Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Ze stránek dodavatelů energií

ČEZ se zavázal významně snížit uhlíkovou stopu. Dozorčí rada Pražské energetiky se mění. Praha zakázala podomní prodej energií.

ČEZ se zavázal významně snížit uhlíkovou stopu

Skupina ČEZ si předsevzala zlepšit energetickou účinnost a snížit v České republice emise CO2 na vyrobenou MWh elektřiny o 46 % do roku 2020 ve srovnání s rokem 2001. ČEZ se tím připojil k ostatním energetikám, které v souvislosti s klimatickou konferencí v Paříži deklarovaly své konkrétní cíle. ČEZ v Paříži aktivně jedná o efektivním nastavení ceny uhlíku a propojení obchodování s CO2 a patří mezi přibližně 100 mezinárodních firem a dalších organizací, které již podpořily tzv. návrhy pro byznys. „Pro Evropu je zcela zásadní, aby došlo k celosvětové shodě nad snižováním emisí skleníkových plynů, a starý kontinent tak nezůstal v tomto boji osamocen. Pravděpodobně by pak Evropa měla velké problémy obstát v globální hospodářské konkurenci, protože nákladná opatření na snížení emisí by prodražila její produkci ve srovnání se zbytkem světa,“ uvedl Daniel Beneš, generální ředitel společnosti ČEZ.

Jedním ze stěžejních prvků klimatické dohody je zapojení všech významných světových emitentů, a to nejen z oblasti energetiky, ale i celého průmyslu, který ponese velkou část nákladů boje proti změnám klimatu. Dohoda by měla vyslat jasný signál soukromému sektoru, aby směřoval své finanční prostředky do nízkouhlíkových investic.

„Ze společných setkání politiků a zástupců byznysu vyplynulo, že hlavním problémem pro dekarbonizaci světové ekonomiky není neochota firem snižovat emise skleníkových plynů, ale mnohdy špatná volba nebo neexistence vhodných technologií a nástrojů a rovněž dlouhodobá nestabilita regulatorního prostředí,“ vysvětlil Beneš.

Zcela zásadní je v tomto směru nastavení ceny uhlíku, které pak stimuluje nejen podnikatelské subjekty, ale i veřejný sektor a domácnosti ke snižování emisí. Jde o způsob, který zachová technologickou neutralitu a je založen na tržní bázi. Direktivní rozhodování naopak vede k prodražování plnění cíle a k negativním efektům na celou ekonomiku.

„Dlouhodobou strategií ČEZ je dosáhnout uhlíkově neutrální výroby elektřiny do roku 2050. K tomuto ambicióznímu cíli, který jde i nad rámec závazků EU a většiny států světa, jsme se přihlásili spolu s dalšími významnými energetikami v Evropě,“ doplnil cíl společnosti její generální ředitel Daniel Beneš. ČEZ za poslední dekádu investoval do nízkouhlíkových technologií přes 5 miliard eur, čímž se již podařilo snížit emisní intenzitu o 30 %.

Dozorčí rada Pražské energetiky mění složení

Dozorčí rada Pražské energetiky na svém zasedání desátého prosince letošního roku potvrdila změny ve svém složení. 23. října 2015 doručila paní JUDr. Radmila Kleslová rezignaci na své členství v dozorčí radě PRE. Členové dozorčí rady rezignaci paní JUDr. Radmily Kleslové projednali „per rollam“ 12. listopadu tohoto roku a schválili zánik mandátu k nejbližšímu zasedání dozorčí rady, tedy k 10. 12. 2015. Uvolněné místo člena dozorčí rady PRE zůstává zatím neobsazené.

Současně na jednání DR 10. 12. 2015 oznámil pan Marc Wolpensinger, že odstupuje z funkce člena dozorčí rady PRE, a požádal ostatní členy, aby schválili zánik jeho funkce k 31. 12. 2015. Do dozorčí rady byl následně kooptován Dr. Jörg Reichert s účinností od 1. 1. 2016 na období do konání nejbližší valné hromady společnosti.

Skupinu PRE tvoří mateřská společnost Pražská energetika, a. s.,

která je prostřednictvím dceřiné společnosti PREdistribuce, a. s., regionální provozovatel distribuční soustavy, působící na území hlavního města Prahy a města Roztoky. Současně je Pražská energetika, a. s., významný obchodník s elektřinou na velkoobchodním trhu v ČR. S postupným otevíráním trhu s elektřinou pro konečné zákazníky je Skupina PRE jedním z největších dodavatelů elektřiny s působností na celém území České republiky. Prodává ji více než sedmi stům tisícům odběratelů. Historie pražské energetiky sahá až do roku 1897, kdy ještě v rámci Elektrických podniků královského hlavního města Prahy byly položeny základy pražské veřejné elektroenergetické sítě. Po mnoha vlastnických a organizačních změnách vznikla k 1. 1. 1994 akciová společnost. Ta se od svého založení postupně přeměnila na zákaznicky orientovanou společnost v oblasti obchodování, prodeje a distribuce elektřiny.

Praha zakázala podomní prodej energií

Praha se přidala ke stovkám tuzemských měst, která bojují s nepoctivými obchodníky, a od dubna příštího roku zakázala novelou tržního řádu tzv. podomní prodej. Uvedené mimo jiné postihne i podomní prodejce energií, kteří při své činnosti mnohdy využívali diskutabilní a nekalé praktiky. Ty, díky rozhodnutí města, mohou pokutovat strážníci městské policie.

 
 
Reklama