Češi příští rok na elektřině a plynu ušetří, předpovídají analytici
České domácnosti by měly příští rok ušetřit za elektřinu a plyn. Shodli se na tom oslovení analytici. Důvodem je především klesající cena komodit na burze i konkurenční boj.
„Pokles burzovních cen takzvané silové elektřiny a stabilní měnový kurz vytváří prostor pro zlevnění nabídky elektřiny pro konečné spotřebitele v řádu jednotek procent. U plynu čekám úsporu ještě vyšší,“ řekl analytik společnosti ENA Jiří Gavor. Někteří dodavatelé se podle něj navíc budou snažit odlišit akčními nabídkami. „Konkurence je a bude velká,“ dodal.
Podle analytika portálu TZB-info Jana Schindlera by se zlevnění silové elektřiny mohlo projevit u spotřebitelů roční úsporou zhruba 300 korun. Plyn by podle něj mohl zlevnit ještě výrazněji, a domácnosti by tak mohly ušetřit kolem 2400 korun za rok. Upozornil, že v obou případech by se snížení cen netýkalo zákazníků se smlouvou na dobu určitou s fixní cenou. Rovněž je třeba počítat s možným zvýšením cen za distribuci elektřiny a plynu, které by zlevnění snížilo, upozornil.
Distribuční poplatek je u obou komodit součástí regulované části ceny. Tu na rozdíl od silové části nestanovují dodavatelé, ale každoročně na konci listopadu Energetický regulační úřad (ERÚ). Regulovaná složka tvoří více než polovinu konečné ceny elektřiny a asi pětinu konečné ceny plynu.
V jaké výši letos úřad regulované ceny stanoví, nechtěl jeho mluvčí Jiří Chvojka ani odhadovat. „Letos je každý odhad mnohem složitější, protože se významně měnil zákon a připravují se nové ceny dle pravidel nového regulačního období, takže budeme před datem zveřejnění ještě méně sdílní než obvykle,“ uvedl pouze.
Samotní dodavatelé se většinou omezují na tvrzení, že s konečnými cenami čekají právě na rozhodnutí ERÚ. Většina z nich ale slibuje, že energie zákazníkům nezdraží. Například ředitel divize obchod a strategie skupiny ČEZ Pavel Cyrani již dříve řekl, že firma nepředpokládá, že by se ceny energií pro příští rok pro koncové zákazníky měly zvyšovat.
„Předpokládáme, že by v příštím roce jak u plynu, tak i elektřiny mělo dojít ke stagnaci či snížení ceny,“ řekl i jednatel největšího alternativního dodavatele Bohemia Energy Jiří Písařík.
Analytik BH Securities Petr Hlinomaz připomněl, že tvorbu cen energií pro rok 2017 čekají změny. ERÚ minulý týden oznámil, že od přespříštího roku se v elektroenergetice změní takzvaný tarifní systém. „Zjednodušeně se dá říci, že podíl silové elektřiny tím pádem ještě klesne. Nějaké masivní zdražení elektřiny bych ale ani v roce 2017 nečekal,“ dodal Hlinomaz. V Česku topí plynem 1,4 milionu domácností, 300 tisíc využívá k topení elektřinu.