Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

ČNB devizové intervence neukončí před rokem 2016

Prodloužení režimu intervencí minimálně do roku 2016 deklarovala bankovní rada poprvé již na konci července. Analytici tento týden nevyloučili, že v případě přetrvávající nízké inflace v eurozóně ČNB ukončení režimu intervencí odloží na pozdější dobu.

Zároveň Bankovní rada ČNB upozornila, že v případě dlouhodobého posílení tlaků směrem k poklesu cen schopných způsobit propad domácí poptávky a systematického poklesu očekávání růstu inflace a obnovení rizik deflačního vývoje tuzemské ekonomiky, by bylo třeba zvážit další oslabení koruny.

"V současnosti ovšem tlaky na pokles cen přicházejí ze zahraničí a jsou v tuto chvíli z významné části spojeny s pozitivním nabídkovým šokem, zejména s poklesem cen energetických komodit," uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.

Rizika pro vývoj odhadovaný centrální bankou jsou podle guvernéra ČNB Miroslava Singera protiinflační. Mezi rizika, která by mohla tlumit růst cen, patří nižší hospodářský růst, utlumenější cenový vývoj v eurozóně a výrazně nižší ceny energetických komodit, například ropy. Stejně tak je rizikem pomalejší domácí růst mezd.

Aktualizace 12.3.2015:

Pokud by Česká národní banka v listopadu 2013 kvůli hrozbě deflace nepřistoupila k oslabení koruny, vzrostla by česká ekonomika v roce 2014 pouze o 0,4 procenta a inflace by byla zhruba mínus dvě procenta. Na přednášce na Právnické fakultě UK to řekl guvernér ČNB Miroslav Singer.
Loni přitom tuzemské hospodářství vzrostlo o dvě procenta a průměrná míra inflace byla 0,4 procenta.

"Oslabení koruny bylo jedním z důvodů obratu hospodářského vývoje," uvedl dnes Singer s tím, že v roce 2013 ekonomika poklesla o 0,7 procenta. Podle něho oslabení koruny přispělo k loňskému růstu více než jedním procentním bodem. Dalším impulzem byla rozpočtová politika a vývoj v eurozóně.
Guvernér ČNB dále řekl, že ekonomika oslabením kurzu koruny nepotřebovala získat zpět konkurenční schopnost, ale podpořit domácí poptávku. "Neprováděli jsme politiku ožebračování sousedů," uvedl. Oslabení koruny se ukázalo podle něj jako prospěšné a dokonce ještě potřebnější, než se zdálo v listopadu 2013.

Další ekonomický vývoj bude podle Singera slušný. "Letos zažijeme rozumný růst mezi dvěma až třemi procenty. Další rok by ekonomika mohla ještě více zrychlit," uvedl. Zároveň upozornil, že klíčové makroekonomické veličiny se na přelomu let 2014 a 2015 vyvíjejí mnohem příznivěji než před listopadem 2013.

 
 
Reklama