Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Stát připravuje navyšení prostředků na zakázky

Objem financí, které stát plánuje investovat do veřejných zakázek, vzrostl za prvních 10 měsíců oproti minulému roku o 79 miliard Kč. V porovnání s říjnem loňského roku vzrostl počet výběrových řízení o 1/5 a jejich objem o 1/7.

Počet i objem plánovaných veřejných zakázek nadále roste. Vyplývá to z nejnovější analýzy zpracované analytickou společností CEEC Research, Komorou administrátorů veřejných zakázek a společností NESS na základě dat uveřejněných na konci měsíce září 2014 ve Věstníku veřejných zakázek.

Byl zatím zrušen nejmenší objem zakázek, stále se ale jedná až o 16 % z celkového objemu.

V předchozích dvou letech bylo zrušených zakázek o 11 procentních bodů více, v roce 2011 bylo zrušeno 20 % zakázek.
Analýza již zadaných zakázek ukazuje, že z pohledu počtu zadaných zakázek je jich sice jen o 3,9 % více (podle srovnatelných limitů platných v roce 2013), tj. celkově 10408, ale finanční objem podepsaných zakázek je o více než třetinu (37 %) vyšší. Společnosti dodají služby či produkty za 292,4 miliard korun. Na vývoj objemu mají vliv velké zakázky z oblasti výstavby infrastruktury, které průměrnou hodnotu zadaných zakázek zvyšují.

Existují rozdíly mezi hodnotou veřejné zakázky na počátku výběrového řízení, tedy hodnotou očekávanou investorem při vypsání soutěže, a hodnotou zadanou, tedy cenou, za kterou společnosti tuto zakázku získaly. Podle provedených analýz se tyto hodnoty za prvních deset měsíců roku 2014 liší o 11,1 %. Ve srovnatelném období minulého roku byl tento rozdíl dvojnásobný, stát ušetřil na zakázkách 22,5 %.

  • Vladimír Steiner, provozní ředitel Schindler CZ, potvrzuje náročnou situaci zejména ve stavebnictví: „Zrušené zakázky nás trápí. Příprava cenových nabídek alokuje zejména lidské zdroje, které musíme platit. To zvyšuje celkové náklady na provoz. Ty nám však současná situace na trhu ani neumožňuje promítnout do následného rozpočtu,“
  • Tomáš Koranda, člen představenstva a výkonný ředitel HOCHTIEF CZ a. s., souhlasí: „Za posledních 10 měsíců jsme zpracovali více než 250 nabídek v průměrné hodnotě cca 105 milionu korun. Stále ale zaznamenáváme komplikace s nevyhodnocenými nebo zrušenými tendry“.
  • Branislav Bačo, business manager společnosti Ruukki ČR, SR, upozorňuje: „Ze státních peněz by se neměly kupovat výrobky a služby pochybné kvality. Nižší cena se projeví a nemusí to trvat dlouho.“.
  • Robert Mikeš, marketingový ředitel SGCP Weber, potvrzuje oživení v privátním sektoru: „Mohu potvrdit, že mírné oživení je znatelné také v privátním sektoru, kterým se zabýváme,“
  • .

 
 
Reklama