Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Stát porušuje vlastní zákony a neumožňuje bezplatný přístup k technickým normám ve stavebnictví

Městský soud v Praze obdržel žalobu v pondělí 6. 1. 2014. Může Ministerstvu průmyslu a obchodu nebo Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví přikázat, aby požadované informace poskytl.

Stát porušuje vlastní zákony a neumožňuje bezplatný přístup k technickým normám ve stavebnictví. Proto Pirátská strana podala žalobu na Ministerstvo průmyslu a obchodu, kterou se domáhají zveřejnění všech závazných stavebních norem.

V čem je problém?
Zákon zakazuje šíření technických norem, které jsou placeny z veřejných prostředků, bez povolení příslušného úřadu. Podle platných zákonů však mají být některé normy veřejně bezplatně dostupné.
Normu je možné si koupit, zkopírovat za poplatek nebo tisknout v elektronické podobě rovněž za poplatek.
Celý tento systém financování technických norem může fungovat pouze za předpokladu, že úřady mají na šíření technických norem monopol. Jinak by si nikdo normy nekupoval a prostě by si je stáhl z Internetu. Jde o princip velmi neobvyklý, neboť normy a pravidla jsou ve vyspělých demokraciích zpravidla bezplatně dostupné každému, kdo podle nich má postupovat. Tím spíše uvedené platí, když je jejich tvorba placena ve značné míře z veřejných prostředků.

„Požádal jsem podle zákona o svobodném přístupu k informacím o plné znění stavebních norem. Platný stavební zákon nařizuje bezplatný přístup ke všem závazným technickým normám v oblasti stavebnictví. Každý architekt a stavební inženýr je vázán při své práci obrovským počtem norem, které musí dodržet. Normy jsou sice závazné a mají být bezplatně přístupné, ale skutečnost je jiná,“ říká k tomu člen Pirátů a právník Jakub Michálek, který žalobu podal.

Na státní technické normy ČSN se neuplatní omezení daná autorským zákonem, protože jde o úřední díla. Obdobná omezení však upravuje zákon o technických normách (§ 5 odst. 8 zákona č. 22/1997 Sb.), který zakazuje rozmnožování a rozšiřování českých norem nebo jejich částí bez souhlasu vydavatele. Jiná situace je však u stavebních norem, na které pamatuje stavební zákon:

  • Pokud tento zákon nebo jiný právní předpis vydaný k jeho provedení stanoví povinnost postupovat podle technické normy (ČSN, ČSN EN), musí být tato technická norma bezplatně veřejně přístupná. (§ 196 odst. 2 zákona č. 183/2006 Sb.)
Přesto se ani po několika letech účinnosti zákona nepodařilo Ministerstvu pro místní rozvoj toto právo v praxi naplnit a normy jsou i nadále přístupné a prodejné pouze za poplatek.

 
 
Reklama