Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

ERÚ vydal etický kodex pro obchodníky s plynem a elektřinou

Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal etický kodex pro obchodníky s energiemi, který má zlepšit fungování některých firem na trhu.

V posledních měsících regulátor registroval tisíce stížností na prodejce plynu a elektřiny. Informovala o tom mluvčí ERÚ Jarmila Lehnerová.

Kodex je souborem základních pravidel etického a profesionálního jednání obchodníka s elektřinou či plynem. Má napomáhat při prosazování principů poctivého obchodního styku, ochrany dobrých mravů a posílení obecné důvěry v energetický trh, uvedl ERÚ.

K dodržování kodexu se mohou obchodníci dobrovolně přihlásit a řídit se jeho pravidly. ERÚ zveřejní seznam obchodníků, kteří kodex přijali a budou se jím při svých jednáních řídit. Podle prvních reakcí firem pro ČTK se většina obchodníků s kodexem ztotožňuje.

"Nově vydaný etický kodex Energetického regulačního úřadu musíme nejdříve pečlivě prostudovat, až poté se rozhodneme, zda se k tomuto dokumentu připojíme. Pokud shledáme, že není v rozporu s naším pohledem na trh s energiemi, nebude nic bránit tomu, abychom se stali jeho signatáři," uvedl Lukáš Pokrupa, obchodní ředitel Centropol Energy.

"Vydáním etického kodexu obchodníka učinil ERÚ další krok k posílení ochrany práv zákazníka. Věřím, že bude dobrým vodítkem při rozhodování zákazníků o tom, kterého obchodníka si pro dodávku energie vyberou," uvedla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.

Zákazníci si častou stěžují například na metody některých firem při uzavírání smluv. Obchodníci někdy využívají důvěřivosti seniorů a pod záminkou levnějších dodávek jim prodávají plyn či elektřinu za méně výhodných podmínek, než které nabízeli původní prodejci. Cenu zvednou různé poplatky. Na prostudování všech podmínek smlouvy firmy někdy lidem nedávají dostatek času a pak také kladou překážky při ukončení smlouvy. Těmto praktikám chce kodex zamezit.

ERÚ v minulosti zaznamenal stížnosti například na společnosti České Energetické Centrum, Centropol Energy a Bohemia Energy. Stížnosti přišly ale také na velké podniky jako RWE, ČEZ či E.ON.

 
 
Reklama