Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

ČVUT investuje v areálu bývalé Poldi Kladno

ČVUT začně stavět Univerzitní centrum energeticky efektivního bydlení. Centrum bude sloužit pro hledání a výzkum nových materiálů pro stavbu ekologických budov.

V průmyslovém areálu bývalé Poldi Kladno vznikne od roku 2014 nejmodernější ekologické technologie na stavby domů.

Na pozemcích o rozloze 3 ha ještě letos začne pražská ČVUT stavět Univerzitní centrum energeticky efektivního bydlení. Původně se uvažovalo o 2 ha, projekt byl dále rozšířen ještě o polovinu, což umožní realizaci výzkumných úkolů v modelech v reálné velikosti. Celý areál bude na nevyužívaných pozemcích bývalé válcovny Poldi Kladno nedaleko Buštěhradu.

"Během měsíce vypíšeme výběrové řízení na dodavatele stavby," řekl HN rektor ČVUT Václav Havlíček. Experimentální pracoviště má futuristický design a samo splňuje nejnáročnější energetická kritéria. Konstrukci navrhl ateliér Med Pavlík architekti.

Prorektor ČVUT pro výstavbu a investiční činnost Miloslav Pavlík o stavbě řekl: "Bude to velká zkušební hala. Budeme tam zkoušet konstrukční systémy, materiály, obalové konstrukce nebo zařízení pro vytápění objektů," V budoucnu by areál mohla doplnit i továrna, která by energeticky efektivní domy vyráběla. Česko přitom musí do roku 2020 splnit plán Evropské unie, který počítá s tím, všechny nové domy budou energeticky efektivní.

Výzkum se zaměří na nízkoenergetické stavby a sama budova bude podle těchto kritérií fungovat také. "Energii tady budou kromě jiného zajišťovat sluneční kolektory, ty budou třeba ohřívat vodu," říká profesor ČVUT Zdeněk Bittnar. Jeden z projektů, které v Kladně budou čeští vědci zkoušet, je fotovoltaika zabudovaná do skla. "Chceme vyzkoušet taková okna, která by fungovala jako fotovoltaické články," říká profesor. Každé okno by byla malá sluneční elektrárna. "Jak lze využít energii ze slunce, zkoušíme v laboratorních podmínkách. Zde to chceme uvést do praxe," vysvětluje Zdeněk Bittnar. Kvůli zkouškám se postaví obří haly, v nichž budou vědci konstruovat části domů ve skutečné velikosti. "Na těch poté budeme dělat pokusy," popisuje projekt Bittnar.

Smysl celého projektu je jednoduchý. "Je hodně různých teorií, jak získávat energii z obnovitelných zdrojů. Naším cílem je všechno nějak sjednotit, aby se to dalo využívat v praxi. Jako když máte dům, chcete v něm pohodlně bydlet a přitom šetřit na energiích," upřesňuje profesor.

Jedním z důležitých stavebních materiálů, kterým se nové centrum bude zabývat, je dřevo. "U nás se produkuje hodně dřeva, na obyvatele jsme mezi prvními ve světě. Ze dřeva se přitom staví málo. Pokud je to jedna z našich významných surovin, musíme se naučit ho lépe využívat," vysvětluje Bittnar s tím, že v budoucnu půjde ve světě hlavně o suroviny a schopnost jejich využívání. Ušetří to nejen energii, ale přinese i nové pracovní příležitosti.

 
 
Reklama