Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Energetická politika ČR a Německa

Ve čtvrtek 8.12. proběhla v pražském hotelu Jalta moderovaná diskuze o energetické politice obou zemí. V ní vystoupil poslanec Bundestagu a mluvčí frakce pro energetickou efektivitu Oliver Krischer.

V další části přednesli pak jako úvod do moderované debaty krátké prezentace Jiří Gavor z konzultační společnosti ENA s.r.o., Edvard Sequens z hnutí Calla a Ivan Beneš z konzultační společnosti City Plan s.r.o.
Z diskuze, která byla velmi obsáhlá lze shrnout zajímavé myšlenky v několika bodech:

  • Německá energetická politika má geopolitickou a mírovou logiku.
  • Rozhodnutí o odstavení německých JE bylo pečlivě připravováno od roku 2000. Havárie japonské elektrárny ve Fukušimě proces pouze výrazně urychlila.
  • Nedávno představený návrh STÁTNÍ ENERGETICKÉ KONCEPCE ČR, který uvažuje až 85% podíl výroby elektřiny v jaderných zdrojích je utopie, která jde výrazně proti trendům energetických koncepcí států EU. Je to zřejmé z ukázky z prezentace Ing. Gavora.


  • Současný návrh SEK ČR rozhodně není životaschpný a zcela jistě bude brzy přepracován do reálnější podoby. Logika tohoto postupu je v tom, že současný návrh podpoří rozhodnutí o dostavbě Temelína a naopak zpochybní budoucí dodržení územních limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách.

Další důsledky návrhu SEK shrnul Edvard Sequens ve své prezentaci:

Obavy z dalšího vývoje energetiky v ČR shrnul v závěru své prezentace Ing. Beneš:


Vzhledem k závažnosti diskutovaného tématu se k debatě ještě vrátíme v rozsáhlejším článku. (MB)

 
 
Reklama