Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Jaderná energie mezi obnovitelné zdroje?

Podle tiskové zprávy, kterou zveřejnila ČTK, hodlá ministr životního prostředí usilovat o zařazení jaderné energie mezi obnovitelné zdroje. Může tam opravdu patřit?

Co všechno je obnovitelné

Připadne Vám divné považovat jaderné elektrárny za obnovitelné zdroje energie? Ve skutečnosti to není až takový nesmysl. Všechny zdroje energie jsou obnovitelné v dostatečně dlouhém časovém horizontu. Tok slunečního záření je víceméně konstantní (solární konstanta kolísá o méně než jedno promile v průběhu slunečního cyklu), biomasa se obnovuje ze slunečního záření každoročně s poměrně stabilními přírůstky, uhlí vznikalo z biomasy miliony let

Rovněž uran se obnovuje, vzniká při výbuchu supernov. Jenže právě v tom je háček, neobnovuje se na Zemi. Jeho celkové zásoby na Zemi jsou sice obrovské, vystačily by na tisíce let, těžitelné zásoby jsou však uváděny pouze na 100 let současné spotřeby. Je však nutno upozornit, že jaderná energie se podílí asi 3 % na globální spotřebě primárních zdrojů. Přitom například Íránu odmítají jaderné mocnosti využívání jaderné energie povolit, protože se obávají, že by jaderný program mohl být zneužit vojensky.

Definice obnovitelných zdrojů

V české legislativě je definice obnovitelných zdrojů uvedena v zákoně č. 180/2005 Sb. o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie a o změně některých zákonů (zákon o podpoře využívání obnovitelných zdrojů): „Obnovitelnými zdroji se rozumí obnovitelné nefosilní přírodní zdroje energie, jimiž jsou energie větru, energie slunečního záření, geotermální energie, energie vody, energie půdy, energie vzduchu, energie biomasy, energie skládkového plynu, energie kalového plynu a energie bioplynu.“

V zahraniční literatuře nebo na Internetu lze nalézt celou řadu definic obnovitelných zdrojů energie. Jejich společnou vlastností je, že neobsahují jadernou energii. Naopak často upozorňují, že potenciál obnovitelných zdrojů je omezený. Například:

Wikipedia

Renewable energy is energy generated from natural resources such as sunlight, wind, rain, tides, and geothermal heat, which are renewable (naturally replenished).
Obnovitelná energie je energie získaná z přírodních zdrojů jako sluneční záření, vítr, déšť, příliv a geotermální teplo, které jsou obnovitelné (přirozeně doplňované).

National Renewable Energy Laboratory

There is no formal definition for this term. Typical usage defines it as any energy source that is replenished at least as fast as it is used. Standard examples are solar, wind, hydroelectric, and biomass products.
Formální definice tohoto pojmu neexistuje. Typický úzus definuje (obnovitelné zdroje) jako každý zdroj energie, který je doplňován rychleji, než je spotřebováván. Standardními příklady jsou sluneční, větrná, vodní elektřina a produkty na bázi biomasy.

Australian Academy of Sciences

… energy sources that are replenished by natural processes on a sufficiently rapid time-scale so that they can be used by humans more or less indefinitely, provided the quantity taken per unit of time is not too great. Examples are animal dung, ethanol (derived from plant sugars), wood, wind, falling water and sunlight.
… zdroje energie, které jsou doplňovány přírodními procesy v dostatečně rychlém časovém horizontu tak, že mohou být užívány lidstvem víceméně donekonečna, dostupné množství v daném čase je omezené. Příklady jsou hnůj hospodářských zvířat, etanol (vyrobený z rostlinných cukrů), dřevo, vítr, voda a sluneční záření.

Definice neobnovitelných zdrojů podle Australské akademie věd obsahuje i ministrem propagovaný uran:

energy sources that exist in a limited amount on Earth. Thus all available material could eventually be completely used up. Coal, oil and gas (see fossil fuels) are considered as non-renewable energy sources because the rate of their formation is so slow on human timescales that they we are using them without them being replaced. Uranium (used in nuclear power) is also non-renewable, although its reserves are very large compared to its rate of use.
Zdroje energie, které jsou na Zemi dostupné v omezeném množství. Z toho plyne, že teoreticky mohou být zcela spotřebovány. Uhlí, ropa, zemní plyn (fosilní paliva) jsou považovány za neobnovitelné zdroje, protože rychlost jejich vytváření je tak pomalá z hlediska lidské časové škály, že je užíváme bez toho, že by mohly být obnoveny. Uran (používaný v jaderné energetice) je rovněž neobnovitelný zdroj, přestože jeho zásoby jsou velké ve srovnání s rychlostí spotřeby.

Co je tedy cílem?

Donedávna se zdálo, že cílem ministra je, aby ekologové souhlasili se zrušením Ministerstva životního prostředí, které pod jeho vedením již získalo řadu přezdívek, například Ministerstvo průmyslového prostředí nebo Ministerstvo životního průmyslu. Svými názory pouze posiluje domněnky, že jeho jmenování je součástí většího záměru, je totiž známo, že původně kandidoval na ministra průmyslu a obchodu. Příchodem na ministerstvo životního prostředí Pavel Drobil své názory samozřejmě nezměnil, co se však změnilo, je oficiální postoj MŽP vůči velké energetice. Tento postoj se stává natolik přátelským, že pokud bude vývoj uvedeným směrem pokračovat, lze do budoucna očekávat splynutí MŽP s MPO.

V současnosti už je zřejmé, že cílem aktivit ministra Drobila je podpora, pravděpodobně i finanční, výstavby nových bloků v Temelíně. Ostatně v tomto smyslu se ministr Drobil vyjádřil v Českém rozhlase.

 
 
Reklama