Příspěvek na "zelené" zdroje by příští rok mohl být 32 miliard Kč
Příspěvek konečných zákazníků na výrobu elektrického proudu z obnovitelných zdrojů by v příštím roce mohl činit až 32 miliard korun. Z toho 26 miliard půjde na výrobu z fotovoltaických elektráren. Informoval o tom Energetický regulační úřad (ERÚ). Podle místopředsedy ERÚ Blahoslava Němečka by se ale hodnota příspěvku mohla ještě snížit.
Výši příspěvku na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů stanovil ERÚ především na základě předpokladů provozovatelů sítí. "Troufnu si odhadnout, že výsledná čísla nebudou tak katastrofická," řekl Němeček.
Provozovatelé distribučních soustav v letošním roce předpokládají výstavbu přibližně 1910 megawatt instalovaného výkonu ve fotovoltaických elektrárnách. Na konci loňského roku činil instalovaný výkon solárních elektráren necelých 500 MW. Pro rok 2011 očekávají provozovatelé distribučních soustav růst instalovaného výkonu ve fotovoltaice o dalších 1034 MW. K 1. červenci evidoval ERÚ instalovaný výkon slunečních elektráren 575,47 MW.
Podle ERÚ se hodnota příspěvku na obnovitelné zdroje pro příští rok může změnit, protože se chystá úprava nastavené výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů. To by mělo omezit spekulativní investice v tomto oboru a navíc v současné době stále platí pozastavení připojování nových zdrojů do energetické soustavy.
Pravděpodobnost, že se naplní předpoklady provozovatelů distribučních soustav podle Němečka v současnosti klesá. Nicméně dopad bujících fotovoltaických elektráren bude i tak velmi dramatický, podotkl.
Kvůli podpoře fotovoltaiky přijdou o peníze také energetické firmy. Energetický regulační úřad vypočítává poplatky na podporu obnovitelných zdrojů v následujícím roce podle čísel z roku předcházejícího. Firmy tak peníze dostanou ve zvýšených cenách elektřiny až za dva roky.
Například společnosti E.ON, která provozuje rozvodnou síť na jihu Čech a na jižní Moravě, bude kvůli fotovoltaice letos chybět čtyři až pět miliard korun. Podobný problém má ČEZ.
Podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě elektřiny v ČR v posledních letech roste. Z obnovitelných zdrojů se loni vyrobilo 4,67 milionu megawatthodin elektřiny, což je 6,81 procenta v tuzemsku spotřebovaného elektrického proudu. O rok dříve činil podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě 5,19 procenta.
Podle odborníků by předpokládaná výše příspěvku na obnovitelné zdroje v příštím roce výrazně zvýšila konečné ceny elektřiny pro domácnosti. "Při zvýšení příspěvku ve výši prezentované ERÚ by se ceny elektřiny pro domácnosti mohly zvýšit o deset procent, ne-li více," uvedl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. "Zatímco pokud by příspěvek zůstal na srovnatelných úrovních s letošním rokem, cena elektřiny by meziročně stagnovala nebo jen velmi mírně rostla," dodal.