Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

ČEZ postaví první bioplynovou stanici v podbrdském Číčově

Na úpatí Brd v Číčově u Spáleného Poříčí vyroste do konce roku první bioplynová stanice ČEZ. Kogenerační jednotka o výkonu 526 kW, která pokryje roční spotřebu více než 1000 domácností, bude zpracovávat hovězí kejdu, kukuřičnou siláž a travní senáž. ČTK to řekl Adam Moravec z ČEZ Obnovitelné zdroje. Náklady na stavbu neuvedl, ale podle informací ČTK se investice do zdrojů tohoto výkonu pohybují kolem 70 milionů korun.

"Stavět se začne počátkem příštího měsíce, první kilowatthodiny dodá na přelomu roku," dodal. Stanice s elektrickou účinností 40,4 procenta dodá ročně 3,372 GWh elektřiny. Denně spálí 55 tun hovězí kejdy a energetických plodin z blízkých farem, ročně 20.000 tun. "Ty při fermentaci produkují bioplyn s vysokým obsahem metanu využívaného jako palivo k výrobě elektřiny. Dalším výstupem je teplo v podobě horké vody," uvedl Moravec. ČEZ zabere pro stavbu jeden hektar pozemku.

"Výstavbě bioplynových stanic přikládáme do budoucna důležitou roli při rozšiřování našeho portfolia o nové zdroje čisté elektřiny. Brzy chceme navázat dalším bioplynovým zdrojem," uvedl bez upřesnění jednatel ČEZ Obnovitelné zdroje Libor Kičmer.

V Plzeňském kraji je nyní 12 bioplynových stanic, které většinou postavily zemědělské podniky. Po vstupu Česka do EU začali investoři čerpat dotace a zlepšily se podmínky výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Výkupní cena elektřiny ze stanice je 4,12 Kč/kWh. Spolu s dotacemi, které jsou u zemědělských stanic 30 procent nákladů, je návratnost investice sedm až osm let.

ČEZ plánuje za 15 let investovat do rozvoje obnovitelných zdrojů energie až 30 miliard korun. Od listopadu provozuje fotovoltaickou elektrárnu v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku. Projekt za stovky milionů korun má instalovaný výkon 3,73 MW.

 
 
Reklama