Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

V kotelně kasáren ve Strašicích bude energoblok na biomasu z Brd

V kotelně bývalých kasáren ve Strašicích vznikne energoblok na biomasu, který bude spalovat veškerý dřevní odpad z brdských lesů. Zájem o stavbu za více než 100 milionů korun má pět soukromých firem. Zastupitelstvo poslední týden v srpnu rozhodne, zda půjde o investici obce anebo vybere privátní firmu, která sama požádá o dotace vyhlášené ministerstvem průmyslu. Řekl to starosta dvouapůltisícových Strašic Jiří Hahner. Radnice už má smlouvu o budoucí smlouvě na svoz veškeré biomasy z brdských lesů s Vojenskými lesy a statky.

"Investice musí hlavně dlouhodobě zajistit levné teplo pro polovinu obyvatel, zejména sídliště a školy, která je v současné době vytápěná ze tří plynových kotelen," dodal. Ty by po startu nového bloku sloužily jen pro vykrývání špiček a jako záložní zdroj.

Topení zemním plynem chce obec opustit. "Máme studii, že v roce 2013 by nás přišel gigajoule z plynových kotelen na 1200 korun, což by bylo neúnosné. Už současná cena 700 Kč/GJ je vysoká," dodal starosta. Například v Plzni platí lidé za gigajoule z centrální výtopny 383 korun s DPH. Po zprovoznění nového obnovitelného zdroje se má cena tepla ve Strašicích pohybovat mezi 400 a 500 Kč/GJ.

Obec původně plánovala, že zdroj bude mít elektrický výkon 750 kW. Soukromí investoři se chtějí dostat až ke čtyřem megawattům. Zdroj bude vytápět odpadním teplem polovinu obce, druhá má plynové nebo elektrické topení a kotle na tuhá paliva.

Strašice už mají územní rozhodnutí na nový blok. Zatím stále platí dřívější rozhodnutí zastupitelů, že má jít o investici obce, která může získat až 85 procent nákladů stavby. Podpora by ale byla krácena o část zisků z prodeje elektřiny v příštích pěti letech, které by přesahovaly 20 milionů korun ročně. Pokud by zdroj postavili soukromníci, museli by obci na desítky let smluvně garantovat nízkou cenu tepla a dále by se museli povinni zavázat, že za 20 milionů Kč přestaví bývalou 3,2 km dlouhou tankovou cestu ve směru na Holoubkov, z níž by se měl stát nový přivaděč na dálnici D5. Obec ji potřebuje kvůli obsluze kasárenské průmyslové zóny, aby kamiony nejezdily přes centrum.

Strašice hospodaří ročně se základním rozpočtem 40 milionů korun, z nichž mohou využít šest až sedm milionů korun na stavby a velké opravy. Loni hospodařily díky dotacím s historicky rekordními 110 miliony Kč.

 
 
Reklama