Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

V posledním čtvrtletí letošního roku začne pod vltavským dnem stavba kolektoru, který povede souběžně s Hlávkovým mostem

Kolektory jsou podzemní chodby, v nichž jsou uloženy inženýrské sítě; na stavbu prvního pražského kolektoru pod Vltavou je už vydáno stavební povolení, výběrové řízení na dodavatele stavby se připravuje. Podle pracovnice odboru městského investora bude stavba stát zhruba přes 300 milionů korun. Umožní rekonstrukci Hlávkova mostu.

Téměř šest metrů vysoký a víc než 4,5 metru široký kolektor povede 18 až 24 metrů pod říčním dnem. "Hlavní město chce pokračovat dál ve výstavbě kolektorové sítě v centru města. Když se vezmou připravované projekty, je kolektor pod Hlávkovým mostem nejdůležitější," řekl ČTK ředitel akciové společnosti Kolektory Praha Otakar Čapek. Stavba propojí kolektory vedoucí z nábřeží Ludvíka Svobody s těmi, které vedou pod úřadem Prahy 7 na severním břehu. "Po zahájení ražby bude stavba trvat asi jeden a půl roku," dodal Čapek.

Význam stavby souvisí také s potřebnou rekonstrukcí Hlávkova mostu, který už slouží sto let. Začít by se s ní mohlo v roce 2012. V současnosti jsou inženýrské sítě uloženy v mostní konstrukci. Kdyby se nepostavil kolektor, kvůli jeho opravě by se muselo postavit náhradní přemostění řeky, aby se na něm sítě dočasně uložily; rekonstrukce mostu samotného by s ohledem na zpětné uložení inženýrských sítí vyšla dráž. Takhle rekonstrukce vyjde zhruba na stejno i se stavbou kolektoru, do nějž se sítě svedou. "Bude v něm i prostor, aby se tam daly i nové sítě," vysvětlil Čapek v souvislosti s přetíženým mostem.

V následujících letech se podle primátorova náměstka Pavla Klegy počítá s dalším rozšiřováním kolektorové sítě. Od příštího roku by se měl stavět kolektor Revoluční - Dlouhá, od roku 2012 do roku 2015 pak prodloužit trasa Centrum I. Povede od Slovanského domu a propojí se s kolektorem Revoluční, aby se napojila právě na kolektor Hlávkův most.

V letech 2014 - 2016 by se měl prodloužit kolektor Vodičkova od křižovatky přes Jungmannovu a Perlovou ulici až na Uhelný trh, kde se napojí na trasu Centrum I. Od roku 2014 do roku 2017 město chce vybudovat ještě kolektor v horní části Václavského náměstí, který propojí trasu Vodičkova s kolektorem Centrum I. v Mezibranské ulici.

Pražské kolektory měří celkem asi 95 kilometrů. Podle Čapka je česká metropole jediné město, které kolektory vybudovalo jako souvislý komplex. "Tato síť je budována koncepčně. Žádné město, ani třeba Londýn nebo Paříž, nebudovalo tu síť tak komplexním způsobem. Budovala jenom dílčí úseky kolektorů, které neměly vlastní vzájemné propojení," uvedl Čapek již dříve. "Pražské kolektory se staly v Evropské unii doporučeným standardem," dodal.

 
 
Reklama