Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Na trhu s elektřinou se zvyšuje konkurence, do hry vstoupila RWE

Společnost RWE počátkem května oznámila, že zahajuje prodej elektřiny domácnostem. V plné síle se tak střetnou na tomto trhu největší energetické firmy působící v České republice. Proti RWE bude stát především elektrárenská společnost ČEZ. ČEZ je největším výrobcem elektřiny ve střední Evropě a s touto komoditou ovládá český trh. K dalším hlavním hráčům na tuzemském trhu patří společnost E.ON a Pražská energetika.

„Jako druhý největší výrobce elektřiny v Evropě máme co nabídnout,“ vyjádřil se před novináři předseda představenstva RWE Transgas Martin Hermann. „Budeme prodávat z jedné ruky plyn i elektřinu,“ doplnil ho šéf obchodu RWE Transgas Tomáš Varcop. Oba přitom naráželi na skutečnost, že německá společnost RWE je po francouzské EDF druhá největší energetická firma v Evropě. V České republice měla zatím pozici jedničky v plynárenství. Před deseti lety koupila státní podnik Transgas za zhruba 140 miliard korun. Na trh s elektřinou vstoupila v České republice teprve před několika týdny, když začala prodávat proud velkým zákazníkům.

„Jsou obrovští. Mohou změnit pozice na trhu,“ zhodnotil vstup RWE do obchodování s elektřinou expert na energetiku Vratislav Ludvík. Upozornil přitom, že instalovaný výkon, kterým disponuje tato firma, je mnohem větší než je celkový výkon všech elektráren v České republice. Připomněl také, že od koupě Transgasu v roce 2000 nesměla podle smlouvy RWE deset let v České republice obchodovat s elektřinou. Tato podmínka nedávno skončila, a to je důvod, proč se RWE až nyní začíná tlačit do prodeje elektřiny. Dělá to přitom velice razantně. Domácnostem nabízí u nejčastěji využívaných tarifů ceny, které jsou o 10 procent nižší proti tradičním dodavatelům. O pět procent také jde s cenou dolů u spotřebitelů, kteří s elektřinou vytápějí nebo ohřívají vodu. Nezvýšení ceny proudu garantuje až do konce roku 2011. Zákazníkům také nabízí jednorázové bonusy ve výši až 500 korun. To vše podpoří rozsáhlá marketingová kampaň zahájená 10. května. „Nepůjdeme do nesmyslných cenových válek,“ vyjádřil se ke způsobům prodeje elektřiny Tomáš Varcop. Za přidanou hodnotu považuje především úroveň služeb vytvořených firmou při prodeji plynu. Zákazníkům, kteří kromě plynu začnou odebírat od ní i proud, nabídne například zjednodušenu fakturaci. Do konce letošního roku chce získat 20 procent zákazníků z kategorie domácností.

„Významná část elektřiny pochází z České republiky,“ vyjádřil se k otázce TZB-info o původu elektřiny Tomáš Varcop. RWE nakupuje proud na burze v Německu, kde podle něho také prodávají čeští výrobci. RWE ale již delší dobu připravuje v České republice výstavbu elektráren, zejména plynových. Zároveň s oznámením o prodeji elektřiny firma informovala, že chce podnikat v oblasti bioplynu. Navázala spolupráci se Zemědělským svazem ČR pro vyhledávání vhodných projektů. Nyní jedná se šesti vážnými zájemci o postavení společného provozu bioplynové stanice. Do roku 2020 chce postavit bioplynové stanice o celkovém elektrickém výkonu až 30 MW. Hodlá přitom využít své bohaté zkušenosti z provozu těchto stanic v Německu.

„Je to další konkurence, očekávali jsme ji,“ vyjádřil se k nástupu RWE mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Připomněl, že opačně ČEZ vstoupil již v září loňského roku na trh s plynem a získal mezi velkými odběrateli téměř tříprocentní podíl. Nyní chystá prodej plynu i domácnostem. Kdy k tomu dojde, neupřesnil. Elektřinu společně s plynem prodává zejména na jižní Moravě a v jižních Čechách také E.ON. Pražská energetika obchoduje pouze s elektřinou. K dalším prodejcům elektřiny, ale již s menšími podíly na trhu, patří například firmy Lumius, Centropol Energy nebo Bohemia Energy.

 
 
Reklama