Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Sdružení DOST!

Sdružení DOST! chce bojovat za nižší ceny tepla. Proti předražování tepla, vnucování smluv odběratelům a laxnímu přístupu státních úřadů.

Boj proti předražování tepla, vnucování smluv odběratelům a laxnímu přístupu státních úřadů si dává za cíl celostátní sdružení DOST!, které zastupuje odběratele tepla v České republice. Sdružení o svých záměrech informovalo na čtvrteční tiskové konferenci.

Podle sdružení mohou odběratelé tepla ušetřit až 40% z ceny tepla a 55% z ceny teplé vody. „Splní-li stát a teplárny naše požadavky, klesne cena tepla o 5 až 20 tisíc korun na domácnost a rok a cena teplé vody o 4 až 15 tisíc korun na domácnost ročně,“ uvedl předseda sdružení a současně předseda představenstva libereckého SBD Sever Petr Černý. Sdružení DOST! tvrdí, že nemá zájem na likvidaci systému centrálního vytápění ani neupírá teplárnám právo na přiměřený zisk. Ten by podle Černého neměl překročit 12%, trh s teplem by měl být liberalizován, teplárny by měly být zároveň pod větší kontrolou a měřiče spotřeby tepla by měly být na patách všech domů.

Podle kalkulací sdružení lze teplo na většině míst v České republice vyrábět v cenách pod 400 Kč/GJ. V současnosti se v jednotlivých městech ceny značně liší. Například v Mostě zaplatí odběratel 331 Kč/GJ, v Brně mezi 605 až 632 korunami, na Kladensku pak 420 korun. "Při porovnání cen je ale třeba brát v potaz, co teplárna využívá za palivo. Jiná je cena u uhlí, jiná u plynu a jiná u mazutu," reagoval Tomáš Drápela, generální ředitel Plzeňské teplárenské a jeden z členů Teplárenského sdružení. Kupříkladu v Libereckém kraji stojí GJ ve většině měst více jak 600 korun. Výjimkou je Turnov, kde díky rozsáhlým investicím do moderních kotlů mohli snížit cenu pod tuto hranici - na 587 Kč/GJ. V současnosti jsou podle Energetického regulačního úřadu průměrné ceny tepla z uhlí 447 korun a z plynu 585 korun za GJ.

„Dodavatelé zneužívají monopolu, děravé legislativy a předražují. Stát nerespektuje zákony, není schopen účinné kontroly a namísto ochrany odběratelů nadržuje monopolním výrobcům tepla,“ tvrdí Pavel Hruška, energetický specialista a předseda BD Vackova v Liberci. Politická reprezentace až na výjimky podle sdružení DOST! zcela selhala. Sdružení proto chce zveřejnit jména těch politiků a úředníků, kteří jdou proti zájmům odběratelů. „Ti, kteří svým úřednickým nebo politickým rozhodnutím způsobili, že čeští odběratelé zaplatili převážně německým a francouzským teplárnám miliardy navíc, musí být veřejnosti známi,“ řekl Petr Maryško, ředitel společnosti Lada Martimex.

Sdružení DOST! vzniklo koncem roku 2009 jako protiváha Teplárenského sdružení ČR. Mezi jeho zakládající členy patří liberecké sdružení Teplo za 399,90!, ve kterém jsou zastoupeny SBD SEVER, LADA MARTIMEX, Alexandr Kendik a BD Vacková, a dále s jeho požadavky souhlasí OSBD Louny, jablonecká Rewa a další desítky subjektů.
 
 
Reklama