Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Úspora teplé vody

Čtyři miliony lidí napojených na teplárny by mohly od r. 2011 ušetřit až 20% za teplou vodu. Tvrdí to odborníci z TU v Liberci a výrobce měřidel EESA z Lomnice nad Popelkou, kteří několik let z grantu MPO zkoumali rozvody tepla.

K úsporám má přispět povinné zavedení měřidel teplé vody do vstupů potrubí u každého bytového domu. Jde o vodu, kterou lidé používají hlavně k mytí, nikoliv k vytápění.

Teplárnám zavedení přikazuje zákon až od roku 2011, ale už teď se mu intenzivně brání. Tvrdí totiž, že měřidla jsou příliš drahá, a lidem tak budou muset zvýšit cenu teplé vody.

Instalací měřidel v domě by lidé dostali přesné údaje o tom, kolik teplé vody do domu přijde a kolik jí spotřebují. Rozdíly mohou být i v řádu desítek procent.
"Každý začne spořit. Lidé si začnou hlídat podvody sami v každém domě. Teď nemají možnost, jak to zjistit," upozorňuje Aleš Richter z Ústavu mechatroniky a technické informatiky Technické univerzity v Liberci.

Podobná měřidla pro jiné druhy energií jsou přitom v bytových domech běžná. Už teď vědí domy, kolik odeberou vody, elektřiny či plynu. Ale o teple přehled nemají. Lidé často ani netuší, jak se jejich spotřeba tepla a teplé vody počítá.


Teplárny měření odmítají a snaží se je lidem vyvrátit. "Zavedení měření nepřinese úspory, ale desítky milionů korun zvýšených provozních nákladů, které se rozpočítají do ceny teplé vody. Měření nemá žádný přímý vliv na úspory," tvrdí mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann.

Připustil však, že měření může vést ke změně chování zákazníků a vlastníků budov a ti se budou snažit izolovat teplovodní vedení v domě. Teplárny nemají samy o sobě žádnou motivaci, jak lidi nabádat k úsporám a snižování ztrát. Současný systém jim totiž umožňuje rozpočítávat mezi lidi i ztráty na vlastních rozvodech. Pro teplárny je měření povinné, pokud se s odběrateli nedohodnou na jiném způsobu rozdělení nákladů za spotřebu teplé vody.

Zdroj: Mladá fronta Dnes 3.12.2009, autor: Jan Sůra
 
 
Reklama