Při návrhu Aquafóra ve Františkových Lázních bylo mimo jiné nutné přesvědčit investora, že dokumentace musí odpovídat české legislativě a technické výkresy mají větší hodnotu než "omalovánky hýřící všemi barvami".
Objekt Aquafóra se nachází na okraji Františkových Lázní, v ulici 5. května v sousedství lázeňského domu Pawlík.
Generálním dodavatelem stavby bylo sdružení firem Západočeská stavební a Metrostav, sekundovali jim hlavní subdodavatelé - Berndorf s nerezovými konstrukcemi bazénů, Bazenservis s bazénovou technologií a Menerga se vzduchotechnikou. Architektonicky přizpůsobený odbavovací turniketový systém včetně "dobového" nábytku recepce vstupní haly a skříňkového systému šaten dodala firma Frajt Pro. Celkový investiční náklad dosáhl částky téměř půl miliardy korun. Výstavbu financovala společnost Lázně Františkovy Lázně z vlastních zdrojů a z bankovního úvěru.
VYBAVENÍ
Návštěvníkům je v Aquafóru k dispozici cca 1500 m2 vodní plochy, z toho polovina plochy krytá, polovina ve venkovním prostředí. Čtyři bazény jsou k celoročnímu využití - plavecký 25m bazén je situovaný v hlavní plavecké hale za skleněnou stěnou, rekreační bazén s drobnými relaxačními prvky a umělou jeskyní a veliká prostorná vířivka, tvořící dominantu plavecké haly, včetně doprovodných architektonických prvků: zvýšeného můstku nad bazénem či sloupu s vodní číší. Pro nejmenší návštěvníky je určeno dětské brouzdaliště ve výklenku plavecké haly. Bazénová hala je po obvodu doplněna replikami antických soch a vytváří tak v kombinaci s nerezovými konstrukcemi bazénů zvláštní neopakovatelnou atmosféru. Aby návštěvníci nebyli při relaxaci v hale rušeni, je celoroční tobogán umístěn svým nástupem a dojezdem stranou. Pro letní koupání slouží venkovní letní bazény a případně i letní trojskluzavka, zaústěná do venkovního bazénu.
PODLE PARAMETRŮ
Každý z krytých bazénů Aquafóra má svou vlastní nezávislou úpravnu vody. Provozovatel má tak možnost nastavit v každém z bazénů jinou teplotu vody a tu i provozně udržet. Přestože byly úpravny vody navrhovány ještě podle "staré bazénové vyhlášky", podařilo se projektantovi řešení, které vyhovělo i při zpřísnění parametrů daném novou vyhláškou. Okamžitá kapacita krytého areálu je cca 350 osob v zimě, 450 osob v letním období. Denně navštíví areál v průměru 1500 osob.
VENKOVNÍ ČÁST
Ve venkovní části byly projektovány tři bazény - velký rekreační s plaveckou částí a doplněný venkovními skluzavkami, dětský bazén a malý bazén s vlnobitím. Technický návrh počítal se samostatnou úpravnou vody pro velký rekreační bazén a společnou úpravnou vody pro tobogán, bazén s vlnobitím a brouzdaliště s tím, že velký rekreační bazén a brouzdaliště budou provozovány jen v letní sezoně, tobogán a bazén s vlnobitím celoročně. Výstavba bazénů pak s určitým omezením proběhla podle plánů, pouze nebyl nainstalován generátor mořských vln a bazén je používán jen pro celoroční venkovní koupání.
Zahájení provozu Aquafóra proběhlo v červnu 2005.
Zdroj: SportWellness Management, 10.12.2008