Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

OSRAM opět posouvá laťku v oblasti účinnosti a životnosti

Již po dvou letech vývoje dosáhla společnost OSRAM rekordních laboratorních hodnot u organicky svítících diod v oblasti teplého bílého světla. Tyto diody pro osvětlovací aplikace mají účinnost 46 lm/W (osvětlení typu OLED), dosahují jasu 1000 cd/m2 a životnost mají přes 5000 hodin.

Podařilo se tak poprvé zvýšit dvě klíčové charakteristiky OLED, mezi kterými až doposud panovala protichůdná závislost. Vyšší účinnost dříve znamenala kratší životnost a naopak.

Dr. Karsten Heuser, ředitel divize OLED Lighting Technology společnosti OSRAM OptoSemiconductors, má z dosavadních vynikajících výsledků radost. "Náš vývoj dospěl k fázi klíčového významu v oblasti diod OLED a teplého bílého světla s účinností 46 lm/W (CIE bělost 0.46/0.42 – měřeno v integrující sféře) a životností přes 5000 hodin. Díky tomuto výraznému zvýšení účinnosti i životnosti se svítidla typu OLED začínají blížit hodnotám klasických svítidel a stávají se tím pádem i atraktivnějšími z pohledu nejrůznějších způsobů využití."

Index barevného podání (CRI) prototypu o ploše téměř 100 cm2 je 80. Do března roku 2009 by měl vývoj pokročit natolik, že by mělo být možné sestrojit ukázkový plošný úsporný OLED modul tvořený několika deskami, který by zajišťoval světelný tok o hodnotě 500 lm při energetické spotřebě pod 10 W.

Diody OLED obohatí oblast vrcholového designu o atmosférické světlo

Světelné zdroje typu OLED designéři uvítají především tam, kde vyniknou právě díky svým specifickým vlastnostem – jako ploché světelné zdroje skýtající vysoce kvalitní osvětlení. To znamená kupříkladu na osvětlených krytinách stěn, atmosférických střechách a světelných přepážkách. Díky svému příjemnému rozptýlenému světlu, jehož zbarvení se dá snadno nastavovat, diody OLED oblast vrcholového designu jednoznačně obohatí – třeba v podobě svítících dlaždic, které bude možné připevnit k jakémukoliv povrchu. Pokud se má tento typ svítidel využívat ve velkém měřítku, bude nutné vyrábět diody OLED ve velkém počtu za únosných cenových podmínek. K tomuto cíli směřuje výzkumný projekt v první řadě.

Společný projekt společností OSRAM, Siemens CT, Fraunhofer Gesellschaft a několika univerzit

Projekt "500 lm Multi-OLED Modul", realizovaný v rámci výzkumného konsorcia OPAL, přinesl pozoruhodné výsledky. Tento projekt se zabývá optimalizací vrstveného systému tvořeného malými molekulami, v němž vrstvy vznikají vakuovým odpařováním. Kromě společnosti OSRAM se na něm podílí také společnost Siemens Corporate Technology, univerzity v Darmstadtu, Braunschweigu a Augsburgu a také IPMS Drážďany.

Informace ze zákulisí výzkumného projektu OPAL

Německé ministerstvo pro vzdělávání a výzkum (BMBF) začalo významným způsobem posilovat pozici diod typu OLED v Německu. Tento výzkumný projekt dostal jméno OPAL (Organic Phosphoresce Diodes for Applications on the Lighting Market). Má pomoci vytvořit výzkumnou platformu, která by pomáhala vyvíjet technologické zázemí budoucí sériové výroby diod typu OLED a jejich rozsáhlý marketing v budoucnosti. Společnost OSRAM, koordinátor projektu, pracuje maximálním tempem na vývoji vysoce účinných svítidel typu OLED, které by se vyznačovaly nízkou spotřebou energie.

 
 
Reklama