Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Pravidla pro dodávku teplé vody v bytových domech

Pro dodávku teplé vody v bytových domech platí řada pravidel, např.: za teplou vodu se platí i podle plochy bytu, a to ve výši 30 %, bytové vodoměry je třeba měnit: u teplé vody po čtyřech letech, u studené po šesti letech.

Platby na opravy domu, správu, pojištění a některé další položky na zajištění chodu domu tvoří tzv. čisté nájemné. Tyto platby byly v nájemních domech regulovány.
Druhou částí plateb za bydlení jsou platby za poskytované služby, tedy i za teplou vodu.

K dotazům obyvatel:

Téměř celý rok v mém bytě nikdo nebydlel, a přesto jsem za teplou vodu platil 1400 Kč. Proč?
Vysvětlení je jednoduché - za teplou vodu se platí i podle plochy bytu, a to ve výši 30 %. Tvrdit, že to nemá žádnou logiku, není správné. Platíme i za to, že tuto službu máme kdykoli k dispozici a její zajišťování vyžaduje náklady.

V našem městě cena studené vody (vodné a stočné) byla stanovena ve výši 40 Kč za 1 m3. Naše rodina platila ale 47 Kč, tj. o 17 % více. Proč?
Vysvětlení poradce bylo srozumitelné. Součet naměřené spotřeby bytovými vodoměry byl nižší než hodnoty naměřené na vodoměru dodavatele na patě domu, které jsou rozhodující pro úhradu faktur. Rozdíly ve výši 14-20 % se považují za rozdíly v rámci normy. Jsou-li vyšší, můžete požádat o přezkoušení vodoměru. Budete-li mít pravdu, dojde k nápravě, nebude-li pravda na vaší straně, zaplatíte za přezkoušení. Bytové vodoměry je třeba měnit: u teplé vody po čtyřech letech, u studené po šesti letech.
V bytovém domě se jedná o vztahy mezi jednotlivými rodinami a nesprávné fungování byť i malého počtu přístrojů může poškodit některé rodiny ve prospěch jiných. V případě sporu odpovědnost ponese výbor samosprávy, který nerespektoval technické normy a ponechal v provozu vodoměry, které se měly vyměnit.

autor: Dmitrij CHOMA
 
 
Reklama