České domy dostanou energetické vysvědčení
Základní škola v Krupce má jako první česká budova energetický štítek. Ten hlásí, jak energeticky náročný je její provoz. Certifikování bude brzo povinné.
Nepřetápět místnosti, dobře zavírat dveře, utěsnit okna. I když poctivě dodržujeme všechny rady, jak šetřit energií, stále skoro z poloviny topíme "pánu bohu do oken". Nevěříte? Na vině tentokrát není člověk, ale jeho dům. Podle údajů Evropské unie mají budovy na svědomí celých 40% z celkové spotřeby energie. Energetické štítky rozčleňují domy do výkonnostních tříd podobně jako třeba ledničky.
Pas na energii
Podle čeho se rozhodnete, když si kupujete novou pračku nebo ledničku a váháte nad posledními dvěma favority? Asi podle toho, kolik energie spotřebují. S domyto není jinak. Jen místo energetického štítku spotřebičů tříd A(nejúspornější) až G(nejméně úsporné) budou označeny energetickým štítkem budovy, stejně jako je nově krupecká devítiletka. Ze štítku každý vyčte nejen podrobné informace o domě, ale i spotřebu vody, údaje o energii a energetických zdrojích a emisích oxidu uhličitého.
Kampaň Display
Města, která by ráda znala spotřebu energie u svých budov, se nově můžou zúčastnit evropské kampaně Display. Nejenže se dozví, kde případně plýtvají a jak energii v městských domech ušetřit, ale získají i náskok před ostatními - podle evropské směrnice totiž bude energetická certifikace určitých budov brzo povinná. "Nás k akci Display přivedla výchova dětí k ekologii. Na naší škole funguje vzdělávací program, který je na enviromentální výchovu zaměřený," vysvětluje ředitel krupecké školy Ctirad Vaník. Informace na štítku využijí při plánované rekonstrukci. "Chceme budovu přeměnit na energeticky méně náročnou. A energetický štítek je perfektní výchozí bod a zároveň učební pomůcka. Děti budou sledovat, jak se budova bude energeticky měnit, a srovnají stav před a po rekonstrukci. Dnes třeba vědí, že jsme ve spotřebě vody v˙kategorii B a ideálně máme být na bodu A," dodává Ctirad Vaník.
Štítek ovlivní cenu
"Oštítkovány" budou muset být všechny nově postavené a větší rekonstruované budovy. Nejenže se obecně sníží energie a zlepší kvalita životního prostředí, ale vlastnící a nájemci budov budou přesně vědět, jak je provozování objektu energeticky náročné. Podle jednoduché cedule na fasádě i laik pozná, jestli teplo zůstane doma a jemu neporostou náklady na topení. To, jestli dům energii šetří, nebo jí plýtvá, se bezpochyby stane jedním ze základních parametrů při sjednávání prodejních cen a nájmů.
Jak jsme na tom dnes?
Až dvacet procent energie v Evropě se vyplýtvá, a to jak v bytech, tak v administrativních budovách. Bohužel, v mrhání energiemi jsou české budovy na špičce. Může za to hlavně masová výstavba paneláků v 70. a 80. letech. V panelové éře se na našem území postavilo asi 1 135 tisíc bytů. Vzhledem k povinnosti snížit energetickou náročnost domu s více než 17 byty se jedná o necelých 39 tisíc bytových domů, které budou muset podstoupit hodnocení z hlediska spotřeby energie a emisí COR.
Proti unikání tepla
Bezpochyby nejjednodušší řešení, jak udržet teplo doma, je kvalitní izolace. "Štítkování" aktivně podporuje výrobce izolačního materiálu Knauf Insulation, který kampaň Display do Česka přivedl. Zároveň nabízí pomoc při šetření. "Jsme totiž přesvědčeni o nutnosti ekologického myšlení v době, kdy se rapidně snižují zásoby fosilních paliv a jejich ceny dynamicky rostou," poukázala Pavla Porubová z Knauf Insulation na další ekologický dopad, který zbytečné unikání tepla způsobuje.
Energetický průkaz v praxi
Kdy bude potřeba Průkaz energetické náročnosti?
Při výstavbě nové budovy, dále při větší rekonstrukci budovy s podlahovou plochou nad 1000m2, která ovlivní její energetickou náročnost. Průkaz bude dále potřeba při prodeji nebo nájmu budov nebo jejich části, pokud spadají do předchozích dvou kategorií.
Jaké domy se budou hodnotit?
Vzhledem k povinnosti realizovat opatření vedoucí k snížení energetické náročnosti u domů s více než 17 byty se jedná celkem o více než 39 tisíc bytových domů, které musí být zhodnoceny z hlediska spotřeby energie a emisí CO2.
Jak dlouho bude průkaz platit?
Průkaz energetické náročnosti nesmí být starší než 10 let.
Kde bude Průkaz energetické náročnosti umístěn?
Provozovatelé budov (například veřejná správa, školství, zdravotnictví, kultura atd.) o podlahové ploše nad 1000m2 ho musí umístit na veřejně přístupné místo v budově.
K čemu ještě průkaz zavazuje?
K pravidelné inspekci kotlů a klimatizačních zařízení.