Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

České firmy většinu produkce solárních panelů vyvážejí

Česko se stává solární velmocí. Sluneční energii sice příliš nevyužívá, zato vyrábí stále více panelů pro jiné země.

Výroba solárních panelů na celém světě už sedm let roste každý rok přibližně o třetinu. České firmy většinu své produkce vyvážejí. A to především do Německa a Rakouska, ale také do Španělska nebo Japonska.

Německá společnost Schott Solar zahájila práce na rozšíření své továrny ve Valašském Meziříčí, kde budou instalovány tři nové montážní linky na výrobu panelů. "První z plánovaných linek zahájí výrobu nejpozději v únoru 2008," uvedl člen řídícího výboru společnosti Schott Solar GmbH Alexander Berg. Zvýšení výroby zde bude také znamenat až tři sta nových pracovních míst a zdvojnásobení kapacity.

Výrobu v zemi zvyšuje i další velká světová společnost, japonská Kyocera, která do závodu v Kadani investovala asi 200 milionů korun, posiluje také japonská firma Onamba.
Strojírny Bohdalice chtějí zvýšit výrobu velmi výrazně, nyní solární kolektory tvoří asi desetinu výrobního programu, zvýšit by se mohla až na polovinu.

Panely rožnovské společnosti Solartec se nově objevily třeba ve španělské Seville, byly nainstalovány také na technickém muzeu v Barceloně nebo na firemní budově v japonském Tokiu.

Výkon všech slunečních elektráren v Česku se pohybuje okolo jednoho megawattu. Přitom například Německo již před dvěma lety vyrábělo bezmála 800 megawattů. Na světě využívá sluneční energii nejvíce Japonsko, Německo a také USA. "Česko má přitom pro výrobu energie v solárních elektrárnách dobré podmínky. Celková doba slunečního svitu bez oblačnosti je od 1400 do 1700 hodin za rok a na plochu jednoho čtverečního metru dopadne ročně průměrně 1100 kilowatthodin," uvedl Jaroslav Zámečník, jednatel občanského sdružení Via Regia, které provozuje sluneční elektrárnu v Hrádku nad Nisou.

 
 
Reklama