Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Úsporný dům ušetří za teplo

Nejlevnější je kotel na plyn. Ten na dřevo je dražší, ale spalování dřeva se dlouhodobě vyplatí nejvíce.

Výběr způsobu vytápění ovlivní už způsob navržení domu. "Vhodné je především minimalizovat potřebu tepla, to znamená pořídit si dobře zateplený dům, v němž budou co nejmenší nároky na spotřebu energie," radí projektant Josef Slováček.

Teprve podle energetické náročnosti pak můžete vybírat vhodný způsob topení pro váš dům. Čím nižší spotřeba, tím menší budou rozdíly v nákladech na provoz různých systémů. Rozhodovat pak může spíše pořizovací cena. Ta bude u lepšího zateplení nižší, protože postačí menší kamna nebo kotel.

Dnešní obytné domy vykazují roční spotřebu tepla kolem 100 kilowatthodin na metr čtvereční podlahové plochy. "Je však stále víc těch, kteří prozíravě volí nízkoenergetické domy se spotřebou pod 50 kilowatthodin," informuje Pavel Kárník ze Střediska pro efektivní využívání energie. Moderní technologie umožňují stlačit spotřebu pod 15 kilowatthodin.

Náklady na pořízení šetrného domu bývají maximálně o 10 až 15 procent vyšší než klasicky postavený dům. Náklady na vytápění se přitom sníží minimálně na polovinu, často však na téměř zanedbatelné částky. Například vytápění palivovým dřevem za pomoci moderního zplynovacího kotle může v nízkoenergetickém domě stát i méně než dva tisíce korun ročně. Chytré systémy topení a ohřevu vody Rozhodnutí o způsobu vytápění ovlivní také požadavky na prostor. Ústřední topení s radiátory, akumulační kamna nebo přímotopy zaberou v každém pokoji více místa než podlahové vytápění. Podlahové topení se však nehodí pod každý druh podlahy, hlavně pod některé druhy dřeva.

Energii nejlépe uspoří moderní systémy, které kromě termostatu nabízejí i možnost nastavit teplotu v domě pro různou denní dobu nebo ohřev vody pouze na dobu, kdy ji budete potřebovat. Přístroje se mohou řídit samy také podle počasí, takže když se například venku oteplí, automaticky se sníží intenzita vytápění. V úsporách výrazně pomohou i termostatické ventily radiátorů, díky nimž lze nastavovat rozdílnou teplotu v různých místnostech.

Teplo a voda v jednom Dobré je zkombinovat systém vytápění i s ohřevem vody. Znamená to úsporu místa i nákladů, protože odpadá nutnost dvou zdrojů tepla. Z klasických typů paliv je to však možné pouze u plynu, v omezené míře u dřeva a biomasy. V případě uhlí, elektřiny, ale většinou i dřeva je na ohřev vody třeba elektrický či plynový ohřívač, k dostání od 5000 korun výše.

Pro kombinace je vhodné i málo rozšířené tepelné čerpadlo, které má vysoké pořizovací náklady, ale nízkou spotřebu elektřiny. "Pokud dodáme do tepelného čerpadla jednu kilowatthodinu na provoz, získáme tři až pět, ale i více kilowatthodin tepelné energie k vytápění a ohřevu teplé vody," vysvětluje René Randášek z firmy Solar Power. Další možností je solární systém, který se však v českých podmínkách, kde sluneční světlo není tak vydatné, vyplatí spíše pouze jako doplňkový zdroj nebo jen na ohřev vody.

KOLIK ZAPLATÍTE?
Přístroje s kombinací vytápění a ohřevu vody
Kotel na dřevo klasický 26 000 Kč
Plynový kotel 21 000 Kč
Plynový kondenzační kotel 39 000 Kč
Tepelné čerpadlo 120 000 Kč
Solární systém 140 000 Kč

Zdroj - prodejci

  pořízení vytápění ročně
Zplynovací kotel na dřevo 27 000 Kč 5000 Kč
Zplynovací kotel na uhlí 22 000 Kč 13 000 Kč
Kotel na pelety 120 000 Kč 13 000 Kč
Elektrické přímotopy 45 000 Kč 28 000 Kč
Elektrická akumulační kotelna 100 000 Kč 24 000 Kč
Plynový kotel 16 000 Kč 20 000 Kč
Plynový kondenzační kotel 36 000 Kč 17 000 Kč
Poznámka: Náklady na provoz jsou vypočítány pro moderní dům o 150 m2 podlahové plochy

Zdroj - prodejci, sdružení EkoWatt

 
 
Reklama