Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Indie dokončila kontroverzní přehradu Sardar Sarovar

V Indii byla v neděli po téměř dvou desetiletích dokončena stavba obrovské přehrady, píše agentura Reuters. Měla by pomoci při závlahách, zajistit pitnou vodu pro 20 mil. lidí, plnit funkci protipovodňové ochrany a současně je zde elektrárna o instalovaném výkonu 1,45 GW.

PRAHA/AHMEDABÁD (Reuters, EcoMonitor) Mnozí tuto stavbu považují za kontroverzní a ochránci přírody tvrdí, že zničí stovky tisíc životů. Avšak podle indických úřadů má přehrada Sardar Sarovar zajistit vodu, zavlažování a elektrickou energii pro miliony lidí v chudém regionu na západě země. Narendra Modi, předseda vlády indického státu Gudžarat, podle Reuters uvedl: "Indie udělala krok vpřed. Přehrada změní budoucnost země."

Podle úřadů se přehrada napojí na síť kanálů o celkové délce 86 000 kilometrů, a pomůže tak při závlahách 1,8 milionu hektarů zemědělské půdy. Měla by také zajistit pitnou vodu pro 20 milionů lidí. Zároveň má být součástí protipovodňové ochrany a mají na ní být instalovány dvě hydroelektrárny o špičkovém výkonu 1450 MW. "Navzdory všem sporům jsme přehradu dokončili. Dostojí všem slibům a posune Indii vpřed," řekl podle Reuters P. K. Laheri, vedoucí projektu přehrady Sardar Sarovar.

Výstavba přehrady, která je dlouhá 1250 metrů a vysoká 122 metrů, začala v roce 1987, píše Reuters. Brzy se stala terčem vleklých celosvětových kampaní na ochranu životního prostředí a lidských práv. Téměř deset let trvaly spory mezi dvěma sousedícími indickými státy o to, jak bude rozdělena voda a energie z přehrady. Dalších pět let pak padlo na soudní spory s aktivisty, kteří tvrdí, že se kvůli přehradě bude muset přestěhovat 320 000 lidí, a to většinou chudých zemědělců, kteří nedostanou náhradní úrodnou půdu. Narušen bude i život stovek tisíc dalších lidí. Podle aktivistů jsou sliby úředníků falešné.

 
 
Reklama