V Bukovci skončila výstavba malé vodní elektrárny
Malá vodní elektrárna v Plzni Bukovci na řece Berounce o celkovém instalovaném výkonu 640 kW bude spuštěna počátkem roku do zkušebního provozu. Investorem projektu o celkových nákladech 50 mil. Kč byla společnost ČEZ obnovitelné zdroje s.r.o. O její výstavbě a dalším potenciálu MVE v plzeňském regionu probíhala debata na kanálu ČT 24.
Plzeň - Jediná malá vodní elektrárna, která se v příštím roce spustí v západních Čechách, byla v těchto dnech dokončena v Plzni-Bukovci. Včera na ní proběhla poslední kontrola před uvedením do zkušebního provozu. Ten začne 4. ledna a bude trvat zhruba rok. "Elektrárna má dvě turbíny o společném maximálním výkonu 640 kilowattů. Počítá se ale i vzhledem k průměrným průtokům v Berounce, že ročně vyrobí kolem 2700 megawatthodin elektřiny," uvedl vedoucí skupiny vodních elektráren v ČEZ Obnovitelné zdroje Jiří Kysilka, podle kterého je zařízení šestou vodní elektrárnou Skupiny ČEZ v kraji. "Vedle toho je tu kolem sta soukromých zdrojů," doplnil.
Součástí stavby za 50 milionů jsou dva rybí přechody. Podle Kysilky je objekt chráněn proti velké vodě nepropustnými dveřmi. Kolem je širší koryto, takže v případě povodní nebude budova tvořit hráz. Turbíny za sekundu pojmou až 25 kubíků vody. Průměrný průtok Berounky před náhonem je 29 m3 vody. Větší je hlavně na jaře.
Debata k výstavbě MVE na ČT 24
Daniela Písařovicová, moderátor:
Příznivé výkupní podmínky ekologicky vyráběné elektřiny, které platí od počátku loňského roku, způsobily rozmach alternativních zdrojů. Například v západních Čechách jsou už teď vodní toky obsypané malými vodními elektrárnami. Krajský úřad Plzeňského kraje ale odmítá podporovat větrnou energii. Vzniká tak problém, jaké alternativní zdroje bude region využívat dál.
Karel Vovesný, redaktor:
Na řeky v Plzeňském kraji se už žádné další vodní elektrárny nevejdou. Je plno. Ti, co mají k vodě přístup, si spočítali, že stabilní výkupní cena elektřiny, garantovaná po dobu 15 let od spuštěné nové nebo opravené elektrárny, investice zaplatí a voda pak bude vydělávat dál.
Martin Sobotka, mluvčí, ČEZ západní Čechy:
Místo je, ale žádné to místo v podstatě není volné. Buďto ho má někdo, kdo tam opravdu poctivě chce budovat malou vodní elektrárnu a nebo spekulant.
Jiří Kysilka, vedoucí skupiny malých vodních elektráren, ČEZ, západní Čechy:
Nejlepší lokality jsou nenávratně pryč a teď už se bude pouze paběrkovat.
Petr Zimmermann, hejtman Plzeňského kraje, /ODS/:
To má takovej dopad, že se docela zvostřila konkurence, musím říct, zejména v branži malých vodních elektráren, ale i jiných obnovitelných zdrojů.
Jakub Helus, developer obnovitelných zdrojů:
Bude se muset využívat asi vítr.
Karel Vovesný, redaktor:
A to je v Plzeňském kraji problém. Krajský úřad větrné elektrárny odmítá, protože ničí vzhled krajiny.
Petr Zimmermann, hejtman Plzeňského kraje, /ODS/:
Proto jsme se tak rozhodli a byla na tom všeobecné shoda v krajské radě.
Jakub Helus, developer obnovitelných zdrojů:
Co dál? Tak v Čechách zkoušet biomasu, že jo, která má obrovskej potenciál, tam jsou možnosti v geotermální energii a jaksi tím skoro Česká republika končí.
Karel Vovesný, redaktor:
Od Nového roku začne v Bukovci u Plzně fungovat nejmodernější malá vodní elektrárna v Česku. Dvě turbíny, výkon 600 kW. Rybáři ji dávají za příklad, protože má hned dva rybí přechody a ryby můžou migrovat.
Martin Sobotka, mluvčí, ČEZ západní Čechy:
Je i po té ekologické stránce výjimečná.
Karel Vovesný, redaktor:
Spuštěním Bukovecké vodní elektrárny se Plzeňsko přiblíží k využití maximálního potenciálu řek. Další projekty malých vodních elektráren, které zbytek potenciálu využijí, už připravili místní podnikatelé. Jen v Plzni a nejbližším okolí se v příštích letech připravuje výstavba dalších čtyř nových vodních elektráren. Karel Vovesný, Česká televize, západní Čechy.