Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Mikroturbína a bioplyn - zdroj budoucích generací?

Unikátní spalovací mikroturbínu na bioplyn či zemní plyn v Česku zatím nevyužívanou vyzkoušela poprvé u nás společnost Instalace Praha. Lví podíl na této víceméně osvětové akci ovšem patří autorovi knihy MIKROTURBINA - energetická revoluce pro 21. století Ing. Janu Šurovskému.

PRAHA: Instalovaný výkon mikroturbín se pohybuje v rozmezí 20 až 200 kW a jsou vhodné především pro ostrovní použití. Dokáží řešit energetické hospodářství od civilizace vzdálené zemědělské usedlosti, vyrábět teplo i elektřinu. Pro její prozatímní velkou investiční cenu a relativně nízkou účinnost se zatím jejich realizace nevyplatí.

"Mikroturbína má ale obrovské přednosti. Není závislá na výkyvech kvality bioplynu. A dokáže pracovat i když obsah metanu ve skládkovém plynu či jiném typu bioplynu klesne pod 50 procent, turbínka funguje dokonce i při třiceti. Vhodná je všude tam, kde skládkový plyn, tedy velmi agresivní skleníkový plyn, zbůhdarma uniká do ovzduší, protože dosud nebyla k dispozici dostatečně malá technologie k jeho využití." Říká Ing. Šurovský.

V Evropě zatím mikroturbíny nepatří k běžným zařízením, jejich americký výrobce Capstone Turbine jich však uvedl do provozu už kolem čtyř tisíc. "V Českém Brodě běží jako kogenerační zdroj na zemní plyn. Při srovnatelném výkonu produkuje turbínka mnohem menší emise než plynový motor." dodává autor knihy. O to větší je její význam, když spaluje malé rozptýlené zdroje metanu, které se dosud nevyplatilo zužitkovávat.

 
 
Reklama