Schváleno: Budeme mít vlastní Slunce
Členské země EU schválily smlouvu o konstrukci experimentálního termojaderného reaktoru využívajícího fúze (ITER). Po dlouhých vyjednávání, převážně o jeho umístění a zvolení francouzského Cadarache byl tak naplněn další důležitý mezník k zahájení jeho výstavby.
BRUSEL: Reaktor, které bude vyrábět energii podobně jako Slunce, se má za deset let stát realitou. Mohl by jednou přispět k vývoji laciné a čisté energie. Rozhodnutí přijaté na zasedání Rady pro konkurenceschopnost opravňuje Evropskou komisi k ustavení společné organizace pro vývoj ITER s ostatními partnery projektu, tedy Čínou, ndií, Japonskem, Jižní Koreou, Ruskem a USA.
Účastníci se na projektu dohodli na konci května po dlouhém vyjednávání zejména o umístění experimentálního zařízení. Reaktor by měl být postaven do deseti let v Cadarache na jihu Francie, kde je již jedno z největších jaderných zařízení v Evropě. Celý program, na kterém se podílejí rovněž česká výzkumná pracoviště, potrvá 35 let a měl by začít příští rok, až dohodu ratifikují ostatní účastníci.
Unie prostřednictvím agentury Euroatom přispívá polovinu částky do rozpočtu o deseti miliardách eur. ITER má dokázat, že na Zemi lze provést termojadernou fúzi jako na Slunci. Tato technologie by se mohla stát energetickým zdrojem budoucnosti, protože využívá dostupných paliv, neznečišťuje prostředí, neprodukuje obtížně skladovatelný jaderný odpad a měla by být bezpečnější než současné jaderné reaktory. Fúzní elektrárna o výkonu jeden gigawatt by podle EK spotřebovala za rok 100 kilogramů deuteria a tři tuny přírodního lithia k výrobě asi sedmi miliard kilowatthodin. Pro stejný výkon by klasická tepelná elektrárna spotřebovala 1,5 milionu tun uhlí a vypustila by až pět milionů tun oxidu uhličitého.
EU doufá, že koncem století by se takto mohlo vyrábět deset až dvacet procent elektřiny. Ekologické organizace jsou však k takové možnosti skeptické a kritizují nákladnost celého projektu.