Hledání cesty k dohodě v boji proti globálnímu oteplování začalo
Dne 28.11.2005 začal v kanadském Montrealu summit zástupců téměř všech států světa, jehož cílem je připravit cestu k nové dohodě v boji proti globálnímu oteplování naší planety. Dohoda by měla nahradit Kjótský protokol, jehož platnost končí v roce 2012.
Montreal: Jednání v Montrealu potrvají do 9. prosince a poslední tři dny by se jich měli zúčastnit také ministři životního prostředí jednotlivých zemí. Podle analytiků bude hlavní snahou získat pro budoucí úmluvu o snižování emisí skleníkových plynů, produkovaných především automobily, elektrárnami a dalšími továrnami, Spojené státy a takové velké rozvojové země jako Čína či Indie.
Na základě Kjótského protokolu, který vstoupil v platnost letos v únoru, se asi 40 bohatých zemí zavázalo snížit do roku 2008-2012 emise oxidu uhličitého o 5,2 procenta oproti jejich úrovni v roce 1990. USA, které jsou největším znečišťovatelem životního prostředí na světě, však Kjótský protokol již v roce 2001 odmítly. Přísná omezení daná protokolem se nelíbí ani většině rozvojových zemí, které jsou z něj ovšem vyloučeny.
Vytvořit strategii boje proti globálnímu oteplování po roce 2012 co nejdříve je důležité mimo jiné pro podnikatele plánující dlouhodobé investice do nových technologií či pro obchodníky s emisemi skleníkových plynů. Některé odhady hovoří o tom, že jednání zahájená v Montrealu potrvají až pět let.
Vědci se obávají, že zvyšování emisí skleníkových plynů a s ním spojené globální oteplování povede k častějšímu výskytu hurikánů, rozšíření pouštních oblastí, vymření řady živočišných a rostlinných druhů a zvednutí hladiny moří.