Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Satelitní městečko s nízkoenergetickými domy se solárními panely

Valašské Meziříčí chystá jako jedno z prvních měst u nás výstavbu miniaturního satelitního městečka, ve kterém by měly být všechny domky navrženy jako nízkoenergetické se solárními panely na využití solární energie.

Pro tento účel chce budoucím stavebníkům vyčlenit lokalitu Stínadla II., přičemž by zde mělo stát nejméně šest individuálních a čtyři řadové rodinné domy. "Pozemky jsme nabízeli už před dvěma lety. Cena se ale zájemcům zdála příliš vysoká", připomněla vedoucí odboru územního plánování, stavebního řádu a regionálního rozvoje městského úřadu Dagmar Vávrová. Poslední dobou se však zájem občanů o tyto parcely oživil. Stínadla patří mezi nejlukrativnější místa ve městě pro nové rodinné domky. Radní proto chtějí podobu této části Valašského Meziříčí mít alespoň částečně pod kontrolou.
"Byli bychom velmi neradi, aby nám zde vykvetlo takzvané podnikatelské baroko. V mnoha městech a obcích nechali lidem zcela volnou ruku a bohatí podnikatelé toho zneužili k postavení nevzhledných a nevkusných vil," poznamenal jeden z radních.

Proti architektonickým paskvilům

"Zastavovací studie například zahrnuje podobu rodinných domů, kterou stavebníci v základních rysech budou muset dodržet," dodal mluvčí radnice Josef Beneš. Domy jsou navrženy jako nízkoenergetické s pasivním i aktivním využitím solární energie. "To je v souladu se záměrem radnice řídit se v příštích letech především ohleduplností vůči životnímu prostředí města, které není příliš dobré," konstatoval starosta Jiří Kubeša.
Střechy mají mít rovné, aby citlivě zapadly do okolní zástavby. Odhad stavebních nákladů činí dva miliony korun na řadový a dva a půl milionu korun na solitérní dům. "Výběr uchazečů by se podle předběžného harmonogramu měl uskutečnit letos na podzim, výstavba pak v letech 2006 až 2008," dodal mluvčí Josef Beneš.
Solární panely nebo například kotle na biomasu v jiných částech města by neměly být jedinou příčinou zlepšení kvality ovzduší. Další možnosti má konkrétně popsat studie využití obnovitelných zdrojů energie. "Připravíme strategický dokument pro uplatnění obnovitelných zdrojů energie - například sluneční či bioplynu - včetně marketingové studie jejich přípravy, přepravy a dodávky," uzavřel starosta města Jiří Kubeša.

 
 
Reklama