Odolná fasáda
Suchá montovaná fasáda přišla do České republiky z Kanady a funguje na principu stavebnicových cihliček izolovaných minerální vatou. Při její montáži odpadá mokrý proces, není zapotřebí ani lepidlo, ani omítka.
Stavba trvá kratší dobu, lze ji realizovat v každém ročním období včetně zimních měsíců. Cena této suché fasády je srovnatelná s nejpoužívanějšími metodami plastových izolací a výrobce na ni dává záruku padesáti let. Navíc existuje velké množství barevných odstínů, které se dají i vzájemně kombinovat. Použití této fasády zaručuje v domě díky odvětrání zdravotně nezávadné prostředí.
Samonosný odvětraný fasádní systém
I když zní tento termín poněkud složitě, jeho základní funkce je prostá komínovým efektem odvětrává plášť domu, a tím ho vysušuje. Odchází tak veškerá nežádoucí vlhkost, kterou produkujeme životem uvnitř domu, vzlínající a jiné druhy vlhkosti dané situací domu. Zbavíme-li se vlhkosti, zbavujeme se i různých druhů viditelných i neviditelných plísní. Nezapomínejme, že většina stavebních materiálů, které při stavbě či sanaci používáme, mají stanovený tepelný koeficient vypočítaný v laboratorních podmínkách. Obecně vzato platí, aby materiál měl dobrý tepelný odpor, musí být suchý. Pokud je materiál mokrý, stává se tepelně vodivým. Teplo uniká právě vlhkostí. A tak místo propočítané obvodové "čtyřicítky" můžeme mít vlhkou "pětadvacítku". Je tedy jasné, že největším spotřebičem tepelné energie je konstrukce domu. Teplo se akumuluje pouze v suchých konstrukcích: až 60 % energie vydané na topení se akumuluje do zdiva.
Investice přinese výrazné úspory
Finanční úspory na topení jsou při použití těchto "druhých plášťů" velmi výrazné. Teplo nás stojí až 85 % všech nákladů na provoz. Pouze 15 % tvoří náklady na elektřinu či plyn určený k vaření, spotřebu teplé a studené vody a likvidaci odpadků. Ještě výraznějších finančních úspor docílíme, když s pořízením fasádního systému se zadním odvětráním počítáme ještě před začátkem stavby můžeme totiž díky tomu použít méně kapacitní zdroje topení. Zajímavé je i provozně ekonomické hledisko. Například kanadský celosvětový patent Novabrik v současnosti nejdokonalejší systém, který je u nás k dostání poskytuje na svůj fasádní systém padesátiletou záruku. Životnost betonu a drceného kamene, ze kterého jsou stavební prvky vyrobeny, je však mnohem delší.
Jestliže si srovnáme zdánlivě o něco vyšší pořizovací náklady této fasády s pořizovacími náklady běžných typů, přidáme náklady na běžné opravy a údržbu během životnosti těchto typů a to vše rozpočítáme na dobu padesáti let, pak ani nemusíme vkládat inflační koeficient a tento systém nám vyjde jako jediný ziskový. Kromě dlouhé životnosti je totiž prakticky bezúdržbový.