Poslanci investovali miliony korun do nevhodného systému čističek
Poslanci investovali miliony korun do nevhodného systému čističek.
Na základě rozhodnutí poslanecké sněmovny se obci Třebusice podařilo získat dotaci na provedení projektu domácích čistíren odpadních vod Microclar. Ministerstvo zemědělství, přes které byly prostředky poskytnuty, tvrdí, že obec předložila veškeré potřebné podklady, a to včetně územního rozhodnutí. Podle úředníků kladenského magistrátu to ale není možné, neboť Třebusičtí prý územní rozhodnutí rozhodně neměli. V tom případě by se mohlo podle úředníků magistrátu dokonce jednat o neoprávněné nakládání se státními prostředky.
Třebusice/Kladno - Chybějící územní rozhodnutí, nekomplexní projekt a nesplnění imisních ukazatelů patří k důvodům, proč odbor životního prostředí kladenského magistrátu a stavební úřad vydaly odmítavé stanovisko k systému domovních čistíren odpadních vod Microclar v Třebusicích. Obec přesto realizaci projektu se státní dotací zahájila. Místní komise výstavby totiž rozhodla, že se jedná pouze o drobnou stavbu, u níž není nutné povolení stavebního úřadu. O tom, zda postupovala správně, budou nyní rozhodovat krajští úředníci.
Domácí čističky budou stát méně
Proč Třebusice nestavějí klasickou čistírnu odpadních vod, ale přistoupily k systému domovních maločistíren? Důvod je jednoduchý. Peníze. "Náklady na velkou čistírnu odpadních vod spojenou s výstavbou hloubkové kanalizace by nás stály přibližně dvacet milionů korun, kdežto investice do domácích čističkek bude jen mezi osmi až devíti miliony korun," uvedl starosta obce Vladmír Vopat.
Ministerstvo přimhouřilo oči
Otázkou ale zůstává, zda budou peníze ze státní dotace vynaloženy účelně. Podle vodohospodářů není totiž uvedený systém vhodný pro zástavbu domů, která je v Třebusicích. Obdobný názor má dokonce i ministerstvo zemědělství, přes nějž byla dotace pro obec administrativně převedena. "V tomto případě byla udělena výjimka z pravidel. Maločistírny pro obce běžně nepovolujeme. Snažíme se jít cestou výstavby velkých čistíren odpadních vod. Pro nás je ale důležité, že obec předložila všechny potřebné podklady a je lepší, že v ní budou alespoň tyto čističky než žádné," sdělil Kladenskému deníku pracovník odboru komunikace ministerstva zemědělství Jiří Felčar s tím, že letos činila výše dotace poskytnuté Třebusicím tři miliony korun, při participaci obce v částce půldruhého milionu korun. "Třebusice si podaly žádost o zvýšení dotace pro příští rok, ta ale nebyla kladně vyřízena," dodal Felčar.
Ves neodpovídá požadavkům
Obci se přesto povedl malý zázrak. Ač se jedná o vesnici, kterých jsou v republice stovky, získala výjimečně ze státního rozpočtu peníze na projekt vhodný zejména pro horské a podhorské samoty, případně roztroušené usedlosti. To připustil i sám starosta Vopat s upozorněním, že na systém nebudou zatím napojeny všechny domy v obci, například rekreační chalupy.
Kam s vodou v zimě? To zatím nikdo neví
Tím ale problémy nekončí. Původní záměr Třebusických byl vypouštět vyčištěnou vodu z domů do dešťové kanalizace, která by ji odváděla do místního potoka. "To ale bylo neproveditelné. Projekt nesplňoval ve dvou ukazatelích imisní podmínky," prohlásil vedoucí odboru životního prostředí kladenského magistrátu Radovan Víta. V tomto případě obec ustoupila. "Ačkoli z čističek by podle mého voda mohla odtékat do potoka, do kanalizace ji vypouštět nebudeme. Občané ji ale budou moci využívat k zalévání svých zahrad, i když ještě nevíme, co s ní budou dělat v zimě," sdělil starosta Vopat. Neví to ale ani lidé v obci. "Asi si budeme muset udělat vlastní kluziště nebo se načerno napojit na dešťovou kanalizaci, která by ji odváděla. To asi nebude problém. Na internetu jsem našel, že firma, která čističky instaluje, by je měla umístit na speciálně vytovřené podlaží, ale pokud vím, tak je prostě jen zahrabe do jámy vykopané v zemi," sdělil jeden z obyvatel Třebusic, který si nepřál být jmenován. "Kontroly, zda lidé vodu do kanalizace nevypouštějí, budeme provádět. Jakým způsobem, je ale ještě v jednání," slíbil starosta Vopat. Kontroly je v budoucnu možné očekávat i od vodohospodářů, kteří mají k celé záležitosti výhrady.
Černá skládka to nebyla, říká starosta
Další spor Třebusických s kladenským magistrátem se v souvislosti s maločistírnami týká zeminy z výkopových prací odvážené do nedalekého borového lesa nacházejícího se ve směru na Slatinu. "V polovině července nám bylo nahlášeno, že zde na obecním pozemku v lesíku vzniká černá skládka. Provedli jsme místní šetření. Případ jsme kvalifikovali jako delikt a celou záležitost jsme předali České inspekci životního prostředí," informoval Víta. "V žádném případě jsme si na vlastním pozemku nezaložili černou skládku, ale zeminou úmyslně zavážíme rokli v lesíku," hájí se starosta. Práce na dokončení systému třebusických maločistíren měly být původně dokončeny letos, ale pravděpodobně budou pokračovat ještě v příštím roce.
Domovní čističky odpadních vod
Využití biologických čistíren Microclar: Čistírny jsou určeny pro čištění splaškových odpadních vod z individuálních zdrojů, tedy rodinných domů, chat, chalup, hotelů, restaurací, motelů, motorestů, malých osad, satelitních vilových čtvrtí nebo jakýchkoli objektů, které nemají možnost připojení na kanalizaci.