Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Elektrárna zkouší nový druh biopaliva

Hodonínská elektrárna chce vyzkoušet nové druhy biomasy. S dřevní štěpkou a nebo nekusovým dřívím tu již zkušenosti jsou. Nyní by však měla prověřit energetický šťovík, který by se mohl stát v brzké době díky novému zákonu o OZE a výkupním cenám velmi žádaným zbožím.

Hodonín - Nové druhy biomasy jako zdroj paliva chce vyzkoušet hodonínská elektrárna (EHO). S dřevní štěpkou nebo nekusovým dřívím, které získává od dodavatelů z regionu, zkušenosti už má. Nyní chce prověřit jeden z druhů energetických plodin. Je jím šťovík, s jehož spalováním začne už letos na podzim.

"První dodávky šťovíku získáme ze severní Moravy. Tato plodina by ovšem mohla být zajímavá i pro zemědělce na Hodonínsku," míní ředitel EHO Ludvík Trávník. Podle něj se totiž rostlina, která je typická vysokými výnosy, dá pěstovat jako krmivo a současně i biopalivo.

"Z hlediska ekonomického alternativní zdroje energie už dnes přinášejí tržby navíc, protože jsou podporovány Evropskou unií. Ta povoluje, aby se dotovaly nejen výkupní ceny elektřiny vyrobené z biomasy, ale zároveň slibuje finanční podporu i zemědělcům, kteří se jejímu pěstování budou věnovat," uvedl Trávník.

Plány elektrárny podporuje i hodonínská radnice. O možnosti zapojení obnovitelných zdrojů do jejího výrobního procesu začala uvažovat v době, kdy se kvůli špatným ekonomickým výsledkům mluvilo o jejím zrušení.

"Elektrárna je jedním z významných zaměstnavatelů ve městě, které je stiženo vysokou nezaměstnaností. Když byla ohrožena její existence, napadlo nás, že by vedle mikulčického lignitu mohla za polovinu roční sumy, již vynakládá, nakupovat u zemědělců. Veškeré palivo by tak pocházelo z regionu, a tudíž i peníze by zůstaly v něm," říká místostarosta Lubor Šimeček.

Někteří zemědělci se pěstování šťovíku nebrání. Například ratíškovický podnik Zera s ním má už dvouleté zkušenosti a prvních čtyřicet tun vypěstované plodiny na zkoušku dokonce hodonínské elektrárně už dodal.

"Zkoušíme jej pěstovat na šestnácti hektarech. Zda budeme plochy rozšiřovat, bude záležet na tom, jak rentabilního výnosu dosáhneme a zda se naplní deklarace o státní finanční podpoře," řekl ředitel společnosti František Šťastný.

 
 
Reklama