Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Splašky do jezera netečou

Opravy nedodržení pravidel oddílné kanalizace, opravy kanalizačních řadů a biologický filtr na přítoku spolu s dalšími opatřeními na Máchově jezeře by měly zajistit přítok nezávadné vody do nádrže.

V první polovině měsíce června probíhala v Máchově jezeře chemická likvidaci sinic rekultivační metodou srážení hlinitými solemi. Významným podílem pomůže jezeru k čistotě také připravovaný projekt na odbahnění, kdy se počítá s kombinací klasické technologie, tedy použití těžké techniky ve vypuštěné nádrži, a sacího bagru.
Velmi důležité je ale odstranit vnější zdroje živin. Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky vybudovala v Dokské zátoce biologický filtr na přítoku do jezera a město Doksy intenzivně pracovalo na napravení nedostatků v kanalizačním řadu. V šedesátých letech minulého století se při výstavbě nové kanalizace nepracovalo vždy tak, jak se mělo, proto se dnes projevují následky. "Prakticky celý rok jsme pracovali na průzkumu kanalizačních stok se záměrem kontroly správného napojení, vysvětlil tajemník Městského úřadu v Doksech Ing. Petr Hama. Ve městě je vybudována zvlášť kanalizace splašková a zvlášť dešťová. Některé domy však byly svou splaškovou kanalizací napojeny do dešťové a naopak. Město spojilo své finanční prostředky s majiteli domů a díky volným kapacitám stavební firmy se přepojování nemovitostí stihlo ještě před hlavní sezónou.
"Dnes tedy můžeme konstatovat, že všechny objekty v Doksech jsou napojeny tak, jak mají být, a splašky do potoka neunikají. V letních měsících budeme provádět monitoring vody v potoce a průběžně budeme její stav vyhodnocovat," řekl dále Petr Hama. Požadavek na odstranění vnějších zdrojů živin, které podporují růst sinic, tak byl splněn, radní proto věří, že ve spojení s biologickým filtrem na přítoku jezera poteče do nádrže kvalitní voda.

 
 
Reklama