Vyrobíme energii podobně jako Slunce?
Ministři se dohodli: Mezinárodní termonukleární experimentální reaktor (ITER) pro jadernou fúzi bude stát v jihofrancouzském Cadarache. Reaktor by měl vytvářet energii podobně jako Slunce - vodík, získávaný z mořské vody, se přemění na helium.
Vědci věří, že učinili významný krok k získání levné a nevyčerpatelné energie. První reaktor pro jadernou fúzi na světě bude stát v jihofrancouzském Cadarache poblíž Marseille.
Dohodu o tom podepsali ministři partnerských zemí v Moskvě. Francie v souboji o právo postavit reaktor porazila svého největšího rivala, Japonsko. Do projektu, jehož celková hodnota přesáhne 12 miliard dolarů, se zapojily Čína, EU, Japonsko, Rusko, Jižní Korea a Spojené státy.
Projekt ITER (Mezinárodní termonukleární experimentální reaktor) má dospět k potenciálně nevyčerpatelnému, ekologickému a levnému energetickému zdroji. Stejně jako Slunce, má i zamýšlený reaktor vytvářet energii termonukleárními reakcemi, při nichž se vodík přeměňuje na helium. Palivem má být mořská voda. Na rozdíl od běžných štěpných reaktorů, které uvolňují energii štěpením atomů, bude ITER vytvářet energii atomovým slučováním.
Prostřednictvím Unie se na projektu podílejí i čeští vědci z Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR.
Alexandr Rumjancev (vedoucí Federální agentury pro atomovou energii):
"Po dlouhých úvahách, velké společné práci a zhodnocení všech navrhovaných míst jsme vybrali Cadarache ve Francii."
Mariaki Nakajma (japonský ministr kultury, školství a vědy):
"Jsme šťastní i smutní zároveň. Řídili jsme se však tím, že pro budoucnost lidstva je to klíčový projekt."