Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Brusel brání vlastníky kanalizace

Úpravu provozních smluv mezi vlastníky a provozovateli kanalizačních řádů a čistíren odpadních vod si přeje komise v Bruselu. Tvrdí, že smlouvy jsou nevyvážené, nahrávající více provozovatelům než obcím.

Narovnání, čili úpravu provozních smluv mezi vlastníky a provozovateli kanalizačních řádů a čistíren odpadních vod si přeje komise v Bruselu. Tvrdí, že smlouvy jsou nevyvážené, nahrávající více provozovatelům než obcím. Ze strany ministerstva životního prostředí proběhlo na toto téma před šesti dny školení. Zúčastnil se ho i tajemník Svazku vodovody a kanalizace měst a obcí se sídlem v Třebíči Miloš Kokeš.

Smlouvy někde pochybily
"Na základě stávajících prověřených smluv pěti měst, vzpomínám si jen na Karlovy Vary, Příbram a Plzeň, zástupci Bruselu vytkli smlouvám určitá pochybení a zobecnili je v konkrétní závěry. Doporučují českým vlastníkům a provozovatelům úpravy smluv," informuje Kokeš a dodává, že v malé míře se to týká i obcí, které jsou členy třebíčského svazku. "Myslím si, že se vlastníkům, tedy obcím a občanům, dokážeme přizpůsobit tak, aby byla smlouva v pořádku. Brusel totiž tvrdí, že by mohla být ohrožená zhruba šestimiliardová dotace z Evropské unie na výstavbu kanalizací a čističek, a toho se obce nejvíc obávají," dodává tajemník svazku.

Ministerstvo poradí
Ministerstvo životního prostředí se nabídlo, že individuálně jednotlivým provozovatelům poskytne oponenturu a domluví se na úpravách smluv. "Brusel je citlivý na každou diskriminaci a poškozovaní lidských práv, a proto se snaží o úpravu smluv. Vytýká například, že někde jsou smlouvy uzavřeny na dobu neurčitou, což je podle komise v Bruselu zásadní chyba. My máme konkrétní termín, a to do roku 2020. Výtky směřují i k tomu, že se provozovatelé odvolávají na obecné předpisy. Například my máme ve smlouvě, že Vodárenská akciová společnost je povinna dodávat pitnou vodu v souladu s právní legislativou. Podle mě je to správné, protože když to neplní, dostává sankce nejen od nás, ale také od České inspekce životního prostředí nebo od vodohospodářského orgánu," uvádí konkrétní výtky Bruselu Kokeš a dodává, že přísnou kontrolu vykonávají i zastupitelstva obcí, která odsouhlasí vodné a stočné.

Projekt Dyje mimo hru
Místostarosta Třebíče Radek Číhal upozornil, že opatření Bruselu se netýká projektu Dyje. "Dotace na tento projekt je už schválená a už probíhá její čerpání. Týká se to především smluvních vztahů staršího data, kde má komise podmínku jejich narovnání mezi obcemi a provozovateli zařízení, aby byly v souladu s evropským právem," konstatoval Číhal.

 
 
Reklama