Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Hygienici považují loňské přestavby kuchyní za jednorázovou akci

Ikdyž požadavek na bezdotykové baterie se změnil na jednodotykové, u gastro podniků se jednalo o velké investice. Prodejci sanity, zařízení kuchyní a instalatéři přiznávají mimořádně vysoké tržby.

Zavádění bezdotykových baterií, které před třemi lety požadovalo Ministerstvo zdravotnictví v gastro provozech se změnilo a stačí levnější jednodotykové baterie. Spolu s dalšími změnami se přesto jednalo u gastronomických podniků o velké investice. Prodejci sanitární techniky, kuchyňského vybavení a instalatéři přiznávají mimořádně vysoké tržby.

Pro majitele gastronomických podniků znamenala nová legislativa investice řádově stovek tisíc korun, prodejci sanitární techniky, kuchyňského vybavení a instalatéři přiznávají mimořádně vysoké tržby. Teplá voda na WC pro hosty, ale nejvíce se za více než poslední rok proměnily kvůli přísnějším normám EU kuchyně.

Přísnější pohled přinesl kuchařům například umývadla s teplou vodou a mísící baterií, samostatné stoly i dřezy na zpracování masa a zeleniny nebo zvláštní místnost na hrubou přípravu zeleniny. "Výjimky jsme loni udělovali, ale ne kvůli tomu, že by někdo na investici neměl peníze. Čekalo se pouze v případech, kdy se podnik stěhoval nebo začal celkovou rekonstrukci," uvedla Ivana Kučerová z Krajské hygienické stanice v Liberci v Hospodářských novinách.

Tržby letěly vzhůru...
Velkoobchody se sanitárním zbožím se za loňský rok mohou tržbami jen chlubit. Konkrétní čísla se ovšem liší - od desítek do stovek procent. "I tak vysoké rozdíly mohly během loňska a letošního půlroku nastat. Byl to nezvykle velký odbyt," potvrdil Ivan Bohata z Asociace odborných velkoobchodů. Zatímco Miroslav Hrdlička z velkoobchodu Triker v Hradci Králové hovoří o 300 procentech meziročního růstu tržeb bezdotykových baterií, Bohata odhaduje průměrné nárůsty o třicet až čtyřicet procent.

Tyto rozdíly mohou být výsledkem zavádění bezdotykových baterií, které před třemi lety požadovalo Ministerstvo zdravotnictví a hájilo se normami z Bruselu. Posléze se ale ukázalo, že stačí levnější jednodotykové baterie. Jednomu z největších producentů bezdotykových baterií, společnosti Sanela Lanškroun, které loni zvýšily tržby o šedesát procent na 200 miliónů korun, právě tato vyhláška a její oprava přidělala problémy. "Zaměstnali jsme další pracovníky a sjednali spolupráci s dodavateli dílů, pak najednou zájem opadl a museli jsme rozdávat výpovědi a rušit rozjednanou spolupráci," řekl jednatel Vladimír Mareš. V podniku proto jakýmkoliv velkým výkyvům v poptávce po sanitárním vybavení nedůvěřují a jsou mnohem více spokojeni jen s pozvolným nárůstem prodejů sanitární elektroniky. Například radarových splachovačů pisoárů a především pak nerezových vybavení kuchyní.

...a restauratéři to platili
Vysoké investice byly pro některé majitele hospod jednorázové, jiní s nimi už počítali dopředu a s modernizací kuchyní začali bez ohledu na budoucí předpisy.
"Za nerezový program, bezdotykové baterie, zařízení na šokové zchlazování potravin a další vybavení kuchyní museli majitelé hospod zaplatit zhruba tři sta tisíc korun," odhaduje předseda Sdružení podnikatelů v pohostinství, stravovacích a ubytovacích službách Unihost Zdeněk Kopka. Čísla vztahuje k průměrnému podniku, který denně vaří 150 jídel. Například až 10 miliónů korun ale mohli za podobné úpravy zaplatit ve čtyřhvězdičkovém Top Hotelu Praha, který nabízí 700 pokojů a má devět různých gastronomických zařízení. Podle manažera hotelu Jiřího Palusky tuto investici rozložili do několika let. S přestavbou začali krátce po roce 2000 a neskončili jen u výměny vodovodních baterií či nerezového vybavení kuchyní.

Hygienici považují loňské přestavby kuchyní za jednorázovou akci. "Nevím o žádném předpisu, který by normy v restauracích v nadcházející době měl nějak výrazně měnit," dodala hygienička Kučerová.

 
 
Reklama