Automatické zavlažování
Zavlažovací systém lze zásobovat pomocí čerpadla - domácí vodárny ze studní nebo vrtů. Významnou úlohu hraje filtrace. Pro připojení závlahového systému je třeba dodržet platnou legislativu!
Automatický systém závlah zahrad může fungovat i bez elektrických kabelů a bez objemných centrálních řídících jednotek, je řízen přímo z hlavy ventilu umístěného na vodovodním potrubí. Tato miniaturní řídící jednotka se pohání jedním běžným akumulačním 9V článkem, který kapacitou vydrží na celou sezónu i déle.
Elektromagnetický zavlažovací ventil lze použít pro přímé rádiové řízení nebo pro přímé programování pomocí řídící jednotky. I u této miniaturizované součásti závlahového systému je možnost napojení na srážkové čidlo, nebo čidlo sledující vlhkost půdy. Umožňuje odstavit řízené zavlažování z provozu při dostatečné srážkové vláze.
Jak uvedl časopis Vše o bydlení, údaj o potřebném množství vody se mírně liší, proto jsou uvedeny průměrné hodnoty:
teplota nad 35 °C/ spotř. vody 7 l/m2/den, zavlažovat jednou za 2 - 3 dny
30 až 35°C - 5 až 6 l/m2/den - jednou za 4 - 5 dnů
25 až 30°C - 3 až 4 l/m2/den - jednou za 6 - 8 dnů
20 až 25°C - 2 až 3 l/m2/den - jednou za 8 - 10 dnů
pod 20°C - 1 až 2 l/m2/den - jednou za 10 - 15 dnů
Kde brát tolik vody?
Zavlažovací systém lze zásobovat pomocí čerpadla - domácí vodárny ze studní nebo vrtů. Nabízí se tu i možnost čerpání přes sběrnou zásobní nádrž. Dále z jímky dešťové srážkové vody nebo ostatních zásobníků jinak nevyužitelné vody, např. z domácí čistírny, či rybníků. V těchto případech je vždy ale nutné promyslet a připravit čištění této vody. Bez filtrace by se totiž kalem zanášely trysky a automatický závlahový systém by zajisté automaticky ani jinak nefungoval.
Závlahový systém se musí připravit a nejlépe i nainstalovat hned při zakládání zahrady.
Pro připojení závlahového systému je nezbytně nutné dodržet platnou normu pro ochranu vnitřního vodovodu ČSN EN 1717.
Zdroj Anopress, 28.7.2004