Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odkoupení čistírny odpadních vod

Malí akcionáři pardubické vodárenské společnosti: Koupi čistírny nechceme.

Pardubice se rozhodly prostřednictví firmy Vodovody a kanalizace Pardubice odkoupit čistírnu odpadních vod v Synthesii, aby mohly kontrolovat ceny vody. Kvůli tomu pronajmou vodovodní síť ve městě společnosti Veolia a z tohoto nájmu chtějí zařízení zaplatit. Podle některých odborníků není jasné, zda je nutné čistírnu vůbec kupovat či dávat za ni půl miliardy korun.

Již dříve menší akcionáři pardubické vodárenské společnosti tvrdili, že vodovody vstup strategického partnera nepotřebují a že odkup čistírny je příliš zatěžující obchod. "Koupě čistírny je jen zástěrkou pro to, aby Pardubice firmu Veolia Water dostaly do naší vodárenské společnosti. Soukromé společnosti koupi za půl miliardy odmítly, protože si spočítaly, že je to nevýhodné," prohlásil před časem jeden z menších akcionářů firmy Vodovody a kanalizace Pardubice Miroslav Frank.

Vedení vodovodů vybralo před deseti dny pro provozování své sítě firmu Veolia. Volba byla jednoduchá, nikdo jiný konkrétní nabídku nepředložil. Těsně před rozhodnutím však písemně vyjádřily svůj zájem také další dvě zahraniční vodárenské společnosti. Předseda představenstva vodovodů a náměstek primátora Jiří Razskazov tvrdí, že výběr partnera nebyl ukvapený. "Těžko do toho nyní můžeme vtahovat další firmy. Čistírnu je lepší odkoupit. Mohl by přijít jiný investor, ale mohla by si ji také nechat Synthesia, investovat do oprav stamiliony a o to pak zvýšit cenu čištění vody," řekl Razskazov.

Synthesia však již několikrát prohlásila, že čistírnu zatíženou starými dluhy nechce. Investoři se o opotřebované zařízení také neperou. "Pokud existují jiní zájemci, nejednáme s nimi. Odprodej čistírny městu je nejlepší řešení," uvedl mluvčí Synthesie Michal Kulhánek. "Argument, že by ji někdo odkoupil a mohl potom diktovat ceny, je podle mne nesmyslný," míní ředitel pro strategický rozvoj vodárenské společnosti Ondeo Pavel Kavka. Podle něj je půl miliardy korun za čistírnu příliš vysoká cena a město mohlo vyjednat lepší podmínky.

Nabídku Veolie musí schválit valná hromada společnosti Vodovody a kanalizace. "Pokud bude valná hromada proti, pak buď již žádného partnera hledat nebudeme nebo musíme začít výběr zase znovu a můžeme si pak vyžádat nabídky dalších firem," uklidňuje Razskazov. Podle něj je návrh Veolie výhodný, neboť si město ani vodovody nebudou muset kvůli koupi čistírny půjčovat nebo platit ze svého jakékoliv peníze. Přesto však o ně akcionáři vodovodů přijdou. Kdyby město usmlouvalo nižší cenu, do kapes obcí by šla alespoň část příjmů z pronájmu vodovodů a čistírny.

 
 
Reklama