Kolektory, tepelná čerpadla, biomasa i větrné elektrárny v Hrádku nad Nisou
Kolektory, tepelná čerpadla, biomasa i větrné elektrárny v Hrádku nad Nisou.
Až tři čtvrtiny úspor očekává hrádecká radnice od nového způsobu vytápění objektu sokolovny a restaurace. Umožní to dvacet slunečních kolektorů na střeše budovy v kombinaci s tepelným čerpadlem, které zase získává energii z hloubi země.
Včera zkolaudované zařízení stálo 5,1 milionu korun a mělo by se zaplatit do osmi let. Alternativní vytápění zajistí v budově tepelnou pohodu a ohřeje užitkovou vodu až do desetistupňových mrazů. Při nižší teplotě se musí využít doplňkové tepelné zdroje.
Akce byla vyhodnocená Ministerstvem životního prostředí jako druhá nejúspěšnější v České republice. "Ceněná byla především vstupní investice a úspory provozních nákladů oproti předchozímu dálkovému vytápění z centrální městské kotelny," uvedl František Lorenz ze společnosti R.I.P. Děčín, která byla autorem projektu a je také výrobcem tepelných čerpadel a solárních kolektorů.
Hlavní zdroj tepla je získáván ze země, a to tak, že v sedmi vertikálních vrtech 160 metrů hlubokých cirkuluje voda v potrubí, kde získá teplotu 8 °C. Dvě tepelná čerpadla na povrchu pak odejmou tekutině energii, takže zpět do země putuje voda 3 stupně teplá. "Tepelná čerpadla pracují v režimu 1: 4, to znamená, že když se na jejich pohon spotřebuje 1 kW elektrické energie, tak se získají 4 kW energie na vytápění a ohřev vody," dodal k technickým parametrům odborník z R.I.P. "Firma dává záruku 60 měsíců a zařízení běželo zkušebně již měsíc před kolaudací. Myslím, že to je dobrá investice," řekl radní Petr Dlouhý, který byl za město na kolaudaci.
O financování nového vytápění se Hrádek postaral pouhou desetinou, pětinu si bezúročně vypůjčil od Státního fondu životního prostředí a 70% investoval stát.
Že Hrádek nechce zůstat jen u alternatvních zdrojů energie ze slunce, ze země a plánované výstavby patnácti větrných elektráren, svědčí úvahy dalšího radního a odborníka na topné systémy Petra Vinklárka. "Především biomasa ze štěpků se zdá docela zajímavá jako doplňkový zdroj vytápění menší hrádecké školy. Zatím je vše ve stádiu propočtů. Možná bychom mohli ušetřit plyn, při větším rozšíření ještě zaměstnat člověka či více lidí na výrobě štěpků," dodal.