Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Osvětlení a nová norma v praxi

Odborného semináře, který se věnoval problematice osvětlování z hlediska zdravotních, hygienických i bezpečnostních požadavků, se na brněnském výstavišti zúčastnila téměř stovka odborníků z celé ČR.


Předmětem semináře byla nová norma ČSN EN 12464-1 - Osvětlení pracovních prostorů, která byla v souvislosti s harmonizací legislativy s EU zavedena v polovině roku 2003. "ČSNI zavedlo tuto normu v anglickém originále s tím, že pro praktické využití se provede odborný překlad. Do českého vydání tedy bude širší užívání tohoto dokumentu velmi problematické," uvedl odborný garant akce Karel Dvořáček ze Stavebně technického ústavu Energetika budov, a. s. Praha.

Ve své přednášce porovnal požadavky dříve platné normy s novou, která mimo jiné pracuje s pojmy jako "zrakový úkol" nebo "zraková pohoda" k zajištění dobrého pocitu pracovníků. Stanovuje nároky na osvětlení v různých pracovních prostorech do takových detailů, jako rozdílné požadavky v učebnách výtvarné výchovy a učebnách pro technické kreslení.

Semináře primárně určeného projektantům a elektrotechnikům se proto účastnili i specialisté z oblasti zdravotnictví, hygieny a dalších.

Další část semináře se zaměřila na osvětlování z pohledu požární bezpečnosti. "Zdroj světla je současně zdrojem tepla a za určitých okolností může způsobit požár, ale řada laiků si to neuvědomuje. Do dřevěného podhledu si umístí světelný zdroj s 12 volty, který je sice bezpečný z hlediska úrazu, ale jeho povrchová teplota může zapálit nábytek, vnitřní část baru nebo třeba podhled stropu z polystyrénu. Lidé totiž často zaměňují ochranu před úrazem, což je dáno napětím, s ochranou před požárem, kterou určuje povrchová teplota a provozní podmínky. A nejsmutnější je, že výrobci jsou schopni předat informace o bezpečné a spolehlivé instalaci, jenže lidé si je nevyžádají nebo neprostudují. Údaje o dovoleném příkonu zdroje, krytí, možnosti montáže a další pokyny je dobré respektovat dříve, než je návod ohořelý nebo zhnědlý po požáru," prohlásil přednášející Zbyněk Urban, poradce v oblasti technických zařízení a bezpečnosti práce.

O tom, že zmíněné nebezpečí nelze podceňovat, svědčí statistika Ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. Vyplývá z ní nárůst požárů iniciovaných svítidly a především zářivkami na 108 v loňském roce (došlo při nich k jednomu usmrcení a deseti zraněním).

 
 
Reklama