Na dodávku černého uhlí do domácností se na Kladensku čeká nejméně měsíc. Lidé se vracejí k uhlí, Kladeňáci nemají čím topit. (Právo, 1.11.2001)
Podle těžařské společnosti Českomoravské doly však nedostatek topiva není způsoben situací na šachtách, ale tím, že lidé v důsledku zdražení plynu a elektřiny se vracejí zpět k topení uhlím. "Po technické stránce je v kladenských dolech vše v naprostém pořádku, pouze současná poptávka po černém uhlí převyšuje kapacitní možnosti třídírny uhlí a těžební možnosti dolů," vysvětlil mluvčí společnosti Českomoravské doly Radek Chalupa.
Velkodoběratelem uhlí z kladenských dolů je společnost Karbonia. Na rozdíl od vedení dolů ale přiznává, že za nedostatkem kdysi opěvovaného černého zlata jsou zhoršené geologické podmínky v dolech. "Těží se na špatné stěně a další dvě jsou zatopené. I současné technické podmínky v dole tedy dobývání uhlí výrazně komplikují," řekl předseda představenstva společnosti Karbonia, Vladimír Hýka s tím, že ani vůči nim tudíž Kladenské doly své závazky neplní. Protože Karbonia má na odběr uhlí z dolu přednostní práva, není se pak co divit, že ačkoli šachty jedou, tvoří se před jejich branou dlouhá kolona nákladních aut maloodběratelů čekajících, zda jim budou doly ten den uhlí sypat či ne.
V kancelářích drobných prodejců stále drnčí zvonky rozhořčených zákazníků, kteří si nemají čím přiložit do kamen. "Máme závazky vůči velkoodběratelům a ty si nemůžeme dovolit neplnit," argumentuje Hýka. Drobným odběratelům nakonec nezbývá nic jiného než si stoupnout do fronty před šachtu a čekat, zda na ně nějaké uhlí zbude. "Pochopil bych, že uhlí pro maloodběratele není. Jak je ale možné, že smluvní náklaďáky Karbonie uhlí rozváží? Pro ně uhlí je, ve frontě nečekají a mně potom lidi volají, že sousedovi černé uhlí přivezli, když mu já tvrdím, že se nedává. Lidi mi nadávají do lhářů a mockrát se stalo, že jsem přijel s naloženým autem a zákazník už měl ve sklepě uhlí od Karbonie, protože nechtěl čekat. To už zavání podvodem," rozčiluje se jeden z drobných prodejců. "Naše auta uhlí vozí, to je pravda. Jde ale o zásoby ze skladů. Pokud si prodejci skladování nemohou dovolit, není to má vina ani problém," zdůraznil Hýka. S tím prodejci zásadně nesouhlasí. "Tady žádné sklady nejsou, prázdný náklaďák Karbonie nás všechny předjede a za chvíli vyjede ze šachty plný. Nám přitom nedají nic," kroutil hlavou řidič jednoho z aut stojících podél zdi šachty Schoeller v Libušíně u Kladna.
Nejhorší za tři roky
Podobná situace se opakuje už třetí rok, ale tenhle je nejhorší. Výdej uhlí teď na dole obnovili po třech týdnech. "V šuplíku mám čtyři sta objednávek a lidi nám nepřetržitě volají, kde mají slíbené uhlí. Před bránou mi nonstop stojí tři náklaďáky s přívěsem a věřím, že aspoň dva zítra nasypou," vysvětlil jeden z drobných obchodníků s uhlím na Kladensku. Zveřejnit své jméno se ale bojí. Jediným prodejcem černého uhlí maloodběratelům je totiž společnost Karbonia, která obchod s černým uhlím v Čechách pro společnost Českomoravské doly zajišťuje. "Něco řeknu a zítra si už nenasypu. Musíme s nimi vyjít, jinak v tomhle oboru končím. Černé uhlí se dá koupit pouze v Kladně anebo v Ostravě. Kdybych ho vozil odtamtud, vyšplhala by se jeho cena tak, že by ho ode mě nikdo nekoupil," vysvětlil prodejce s tím, že Kladeňáci černé uhlí vyžadují a jsou na něj zvyklí. S hnědým uhlím prý žádné problémy nejsou a lidem jsou ho prodejci schopni dovézt do dvou dnů. Poptávka po černém uhlí se s blížící se zimou zvyšuje. Kupovat uhlí v létě se ale dnes nikomu nechce, protože ani Karbonie žádné sezónní slevy nedává. Každý pak nechává koupi na poslední chvíli a pokud se k tomu přidá skutečnost, že se uhlí těží méně, čekací lhůty se prodlužují. "Vždycky jsem kupovala černý, ale letos jsem koupila hnědý. Přeci nezmrznu. Volala jsem tomu prodejci dva týdny a pořád nic nevezl, tak jsem vzala hnědý a za dva dny bylo doma," prozradila Alena Koučková z Kladna. Sousedé to prý udělali také tak.
Drobné nepotřebují?
Většina prodejců vidí příčinu problémů v tom, že Karbonie drobné odběratele vlastně nepotřebuje, zatímco oni ji ano. "Těch pár maloodběratelů je vůbec nezajímá a čím si lidi doma zatopí také není jejich starost. Přibývá plynofikovaných obcí, kšeftů ubývá a těm zbývajícím zákazníkům ani nejsme schopni dodat uhlí včas. Nikdo z vedení podniku nám není schopen říct, zda druhý den naložíme. Kašlou na nás," vypočítal prodejce. Podle Hýky ale nikdo není schopen předem říci, jak se přes noc povede těžba a zda bude ráno uhlí dost pro všechny. Vagóny plně naložené uhlím tak míří k největším odběratelům, maloodběratelé apaticky čekají před bránou a obyčejný Kladeňák mrzne ve svém domku. "Měli bychom mít možnost nakupovat uhlí i u někoho jiného nebo donutit společnost, aby s námi jednala slušně," shodují se prodejci. Nahlas a veřejně to ale řekne málokdo.
Marie Heřmánková