Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Alternativní energie

logo časopisu Populárně odborný časopis o úsporách paliv a energie a využívání netradičních zdrojů energie v domácnostech a podnikání.
Ročníky:  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001 

Obsah čísla 6/2004 (prosinec 2004)
Datum: 13.12.2004
Rozšířené obory: větrná energetika, malé vodní elektrárny
obrázek titulky

Dr. Zdeněk Kučera
AQUA-THERM, ENERGETIKA PRO KAŽDÝ DEN
Reportáž z letošního 11. ročníku AQUA-THERM informuje o oceněných exponátech i o některých výrobcích, které nesou parametry energetických úspor. Tento veletrh je v České republice nejvýrazněji zaměřen na využívání obnovitelných zdrojů energie nejen v expozicích mnohých firem, ale především v doprovodných konferencích se zaměřením na snižování energetické náročnosti ve stavebnictví a rozvoji progresivních energetických technologií.

Dr. Zdeněk Kučera
DISKUSE NAD NÁVRHEM ZÁKONA O PODPOŘE VYUŽÍVÁNÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ
Za příspěvek do diskuse jsme využili stenografického záznamu vystoupení nejvíce zainteresovaných poslanců Poslanecké sněmovny na listopadovém zasedání, kdy byl návrh zákona předložen zpravodaji hospodářského výboru a výboru pro regionální rozvoj do 2. čtení.

Ing. Josef Slováček
Tepelná čerpadla - dotace a DPH
Autor předkládá problémy, na něž poukazuje Asociace pro využití tepelných čerpadel. Tvrdí, že podmínky pro dotace na instalace tepelných čerpadel se stále míjejí účinkem kvůli špatně nastaveným kritériím. Nelogickým jevem je i zařazení komponentů TČ do dvou různých kategorií DPH. K tomuto tématu je i stanovisko Ministerstva financí ČR.

Dr. Zdeněk Kučera
ZA ZKUŠENOSTMI RAKOUSKÉ MALÉ VODY
Ve spolkové zemi Horní Rakousko je 526 činných malých vodních elektráren. Zkušenosti rakouských provozovatelů byly cennými informacemi pro české elektrárníky, kteří měli možnost navštívit dvě vodní díla na řece Steyr ve městě Steinbach a Agonitz a zkušební centrum firmy VA TECH v Linci, které testuje komponenty malých i těch největších vodních elektráren po celém světě.

M. Lieskovský, M. Trenčianský, TU Zvolen, W. Grosse, TU Dresden
POTENCIÁL OBNOVITEĽNÝCH ZDROJOV NA SLOVENSKU
Odborníci ze zvolenské a drážďanské technické univerzity předkládají podrobný rozbor energetického potenciálu z přírodních zdrojů Slovenské republiky. Nejvyšší podíl vidí v rozvoji pěstování a využití biomasy.

Dr. Zdeněk Kučera
STÁTNÍ PROGRAM NA PODPORU ÚSPOR ENERGIE A VYUŽITÍ OZE
Přehled podmínek pro zpracování projektů čerpajících finanční zdroje z fondů, které pro rok 2005 vypisují Ministerstva průmyslu a obchodu a životního prostředí.

Ing. Břetislav Koč
VĚTRNÉ ELEKTRÁRNY A KULTURNÍ KRAJINA
Hyzdí krajinu a ničí turistický ruch, zabíjí ptáčky, ruší rozhlasový a televizní signál, je hlučná. Kdo? Větrná energetika, patřící jednoznačně mezi nejčistší energetické technologie. Přesto se v médiích objevují výpady proti provozovatelům větrných farem s mnohými výhradami. Souborný materiál shrnuje pro a proti o větrných elektrárnách a nabízí argumentace i výsledky mnohých měření ze zemí, kde mají provozovatelé s tímto energetickým fenoménem dlouhodobé zkušenosti.

Ing. Břetislav Koč
NEMUSÍ PRŠET, STAČÍ KDYŽ KAPE
I tento název charakterizuje efektivnost téměř všudypřítomné větrné energie. Autor se zabývá výběrem lokalit i volby technologií pro individuální využití větrné energie, třeba k čerpání nebo ohřevu vody.

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
ROZHOVOR SE ZÁSTUPCEM OEKOPLANU O AKTIVITÁCH ROZVOJE VĚTRNÉ ENERGETIKY V ČR
Švýcarská firma Oekoplan rozvíjí své aktivity s budováním větrných elektráren i v Česku. M. Horálek z této firmy odpovídá na názory, že se k nám dovážejí staré hlučné turbiny z Německa. Vysvětluje jakými testy turbíny procházejí, jak ovlivňuje rozvoj této technologie nestabilita výkupních cen a jaká může být finanční návratnost.

Libor Šamánek
PROBLEMATIKA EKOLOGIE VÝSTAVBY A PROVOZU MVE
I provoz malé vodní elektrárny, jednoho z nejčistších zdrojů energie, vyžaduje věnovat pozornost možným ekologickým dopadům na okolní krajinu.Častá kritika MVE vychází z obav z ohrožení a znehodnocení přírodních komplexů. Aby pojem čisté výroby elektrické energie, jak se MVE prezentují, byl vždy skutečně potvrzován, je třeba mít zájmy ekologie v souvislosti s vodními toky stále na zřeteli. Týká se to již výběru lokality, projektové dokumentace, vlastního provádění stavby a hlavně při provozu dodržování všech zákonů a vodoprávních nařízení. Nejčastěji diskutovanou problematikou bývá: kontaminace vody ropnými produkty, dodržování odběru sjednaného množství vody, odstraňování naplavenin vytažených z vody, zajistit přijatelný akustický projev MVE nebo vhodné začlenění do reliéfu krajiny.

KONDENZAČNÍ VYSOUŠEČE
Každý, kdo má zkušenosti s vlhkostí v interiéru objektu, ocení výkonnost kondenzačních vysoušečů FRAL, které pracují na podobném principu jako mrazák. Vlhký vzduch se přivádí na chladný povrch výparníku, kde se změní v led. Automaticky se vypne chlazení a proudící vzduch výparník odmrazí.

Prof. Ing. Vladimír Hlavňa, PhD., Ing. Dušan Sojčák, ŽU v Žiline - Strojnícka fakulta, Katedra koľajových vozidiel, motorov a zdvíhadiel
VÝVOJ A APLIKAČNÉ MOŽNOSTI TRIGENERAČNEJ TECHNOLÓGIE
Trigenerační technologie je poměrně novým termínem. Jedná se o spojení kogenerační jednotky s absorbční chladící jednotkou za účelem maximálního využití kogenerace resp. jejího energetického zdroje a zužitkování části vyrobeného tepla na výrobu chladu absorbčným způsobem. Novotvar trigenerace je možné preložit jako "Kombinovaná výroba elektřiny, tepla a chladu".

Jan Slavík
VYUŽITÍ HODNOCENÍ ŽIVOTNÍHO CYKLU V ENERGETICKÝCH AUDITECH
Existuje řada metod a mnoho využití pro energetické audity. Článek představuje metodu LCA Life Cycle Assessment. Posuzování životního cyklu je způsobem, jak posoudit dopady výrobku nebo služby na životní prostředí. Výsledky jednotlivých studií se využívají buď v rámci podniku jako podklad pro změny ve výrobě a nákupu surovin a polotovarů nebo pro státní správu. Studie vypracované pro orgány státní zprávy jsou uvažovány jako základ pro podporu ekologicky šetrných výrobků nebo šířeji, k programům eco-labelingu.
Začleněním výsledků LCA do energetických auditů vhodným způsobem by bylo vyřešeno několik problémů. V první řadě by se environmentální hodnocení stalo věrohodnější. Za druhé by se položil kvalitní systémový základ pro udělování dotací na alternativní zdroje energie a energeticky úsporná opatření tak, aby výsledek byl pro životní prostředí jednoznačně přínosem.

Pavel Opatrný, doc. PhDr. Martin Bílek, Ph.D.
PALIVOVÉ ČLÁNKY A JEJICH ŠKOLNÍ MODELY
Budoucností obnovitelných zdrojů energie by mohla být přeměna vody na vodík a ten může být následně využit jako palivo. Tento "ekologický systém" získávání a využívání energie je možno vyučovat ve školách s použitím modelů, které demonstrují principy těchto "obnovitelných systémů". Jde např. o produkt JuniorBasic firmy H-TEC - solárního článku, elektrolyzéru a palivového článku napojeného na elektrický obvod.nebo hydro-Genius modelové autíčko s palivovým článkem "HYCO" firmy HELIOCENTRIS.

Ing. Miroslava Nagyová, Katedra energetickej techniky, Strojnická fakulta, Technická univerzita v Košiciach
MVE A SLOVENSKO, ANO ČI NIE?
Autorka článku poukazuje na zatím nevyužitý potenciál slovenských vodních zdrojů. Projekty vhodných typů turbín pro MVE se zabývá Katedra energetické techniky Strojnické fakulty TU v Košicích. Turbíny se vyznačují jednoduchou konstrukcí a vysokou výkonnostgí a tím by mohly být zajímavé pro řadu investorů, protože slibují rychlou návratnost.

Ing. František Kalina, Ing. Miroslav Sedláček, CSc., Jiří Spousta
PRAKTICKÝ PŘÍKLAD VYUŽITÍ MIKROTURBÍNY SETUR
O různých možnostech využití bezlopatkové turbíny SETUR jsme informovali již několikrát. Nyní chceme ukázat na praktické výsledky, kterých tato turbína dosahuje při výrobě elektrické energie ze spádu vodního toku 6 metrů a průtoku 8 litrů za sekundu.využívané pro provoz chaty a také k jejímu temperování.

Mgr. Svatopluk Janiš
MALÁ SLUNEČNÍ ELEKTRÁRNA NA ROŽNOVSKÉ ŠKOLE
V rámci podpory solární energie edukativním programem Slunce do škol představujeme fotovoltaický systém FVS 2001 Solartec, který provozuje Střední průmyslová škola elektrotechnická v Rožnově pod Radhoštěm. Systém je sestaven z dvanácti panelů s maximálním výkonem 1050 W.

 
 
Reklama