Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Alternativní energie

logo časopisu Populárně odborný časopis o úsporách paliv a energie a využívání netradičních zdrojů energie v domácnostech a podnikání.
Ročníky:  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001 

Obsah čísla 5/2004 (říjen 2004)
Datum: 18.10.2004
Rozšířené obory: obnovitelná paliva - biomasa, bioplyn, vytápění
obrázek titulky

Dr. Zdeněk Kučera
FOR ARCH UŽ PO PATNÁCTÉ
Reportáž z letošního ročníku For Arch informuje o oceněných exponátech i o některých výrobcích, které nesou parametry energetických úspor. Autor však konstatuje, že podobné stavební veletrhy by měly mnohem více akcentovat snižování energetické náročnosti ve stavebnictví a podporovat a propagovat technologie, které se zatím objevují pouze v kategoriích nízkoenergetický dům.

Dr. Zdeněk Kučera
DISKUSE NAD NÁVRHEM ZÁKONA O PODPOŘE VYUŽÍVÁNÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ
V diskusi pokračuje náměstek ministra průmyslu a obchodu Ing. Martin Pecina. Informuje o práci odborných týmů i o základní a nejdůležitější části zákona - systému pevných výkupních cen s možností příplatků k tržní ceně. Martin Pecina se také vyjadřuje k problému směsného spalování a kritizuje loňské rozhodnutí ERU. Rozhovor se také zaměřil na závěry Světové konference o obnovitelných zdrojích v Bonnu. M. Pecina odmítá extremismus a tvrdí, že v Česku se bude energetika z OZE rozvíjet jen v rozumných koncepcích a odpovídajících přírodních podmínkách.

Renewables 2004/Yvette Pulíčková
ROZVOJ OZE JE NEJLEPŠÍ ODPOVĚĎ NA ZDRAŽOVÁNÍ ROPY
Článek přináší podstatné části vystoupení německého spolkového kancléře Gerharda Schrödera na Světové konferenci o obnovitelných zdrojích RENEWABLE ENERGIES 2004, která se konala v létě v Bonnu. Schröder prezentoval zodpovědnost Německa v podpoře rozvoje OZE po celém světě. Německo bude investovat 500 milionů eur k propagaci používání OZE a dalších 500 milionů k propagaci zvýšení efektivnosti energie. Aktivně se podílí na modernizaci a budování nových energetických celků v Africe, Asii, Střední a Jižní Americe. Kancléř informoval o vytvoření speciálních finančních programů, na niž se podílí Světová banka a řada předních finančních a investorských institucí a vyslovil přání, aby i se oblastní rozvojové banky urychleně zaměřily na financování OZE.

ČSOB
PROJEKTY NA DOSAŽENÍ ENERGETICKÝCH ÚSPOR LZE FINANCOVAT VÝHODNĚ
Jednou z ekologických cest v energetice je optimalizace spotřeby. Podporou je ČSOB Fond PHARE, který průmyslovým podnikům, živnostníkům, městům i obcím pomáhá financovat projekty, jejichž energetická efektivita v současné době činí 2,5 milionů korun ušetřených v realizovaných energetických projektech ročně.

Ing. Vlasta Petříková, DrCs., CZ Biom
PĚSTOVÁNÍ ENERGETICKÝCH PLODIN V EKOLOGICKÝCH SOUVISLOSTECH
Význam energetické biomasy stále roste. Vstupem ČR do EU se však změnily dotační tituly. Podpora se přiznává na plochu a ne na plodinu a tak se prakticky stalo, že podpora pěstování energetických plodin byla zrušena a návazně o produkci přestali mít zájem zemědělci. Přitom energetické využití biomasy v našich podmínkách může být největším podílem na rozvoji OZE. Autorka představuje veškeré současné zkušenosti z jednou z energeticky nejvýznamnější plodinou - krmným šťovíkem Uteuša (Rumex OK 2) a uvádí argumenty odmítající pochybovačné názory některých energetiků, zemědělců i ekologů.

Doc. Ing. Emília WAGNEROVÁ, CSc., TU v Košiciach, Strojnícka fakulta, Slovensko; Dr. WOPERA Agnes, TU v Miškolci, Hutnícka fakulta, Maďarsko; Ing. David URÍČEK, TU v Košiciach, Strojnícka fakulta, Slovensko
VLASTNOSTI A VYUŽITIE SKLÁDKOVÉHO PLYNU
Nejstarší technologií likvidace tuhého komunálního odpadu je skládkování. Ekologicky je nevhodná kvůli znečištění povrchových i spodních vod a tvorbě skládkového bioplynu. Únik bioplynu do ovzduší se může projevit i na znečištění životního prostředí a poškození ozonové vrstvy. Autoři navrhují metodiku jak skládkový bioplyn energeticky využívat - spalovat. Řízené skládky projektované už se záchytným systémem je možné považovat za obnovitelný zdroj energie.

Ing. Mojmír Štěrba
SIMULAČNÍ MODEL ENERGETICKÉ SOUSTAVY ČR
Autor představuje počítačový simulační model SimulLOZE, který umožňuje přenést objekty i funkce energetické soustavy na obrazovku počítače a sledovat chování soustavy v čase jednoho roku tak, jak probíhá proces ve skutečnosti. Opakovaným spouštěním simulačního běhu je možné získat informace o tom, jak se bude soustava chovat v různých podmínkách.

Ing. Evžen Přibyl
POROVNÁNÍ VYUŽITÍ ENERGIE BIOMASY A EKONOMIE PROVOZU
Biomasa je nejvýznamnějším obnovitelným zdrojem energie v ČR. Biomasa se v současnosti používá na výrobu tepla, autor se však zabývá technologiemi, které dokáží využít biomasy na výrobu elektrické energie, buď pomocí tzv. Rankinova cyklu. Organického Rankinova cyklu nebo Ottova cyklu.

Ing. Petr Morávek, CSc. ATREA
MODERNÍ SYSTÉMY VYTÁPĚNÍ A VĚTRÁNÍ NÍZKOENERGETICKÝCH STAVEB
Nová tepelně technická norma změnila nároky na obvodové konstrukce budov a přinesla pojem nízkoenergetické výstavby. Autor shrnuje zásady nízkoenergetické výstavby i užité technologie pro vytápění a větrání, především kombinované teplovzdušné cirkulační systémy s větráním a rekuperací.

Ing. Zdeněk Pastorek, CSc. VÚZT Praha
BIOPLYN - PŘÍRODNÍ PROCES NEBO POKROKOVÁ TECHNOLOGIE
Z energetického hlediska je bioplyn vyrobený z biomasy zařazen mezi obnovitelné zdroje energie. Vedle vítaného doplňkového zdroje energie získáme anaerobní fermentací biomasy kvalitní stabilizovaný hnojivářský substrát, významné zlepšení pracovního prostředí a omezíme negativní účinky na životní prostředí při manipulaci a zpracování odpadní biomasy. Rozdíly mezi aerobním či anaerobním procesem zpracování biomasy jsou důležité z pohledu technologických, technických, ekonomických a legislativních faktorů při koncepci bioplynových stanic.

RNDr. Svatopluk Šeda, OHGS Ústí nad Orlicí
TEPELNÉ ČERPADLO: DOTAZ - ODPOVĚĎ
Mezi čtenářskými dotazy se stále častěji objevují otázky kolem tepelných čerpadel. Čtenář píše, že soused si nechal udělat vrt pro tepelné čerpadlo 2 metry od plotu. Napsal na stavební úřad, zda tento vrt byl proveden s jeho vědomím a podle stavebního zákona. Stavební úřad čtenáři odpověděl, že vrt není stavba a že rozhodování přísluší Báňskému úřadu.

Doc. Ing. Josef Patočka, CSc., STP - Územní centrum Liberec, odborná skupina pro rozúčtování
BEZ RESPEKTOVÁNÍ FYZIKÁLNÍCH ZÁKONŮ NELZE PROVÁDĚT ROZÚČTOVÁNÍ NÁKLADŮ NA VYTÁPĚNÍ
V Liberci se konala mezinárodní konference zaměřená na rozúčtování celkových vytápěcích nákladů domu na jednotlivé místnosti (byty). Záměrem organizátorů konference bylo analyzovat současné technické, ekonomické i právní problémy tohoto oboru. Konference se zúčastnily zejména organizace a firmy, které zajímá problematika častých, fyzikálně nezdůvodnitelných a laicky nekontrolovatelných rozúčtování podle přejatých evropských norem ČSN EN 834 a ČSN EN 835. Týká se to zejména nejčastěji se vyskytujících systémových chyb v rozúčtování podle těchto platných norem: nerespektování vnitřních prostupů tepla mezi byty, nerespektování posunu místa střední teploty otopného tělesa, chybné rozúčtování v důsledku vysoké startovací teploty elektronických indikátorů, chybné rozúčtování v důsledku nulových náměrů při výraznějším až úplném uzavírání otopného tělesa.

Ing. Břetislav Koč
VILÉMOV PROPAGUJE OBNOVITELNÉ ZDROJE
Občanské sdružení Pravoslavná akademie Vilémov by mohla v oblasti OZE být příkladem nejedné obci či městu. Dva roky úspěšně provozuje větrnou elektrárnu s výkonem 100 kW. Teplou vodu ohřívá solárními systémy a kanceláře vytápí kotelnou na biomasu.

Ing. Petr Brůha
INTELIGENTNÍ DŮM V REÁLNÉM ŽIVOTĚ - JAK TO FUNGUJE?
Dokončení z čísla AE 4/04 se věnuje řídicímu systému Compec a programu ComWin, které v inteligentním domě řídí vytápění, větrání, ale také energetickou spotřebu.

Ing. Jaroslav Buřič
CENTRUM ODBORNÉ PŘÍPRAVY A OBNOVITELNÉ ZDROJE ENERGIÍ
Ojedinělý projekt ENERSOL.CZ podporující větší informovanost o problematice šetření energií a obnovitelných zdrojů energií a podporující výukové úsilí v této oblasti vzniká v Centru odborné přípravy technickohospodářském v Praze - Vysočanech (COPTH).

Ing. Zdeněk Černý, Biomac Uničov
PEVNÁ PALIVA Z BIOMASY U NÁS A V ZAHRANIČÍ
Na rozdíl od podmínek v EU, kde je podpora OZE velmi významná, se v českých zemích děje pravý opak. Nejprve zákon o DPH přeřadil dřevěný odpad do sazby 22%. Německu jsou sazby pro ekologická paliva 7%, v Rakousku 10%. Spalování biomasy v elektrárnách připravilo drobné výrobce briket a pelet rychle o základní surovinu. To vše vedlo k nárůstu cen výrobků z biomasy a české domácnosti přecházejí opět na uhlí.

Renata Hladká
FOTOVOLTAICKÁ ELEKTŘINA Z "JÁDRA"
Využití energie a získávání elektřiny ze Slunce bylo tématem prvního Mezinárodního setkání provozovatelů fotovoltaických elektráren, které se konalo v létě v areálu jaderné elektrárny Dukovany. Místo bylo vybráno proto, že zde ČEZ provozuje také fotovoltaickou elektrárnu.

 
 
Reklama