Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Alternativní energie

logo časopisu Populárně odborný časopis o úsporách paliv a energie a využívání netradičních zdrojů energie v domácnostech a podnikání.
Ročníky:  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001 

Obsah čísla 5/2003 (říjen 2003)
Datum: 22.10.2003
Rozšířené obory: obnovitelná paliva, vytápění
obrázek titulky

Ing. Táňa Dutkevičová
Česká energetická agentura v roce 2003
Veškeré informace o této známé agentuře, která se podílí na přípravě každoročního Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie. V loňském roce podpořila 83,4 mil. Kč 501 akcí, v letošním roce má ČEA k dispozici 103,2 mil. Kč. Přehledy, další aktivity, spolupráce v rámci EU.

Kamila Havlíčková, Jaroslav Knápek, Jiří Vašíček
Cena paliva z výmladkové plantáže rychle rostoucích dřevin
Zakládání plantáží z výše uvedených dřevin je nutné posuzovat jako každý jiný projekt, tj. posoudit vstupy a výstupy a míru zisku. Autoři předkládají modelový propočet ceny biomasy pro plantáže do 5 ha (částečný podíl lidské práce). Nad uvedenou plochu je již nutné použít jiný model s mechanizací pro sklizeň i pro manipulaci s biomasou.

RNDr. Svatopluk Šeda
Podrobněji o vrtech pro tepelná čerpadla systému země/voda a voda/voda
Navazující článek na první informace z minulého čísla. Vrty pro tepelná čerpadla nelze realizovat živelně, ale ve velké většině pouze jako vodní dílo s vodoprávním řízením a s klasickým hydrogeologickým průzkumem, spojeným s předchozí vrtnou sondáží.

Juraj Krivošík
Základní kritéria a požadavky na osvětlování interiérů
Pokračování seriálu z minulého čísla o energeticky úsporném osvětlování. Podrobný popis osvětlování ve všech různorodých místnostech bytu, vnější osvětlení.

Michael Neuhäuser
Chlazení Sluncem - teplo jako podnět pro klimatizaci
Léto 2003 ukázalo vyšší potřebu energie na chlazení, než jsme zvyklí. Tím se urychlily výzkumné práce (Vídeňské výzkumné centrum arsenal research) na rozvoji a prosazování solárních chladicích systémů klimatizace.

Najväčšie termické solárne zariadenie Európy
Firemní informace o solárním systému 1 407 m2 velkoplošných slunečních kolektorů, který dodává solární teplo do systému centralizovaného zásobování teplem v rakouském velkoměstě Grazu.

Ing. Jaroslav Peterka, Csc.
Snižovat spotřebu energie na vytápění budov
Průřezový článek o vzniku a měnících (zpřísňujících) se hodnotách součinitele prostupu tepla, známého "káčka", dnes pod novým názvem U, od roku 1949 až do současnosti. Při průměrném stáří našich domů 47 let je toho k energetickému řešení více než dost.

Ing. Petr Morávek, CSc.
Integrovaný systém teplovzdušného vytápění a řízeného větrání s rekuperací tepla
Rozsáhlý článek se schématy a obrázky o historickém vývoji teplovzdušného vytápění, zahraniční koncepce, současné problémy mikroklimatu budov, parametry nových staveb v ČR, integrovaný systém teplovzdušného vytápění a řízeného větrání s rekuperací tepla. Dokončení z minulého čísla.

Evropská unie a poměrové měření
Firemní článek o směrnici rady ministrů EU č. 93/76/EWG o rozúčtování vytápěcích nákladů domu na jednotlivé byty a jejich skutečná spotřeba tepla. Výklad pojmů, fiktivní a skutečné rozúčtování, chyby, zkušenosti, závěry.

Ing. Jaroslav Peterka, Csc.
Solární problém stále stejný
Problémy a řešení postupu, kdy do stávajícího funkčního systému vytápění a přípravy TUV, dodaného jedním nebo dvěma nezávislými dodavateli "vstoupí" s novým solárním systémem třetí dodavatel.

Jiří Hlávka
Projekt Uteuša
Shrnutí praktických zkušeností s pěstováním šťovíku Uteuša v České republice, maximum technických údajů, shrnutí výhod vůči konkurenční cíleně pěstované biomase.

Bioplyn a křemík
Firemní článek. Možná existence plynných anebo těkavých sloučenin křemíku není pro chemika zajisté žádnou novinkou, jako poněkud překvapující se jeví nálezy sloučenin křemíku v bioplynech. Organokřemičité látky nejsou zdrojem toxických ohrožení, avšak mohou se uplatnit svými negativními vlivy ve spalovacích zařízeních, kde mohou být příčinou vzniku velmi abrasivních úsad s obsahem oxidu křemičitého. Podrobný rozbor problému.

Ing. Jiří Bašta, Ph.D.
Dodržování názvosloví v oboru vytápění, aneb jak hřešíme
Další rozbor a správný odborný název tří "zlidovělých" názvů z oboru vytápění (médium, radiátor a topení). Dokončení příště.

Ing. Jaroslav Peterka, Csc.
Vírové trubice (Energicky na energetické problémy léta)
Popis objevu vírové trubice (1930), která dovede ze stlačeného vzduchu o běžné teplotě "vyrobit" chlad i teplo o mnohem vyšší teplotě, než má vstupující vzduch. Z mnoha průmyslových aplikací je popsán způsob individuálního chlazení oděvů pracovníků v horkém prostředí.

Biomac Uničov
Konec biomasy v Čechách?
Po vzoru EU začala i Česká republika po provedené plynofikaci zdůrazňovat nezávislost na cizích zdrojích energie a podporovat vlastní obnovitelné zdroje především z biomasy. Největší podpora státu biomase spočívala ve snížené sazbě DPH obdobně jako je tomu trvale u našich západních sousedů.

Ing. Jaroslav Kára, CSc.
Biomasa - významný obnovitelný zdroj energie
V celosvětovém měřítku se v současné době pohybuje podíl obnovitelných zdrojů energie na energetické bilanci kolem 18 %. Ve vyspělých státech - státy severu (počítají se sem severní Amerika, východní a západní Evropa, Japonsko, Austrálie a Nový Zéland) je to asi 9 % a v méně vyvinutých zemích - státy jihu (zahrnují nesourodé společenství Latinské Ameriky, severní Afriky, Afriky, Indie, Číny, zbytek Asie a Oceánii) asi 39 %.

Verner Červený Kostelec
Využití biomasy pro energetické účely
Naše společnost se zabývá výrobou zařízení na využívání biomasy. Za dobu své existence prodala (doma i v zahraničí) cca 8 000 krbových kamen, cca 30 000 kotlů o výkonu do 100 kW, postavila cca 30 velkých kotelen o výkonu nad 100 kW. Po letech zkušeností s prodejem a výstavbou těchto zařízení víme, že vytápění obcí pouze v rámci velkých kotelen je ekonomicky náročné a neřeší problém zásobování obce komplexně a je navíc investičně náročné.

Eddie Johansson
Biomasa ve Švédsku
Od roku 1997 je zásobeno město Enköping ve Švédsku teplem a elektřinou z kogenerace na biomasu. Přechod na biomasu neznamenal pouze přestavbu stávajícího vybavení, ale také úvahy do budoucna o poptávce po teple a zajištění bezpečného zásobování palivem.

Ing. Vlasta Petříková, DrSc.
Pěstování energetických rostlin a jejich využití
Záměrné pěstování rostlin pro energetické využívání nabývá na stále větším významu. Zajištění 6 % energie z biomasy do r. 2010 je pro Českou republiku náročný závazek a to jak z hlediska vlastní potřeby, tak ve vztahu k EU a zejména v zájmu redukce skleníkových plynů. Pěstování energetické biomasy má a v budoucnu bude mít stále větší až rozhodující podíl na těchto obnovitelných zdrojích.

Ing. Jaroslav Váňa, CSc.
Energie z biomasy se stala v České republice nejdůležitějším segmentem
V současné době je v České republice připravován zákon na podporu výroby energie z obnovitelných zdrojů. Cílem tohoto zákona je vytvoření takových podmínek, aby v r. 2010 představoval podíl obnovitelných energií na primární spotřebě energetických zdrojů 6 % a elektřina vyrobená na bázi obnovitelných energetických zdrojů představovala 7 % hrubé spotřeby elektřiny. Tento velkorysý plán je založen především na energii z biomasy, která má v České republice ze všech obnovitelných energií nejvyšší využitelný potenciál a dosáhla v posledních letech zvýšeného rozvoje.

Pavel Urban
Kontejnery jako zásobníky paliva pro kotelny na biomasu
Jednou z oblastí efektivního využití energie biomasy je snaha o zjednodušení manipulace s biomasou před jejím spalováním. Mnohé projekty se ukázaly z tohoto pohledu jako příliš náročné. Manipulací a dopravou biomasy ke spalování se naše společnost zabývá již několik let.

Jan Růžička, JR Technik

Již v polovině 19. století vyvinul skotský profesor William John Macquorn Rankine, podle něhož je proces ORC (Organic Rankine Cycle = organický rankinův cyklus) pojmenován, parní proces, u kterého je místo vodní páry použito médium, které se odpařuje při nízkých teplotách a tlacích. Tím bylo vůbec poprvé možno využít nízkopotenciální teplo např. geotermální k výrobě elektrické energie.

Ing. Dalibor Skácel
Bioplynová stanice ve Velkých Albrechticích
Společnost GT 92 s.r.o., jejímž předmětem podnikání je zemědělská prvovýroba se specializací na výrobu jatečných prasat, se od roku 2002 rozhodla vyrábět a prodávat elektrickou energii do veřejné sítě.

Ing. Vladislav Hradecký
Tepelná čerpadla ve Stráži pod Ralskem
Mezi další technicky zajímavé instalace tepelných čerpadel, které společnost ATAX CZ spol. s r.o. v letošním roce realizovala, lze bezesporu zařadit využití tepelných čerpadel pro potřebu vytápění a přípravy teplé užitkové vody v bytovém domě ve Stráži pod Ralskem , který spravuje Společenství vlastníků jednotek, tedy všichni majitelé jednotlivých bytů v domě, sdružení do jmenovaného společenství.

 
 
Reklama