Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Alternativní energie

logo časopisu Populárně odborný časopis o úsporách paliv a energie a využívání netradičních zdrojů energie v domácnostech a podnikání.
Ročníky:  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001 

Obsah čísla 4/2005 (srpen 2005)
Datum: 29.8.2005
Rozšířené obory: Tepelná čerpadla , alternativní motory a paliva
obrázek titulky

Dr. Zdeněk Kučera
Zemní plyn (CNG) v dopravě - alternativa či nutnost?
V květnu představila vláda Program podpory alternativních paliv v dopravě. V první fázi jde především o uplatnění zemního plynu. Byla zahájena jednání s plynárenskými společnostmi, kde bylo stanoveny úkoly pro stát i pro podnikatelské subjekty. Základní podmínkou je budování dostatečné sítě čerpacích stanic (nejméně 80). V současné době je na území republiky přibližně 10 stanic s označením CNG, které jsou dostupné veřejnosti a s rozvojem především autobusové, nákladní a komunální dopravy budou vyrůstat další. Program bude impulsem jak pro města a firmy provozující autobusovou dopravu, tak i pro autodopravce, kteří už dnes pociťují obrovský finanční tlak způsobený stálým nárůstem cen ropy. Pro provozovatele dopravy jsou důležité informace i o dotačních projektech financovaných programy státními i evropskými. Zájem poroste o výrobce a importéry vhodných vozidel na český trh.

Břetislav Koč
Slavnost na střeše
Na začátku léta se konala slavnostní inaugurace demonstrační fotovoltaické elektrárny o výkonu 20 KWp, jejíž panely jsou umístěny na střeše objektu těžkých laboratoří Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze - Holešovicích. Instalace fotovoltaického systému na objektu MFF je součástí evropského projektu "PV Enlargement". Matematicko-fyzikální fakulta UK v Praze je jednou z pěti českých univerzit, zúčastněných v tomto projektu, který v ČR koordinuje firma Solartec. Další instalace podobných systémů jsou na objektu ZČU v Plzni a dále na budovách VUT FE v Brně, VŠB v Ostravě a TU v Liberci.

Ing. Marek Holba, Ph.D., Oceánografický institut Imari, Japonsko
Získávání energie z oceánů technologií OTEC
Způsob získávání energie z oceánů je ekologický, protože jako zdroj energie je používána mořská voda. Produkováno je zanedbatelně nízké množství emisí. Vedle vyrobené elektrické energie jsou izolovány další energeticky hodnotné prvky jako např. vodík, lithium nebo uran a zároveň lze na desalinační jednotce vyrobit vysoce kvalitní pitnou nebo destilovanou vodu. Výzkum spolu s praktickým uplatněním těchto poznatků je prováděn v Oceánografickém institutu v Imari na japonském ostrově Kjúšú.

Hermann Scheer
Energetická revoluce na vodíkovém rozhraní
Do vodíkového hospodářství se vkládají v budoucnu velké naděje. Článek je polemikou významného odborníka na sluneční energii Hermanna Scheera s Jerremy Rifkinem o jeho koncepci publikované pod názvem H2 - resolution.

Dr. Neela Winkelmannová
Občanské větrné parky
Majitelem větrného parku je komanditní společnost a vkladateli do společnosti jsou místní obyvatelé, kteří se stávají investory stavby. Jako příklad uvádíme region Allgäu v jihozápadním cípu Bavorska. Jedná se o vyhledávanou letní i zimní turistickou oblast, zahrnující předhůří a začátek Alp, které zde dosahují výšek do 2600 m n.m. Instalovaný výkon větrných parků nepřekračuje 5 MW. Komanditní společnosti, čítají asi 10 - 166 společníků / komanditistů, kteří se podílejí na elektrárnách vklady v rozmezí 3000 - 25 000 eur i více. Provozovatelům, stačí inzerovat připravovaný větrný park či elektrárnu na internetu a během velmi krátké doby se jim sejde takové množství nabídek, že jimi pokryjí chybějící financování a další zájemce dávají na čekací listiny. Ukázkovým projektem v regionu Allgäu je větrný park Wildpoldsrie, který vyrábí 141 % , spotřeby elektřiny obce. Podle provozovatele připadly na každou větrnou elektrárnu zakázky firmám v regionu ve výši 30 000 - 50 000 eur.

Milan Trs
Zásady navrhování primární strany pro tepelná čerpadla země - voda
Nejrozšířenější tepelná čerpadla u nás jsou země - voda, která odebírají nízkopotencionální teplo okolnímu prostředí, podloží, uzavřeným systémem horizontálních nebo vertikálních primárních okruhů. U nich musí být kladen důraz nejenom na výběr samotného stroje, ale také na ty části, které pro práci, správný chod stroje, získávají potřebné teplo. Primární okruh země - voda je část systému tepelného čerpadla, která se nedá vůbec nebo jen s obtížemi opravit. Proto je nutné, aby veškeré části, které budou v provozu několik desítek let, byly z kvalitních materiálů, a tedy i faktor pasivní bezpečnosti co možná nejvyšší. Další opomíjenou podmínkou efektivního provozu jsou hydraulické tlakové ztráty celého systému, které musí být co možná nejnižší. Zbytečné tlakové ztráty versus dlouholetý provoz zvyšují namáhání oběhového čerpadla. Toto se promítá do ekonomiky provozu TČ.

Projekt CEERES
CEERES je projekt na podporu integrace velkých zdrojů elektřiny a kombinované výroby elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů energie do energetických systémů nových států EU.

Ing. Michal Pešta
Stirlingovy motory
Moderní Stirlingovy motory produkují minimální znečištění a dosahují velmi vysoké účinnosti. To vše bez vibrací a s minimálním hlukem. Mohou být poháněny jakýmkoliv palivem, dokonce i slunečním zářením. Jako důvod pro návrat na čelní místa je nejvyšší dosažitelná teoretická efektivita. Ideálním cyklem je Carnotův cyklus, který určuje maximální možnou účinnost, případně topný faktor při stejné teplotní diferenci všech uzavřených termodynamických cyklů. Dále reversibilní operace - dovolují stejnému zařízení být užívané jako lednička se širokým rozsahem teplot, nebo jako zdroj primárního pohybu. Příznivá momentová charakteristika pro dopravní aplikace - vede k jednodušší konstrukci převodovky, mechanická jednoduchost - v některých uspořádáních lze snadno implementovat plynová ložiska, a tak se vyhnout potřebě olejového mazání a především již zmiňovaná schopnost spalovat jakékoliv palivo.

Jaroslav Peterka
Globální stmívání
Za posledních několik desetiletí došlo v důsledku znečištění atmosféry k poklesu slunečního světla, dopadajícího na Zemi, o 10 - 20%. To vedlo k výraznému ochlazování planety, zatímco protiběžným trendem bylo oteplování v důsledku tzv. "skleníkového efektu". "Globální stmívání", dopad oteplování v důsledku skleníkového efektu snižovalo, takže vědci zřejmě podcenili skutečný efekt globálního oteplování. Nyní usuzují, že by do sta let na Zeměkouli mohla stoupnout teplota až o deset stupňů. To by mělo pro civilizaci katastrofální následky.

Doc. Ing. Josef Laurin, CSc. TU Liberec
Biolíh jako motorové palivo v ČR
a některých škodlivin ve výfukových plynech motorů. Tato biopaliva mohou vhodně nahradit část klasických motorových paliv. Jedná se zejména o estery kyselin rostlinných olejů, v ČR nejlépe methylesteru řepkového oleje a biolihu získávaného kvasným procesem z biomasy nebo biologického odpadu. Vhodnými výchozími surovinami k výrobě biolihu jsou v Evropě např. cukrová řepa, brambory a obilí. V podmínkách ČR je nejvhodnější obilí.

Břetislav Koč
V Třebíči topí biomasou
Třebíč je další město, které pro vytápění části města využívá biomasu. 1. června byla na teplárně TTS Třebíč - sever uvedena do provozu nová kogenerační jednotka pro dodávku tepla se současnou výrobou elektrické energie, která jako palivo používá štěpku z odpadního dřeva a z klestu po těžbě v lesích. Kotelna zásobuje v současnosti teplem zhruba 3 400 domácností, 3 základní a 4 mateřské školy a další objekty občanské vybavenosti v Třebíči, včetně krytého bazénu.

Ing. Marcel Grün
Sluneční plachetnice - muzika kosmické budoucnosti
Sluneční plachetnice jsou kosmické sondy vybavené velkou plochou (tj. "plachtou"), schopnou dopadající fotony slunečního záření co nejúčinněji odrážet do zvoleného směru. Tlak slunečního záření souvisí s vyzařovaným výkonem Slunce. Protože k přenosu energie dochází nejprve při dopadu a poté při odrazu světla, je skutečná síla, kterou fotony působí na m2 dvojnásobná. Je zřejmé, že největší účinnost mají obrovské plachty s maximální odrazivostí a tuhou konstrukcí.

 
 
Reklama