Alternativní energie
Ročníky: 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001
Dr. Zdeněk Kučera
SVĚTOVÉ FÓRUM O OBNOVITELNÝCH ZDROJÍCH
V Bonnu se konala Mezinárodní konference o obnovitelných zdrojích RENEWABLE ENERGIES 2004, která položila základy pro globální změnu v energetice a pro obrovský rozvoj obnovitelných zdrojů energie významně chránící životní prostředí. Světového fóra se zúčastnil i spolkový kancléř Gerhard Schröder, který účastníky informoval o zřízení finančního fondu na podporu rozvoje obnovitelných zdrojů energie. V závěrečné deklaraci přijaté ministry a zástupci vlád 154 zúčastněných zemí se mimo jiné píše: Sdílíme vizi, že obnovitelné zdroje, ve spojení se zvýšením energetické účinnosti, se stanou nejdůležitější a široce dostupnou formou energie, která poskytne nové možnosti spolupráce mezi všemi zeměmi. Je nutné odstranit bariéry a umožnit spravedlivou soutěž na energetických trzích a internaciolizovat externí náklady u všech energetických zdrojů. Takováto opatření vytvoří příznivé podmínky pro veřejné a soukromé investice do oboru. Zdůrazňují také potřebu cenové dostupnosti, snižování nákladů, účinných podnikatelských a finančních modelů a v neposlední řadě potřebu zvyšovat uvědomění vládních činitelů o pozitivech obnovitelných zdrojů. Zároveň vyzvali představitele všech vlád, aby přestaly používat Kjótský protokol jako záminku pro expanzi jaderné energetiky.
Dr. Z. Kučera, Dr. M. Bursík, Ing. M. Jergl
PLYN - BUDOUCNOST VEŘEJNÉ DOPRAVY
Cenové dopady za benzin a naftu, nestabilní politické prostředí v oblastech těžby ropy a výrazně se znečišťující ovzduší nutí výrobce i uživatele orientovat se na nové technologie. Pro příští desetiletí by zemní plyn v nákladní a veřejné dopravě mohl výrazně nahrazovat klasické pohonné hmoty. Na trhu se objevují už i osobní vozy na plyn. V České republice je na výrobu městských i linkových autobusů s plynovým pohonem výhradně zaměřena společnost EKOBUS. Podle měřených výsledků dosahují ekobusy ve srovnání s dieslovými motory EURO 3 mimořádně nižších hodnot emisí. Stát připravuje řadu nařízení, které budou v příštích letech ve shodě s dokumenty EU tlačit na omezování klasických motorů a poskytnou legislativní i finanční podporu rozvoji a zavádění ekologických vozidel veřejné, nákladní i osobní dopravy. S tímto trendem se očekává i větší iniciativa při budování sítí čerpacích stanic.
Dr. Petr Čížek
JAK GEOLOGICKÉ POMĚRY OVLIVŇUJÍ PROVOZ TEPELNÝCH ČERPADEL
Při rozhodování jak vytápět objekt nestačí jen vybrat tu správnou technologii, ale například před instalací tepelného čerpadla voda/voda nebo země/voda musíme znát i geotermální poměry v hornině, jejich tepelnou a teplotní vodivost.
Dr. Zdeněk Kučera, Ing. Milan Novák, CSc
DISKUSE K ZÁKONU O OZE V ČR A SR
Stav legislativy v ČR přiblíží člen expertního týmu Dr. Martin Bursík.. Na návrhu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie pracovaly a dosud pracují dva expertní týmy ( při Ministerstvu průmyslu a obchodu a Ministerstvu životního prostředí). Mezi oběma návrhy však stojí zásadní rozpory - pevné výkupní ceny nebo obchodovatelné certifikáty. Ing. Novák hodnotí současný nepříliš optimistický stav příslušné legislativy v SR.
Ing. Petr Brůha
INTELIGENTNÍ DŮM V REÁLNÉM ŽIVOTĚ
Moderní investor a stavebník se už nespokojí jen s technicky dobře postaveným domem. Současné stavební a energetické poznatky poskytují možnost stavět objekt tak, abychom dosáhli výrazných energetických, ekologických a zároveň ekonomických výsledků. Využitím technologie na bázi obnovitelných zdrojů energií a počítačovým řídícím systémem získáme překvapující výsledky.
Ing. Vladimír Civín
AUTOBUSY S PALIVOVÝMI ČLÁNKY
Nahradit dieselové a benzinové motory je úkol pro nejbližší desetiletí tohoto století. Jedním z možných pohonů XXI. století budou palivové články. V řadě měst už jezdí s touto moderní pohonnou jednotkou autobusy městské dopravy.
Jiří Felčárek (Min. zemědělství)
ZEMĚDĚLSTVÍ - SOUČÁST ENERGETICKÉHO ODVĚTVÍ
Ministerstvo zemědělství připravilo řadu programů zaměřených na podporu zemědělské výroby pro energetické využití (biomasy a bionafty apod.).
Ing. Roland Bartosch (SRN - Augsburg)
AUTOBUSY NGV V NĚMECKÝCH MĚSTECH
Reportáž našeho německého spolupracovníka přibližuje vývojové etapy a účast státu při zavádění vozidel městské dopravy a komunálních služeb vybavených alternativním pohonem. Německo je v této oblasti na čelném místě, řada výrobců autobusů vyrábí modely městských i linkových autobusů, někteří výrobci se zaměřují na vozy komunálních služeb. V projektu státních orgánů je podpořit dostatečnou síť čerpacích stanic Erdgasfahrzeug.
Ing. Jaroslav Peterka, CSs.
ZATEPLOVÁNÍ OBJEKTŮ
Zateplování objektů přináší dvojí efekt, pro uživatele ekonomický, pro široké okolí estetický.
R. Sedlář
ÚSPORY ZA PÁR KORUN
Nevelká investice ho hliníkových fólií, které se nalepí za radiátory a vrací tak tok sálavého tepla od zdí zpět do vytápěné místnosti, přináší zajímavý energetický efekt.
Renewable Energy (M. Hovorková)
BAROMETR OZE DO R. 2004
Zajímavá studie evropské instituce přináší statistické údaje, poskytující stručný obraz rozvoje energetických "disciplin" z obnovitelných zdrojů v jednotlivých evropských státech. Určitě zajímavá bude statistika OZE v příštích letech, kde už budou zahrnuty i nové státy včetně České republiky.
AE 4 přináší I pozvánky na řadu odborných výstav a veletrhů souvisejících s úsporami energie a energetickými technologiemi: AQUA-THERM PRAHA, CHEMTEC PRAHA, POLLUTEC EAST & CENTRAL EUROPE WIEN, POSTAV DŮM, ZAŘIĎ BYT HAVÍŘOV, STAVOTECH OLOMOUC, STŘECHY PRAHA, ECOMONDO RIMINI.