Alternativní energie
Ročníky: 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001
Zdeněk Malík
Vytápění rekreačních objektů tepelnými čerpadly
Autor rozebírá negativní působení lokálních topenišť v rekreačních objektech a podrobně informuje o variantách tepelných čerpadel, jejich umístění (např. chlazení sklepa) a ekonomických výhodách.
Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Tepelná čerpadla ohřívají vodu Aquaparku ve Frenštátě pod Radhoštěm
Stručný technický a obrazový dokument o největším venkovním plaveckém zařízení v České republice s ohřívanou vodou o minimální teplotě 25°C.
Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Kvalita prostředí OZE
OZE - obnovitelné zdroje energie - na obrázcích dokazují, že se mohou stát i působivými architektonickými prvky v interiéru i exteriéru. Podmínkou je kvalitní návrh architekta a kvalita dodávky montážní firmy.
Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Moje cesta k TČ vzduch/voda
Kumulace obecných myšlenek a nápadů pro ty, kteří začínají pronikat do tajů návrhu energetického zdroje pro svůj nový nebo rekonstruovaný starý rodinný dům.
Ing. Ivo Petříček
Škola a fotovoltaické panely
Podrobné technické i ekonomické vyhodnocení jedné akce "Slunce do škol" po jednoročním provozu v Liberci od autora, který má tento systém jako výukovou pomůcku na starosti.
Akad. arch. Aleš Brotánek
Rodinný dům v Hořovicích - z pohledu architekta
Autor popisuje svůj projekt energeticky úsporného a ekologického domu s teplovzdušným dvouzónovým recirkulačním systémem vytápění doplněný plynovým kotlem (stav před realizací).
RNDr. Jana Plamínková
Rodinný dům Hořovice - aneb slasti a strasti uživatele
Souhrn postřehů majitele a uživatele domu z reálného bydlení konfrontovaný s tím, co bylo navrženo v projektu.
Akad. arch. Aleš Brotánek
Rodinný dům v Hořovicích - zkušenosti z realizace
Autor navazuje na svůj předcházející článek a v některých oborech (rekuperace, vzduchotechnika, tepelná izolace, zimní zahrada, kompostovací toaleta atd.) uvádí své zkušenosti z realizace.
Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
TUV z TČ
Popis dvou koncepcí získávání tepla pro přípravu TUV pomocí tepelného čerpadla ochlazováním teplého sklepa a teplého proskleného schodiště doplněný konkrétními výrobky.
Ing. Vladislav Ferst
Vytápění hal tmavými zářiči
Článek porovnává teplotní profil sálavého a teplovzdušného vytápění v prostorách s větší výškou a informuje o ekonomických výhodách plynových zářičů se sálavými trubkami, označovanými též jako tmavé zářiče.
Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Vzduch a vytápění
Krátké pojednání o vytápění obytné místnosti v přízemí s problémem samočinného stoupání teplého vzduchu do 1. podlaží schodištěm, které je součástí místnosti nebo přes galerii.
Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Multivalentní systém
Vysvětlení multivalentního systému ve vztahu k nepravidelnostem a jiným problémům při získávání tepla a nepravidelnostem nebo potřebám jeho praktického využití, schema.
Edvard Sequens
Slunce 2002
Komentář a pozvánka na první česko-rakouskou solární konferenci v září 2002 v Brně.
Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Nízkoenergetický rodinný dům "UNEGO" - pokračování
Fotografická dokumentace dalších energetických systémů a kořenové čistírny odpadních vod, doplnění článku, který byl uveřejněn v minulém čísle AE.
Josip Kleczek, Astronomický ústav AV ČR, Ondřejov
Geotermální energie
Úvodní příspěvek od vynikajícího autora o geotermální energii, o tom kde se bere, jak se projevuje, jak vzniká, a jak ji lze využívat k užitku lidí.
Ing. Milan Kunc, Termo Děčín, a.s.
Děčín - geotermální energie, TČ a kogenerace
Článek o využívání geotermálního potenciálu města Děčína.
Ing. Josef Slováček, Termokomfort
Tepelné čerpadlo "ano", ale jaký systém?
Obecně se dnes již ví, že tepelným čerpadlem lze odnímat přírodní teplo ze země, vody nebo vzduchu a toto pak předávat v použitelné teplotní úrovni do topného systému vytápěného objektu. Zájemce o instalaci tepelného čerpadla se však často dostává do problému, pro jaký systém se rozhodnout, neboť z různých zdrojů má rozdílné informace a jak se má v tomto "nepřehlednu" vyznat. Článek se zabývá porovnáním systémů vzduch-voda a země-voda.
Dalibor Skácel
Solární systémy aneb kudy vede cesta
Polemika nad současným stavem solární termální techniky a možnými vývojovými trendy. Článek se pokouší definovat jednotlivá úskalí, která se týkají této technologie, a také globálnějších aspektů, jako je legislativa, státní podpora, propagace apod.
Ing. Martin Ježek, Katedra obrábania dreva, Drevárska fakulta, Technická univerzita vo Zvolene
Nejstarší stavební materiál na světě - návrat k osvědčené hlíně
Ucelený příspěvek popisující hlínu jako dokonalý stavební materiál s množstvím výhod, které použití tohoto historií prověřeného materiálu přináší.
Ing. Karel Štípek, Secespol - CZ
Tepelná čerpadla a ekonomické úspory
Cílem tohoto článku je přiblížit odborné veřejnosti problematiku tepelných čerpadel z pohledu jejich nasazení v technologickém procesu. Každý technologický proces vyžaduje dodávku různých druhů energií a je tedy na místě zabývat se možnými úsporami v potřebě těchto zdrojů. Jedním z možných nasazení je použití tepelných čerpadel v procesech, které vyžadují dodávku tepla či chladu.
RNDr. Tomáš Chudoba, CSc.
Tepelná čerpadla a omlazovací kúra Země
Filozofické zamyšlení o tepelných čerpadlech a entropii, se kterou to v případě využívání této technologie vypadá velmi příznivě.
Mgr. Ivo Všetečka
The Geysers - největší světový zdroj geotermální energie
Popis největšího zařízení pro čerpání geotermální energie na světě v Mayacamských horách nedaleko San Franciska v USA.
Podpora využívání obnovitelných zdrojů energie ze SFŽP
Bilancování a podpora OZE ze Státního fondu životního prostředí.