Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Alternativní energie

logo časopisu Populárně odborný časopis o úsporách paliv a energie a využívání netradičních zdrojů energie v domácnostech a podnikání.
Ročníky:  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001 

Obsah čísla 3/2002 (červen 2002)
Datum: 17.6.2002
Rozšířené obory: Nízkoenergetické domy, zateplování
obrázek titulky

Josip Kleczek, Astronomický ústav AV ČR, Ondřejov
Povídání o energii - Sluneční energie na Zemi
Téměř všechna energie na Zemi pochází z nitra Slunce. Tím slovem "téměř" chceme říci, že malá část energie na naší planetě není slunečního původu, ale dostala ji z mateřské mlhoviny při svém vzniku. Je to velmi stará energie (rotace Země, radioaktivní prvky a deuterium), kterou naše planeta uchovává jako dědictví od té doby co vznikla, tj. po 4,5 miliardy roků. Tvoří jen zlomek z celkového množství energii na Zemi, zatímco podstatná část energie Země je "nová", neboť byla před nedávnem uvolněna v nitru Slunce. Bez této nové energie je náš život nemyslitelný.

Petr Kramoliš
Projekce obnovitelných zdrojů energie, vytápění, Realizovaný projekt nástavby mateřské školy v Ostravě - Proskovicích
Článek popisuje zajímavou rekonstrukci mateřské školy s původní plochou střechou. Nástavba, zateplení, kotelna na biomasu a solární drain-back systém vytvářejí z této mateřské školy nízkoenergetickou budovu hodnou následování.

Dalibor Skácel
Nízkoenergetické domy (NED)
Co to je nízkoenergetická budova a jaké jsou základní podmínky pro dosažení parametrů nízkoenergetických domů. Příklad nízkoenergetických budov z německého Freiburgu.

Michal Hnilička, Ing. Filip Mráček
Envi Třeboň, Solarglas na Integrované střední škole cestovního ruchu a VOŠ v Českých Budějovicích
Zajímavá a rozsáhlá instalace solárního systému s Fresnelovými čočkami na budově školy. Systém slouží k ohřevu TUV a zároveň k prosvětlení podkrovních učeben a k částečné klimatizaci těchto prostorů.

Mgr. Ivo Všetečka
Sluneční domy OM Solar
Design slunečních domů OM Solar byl vyvinut na počátku 80-tých let Akio Okumurou, japonským architektem a profesorem Tokijské univerzity. Profesor Okumura vždy hledal optimální kombinaci propojení klasických designů dané oblasti, solárních principů a nejjefektivnější cirkulace vzduchu uvnitř staveb. Právě s respektem k architektonickým požadavkům a vnějším klimatickým podmínkám, architekt Okumura po létech završil své studie dnešní podobou svého designu.

Dalibor Skácel
Kamnářství König
Rozhovor s příznivcem Alternativní energie, kamnářem Vilémem Königem o kamnařině, službách s tím souvisejících a o problematice tohoto odvětví.

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Dvě koncepce rodinných domů
Pokus o krátké zhodnocení výstavby rodinných domů od 50. let minulého století se zamyšlením nad koncepcí "nadzemní" a "podzemní" výstavby.

Druhý ročník české sluneční ceny EUROSOLARU 2002
Podmínky a širší informace o této sluneční ceně, která u nás vstoupila již do ruhého ročníku.

Jaroslav Utíkal
Nízkoenergetický rodinný dům "UNEGO"
Autor, majitel a nadšený profesionální propagátor využití dostupných obnovitelných zdrojů energie ve svém domě odhaluje technické výkony a zisk, ke kterým se za poslední roky dopracoval. Výkon solárního zařízení po měsících za posledních 6 let.

Inga Buss
Rodinný dům za tři dny
Na loňském veletrhu LIGNAplus 2001 v Hannoveru byl předveden současný systém systémových řešení dřevěných staveb, kterému dominovala ukázka výstavby domu, do kterého se lze nastěhovat za tři dny.

Koncepce energetických úspor v Německu pro příští období
V Německu se očekává výstavba nových asi 4,2 milionu bytů do roku 2010. Je zájem, aby se uplatnila veškerá opatření, která vedou k předpokládaným energetickým úsporám. Jako standard bude v celostátním měřítku prohlášen nízkoenergetický dům.

První světová konference o peletách
V září 2002 se ve Stockholmu uskuteční první světová konference výše uvedeného názvu, na které se bude o peletách během 6 dní nejen diskutovat, ale i vystavovat a obchodovat.

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Co tyto domy sjednocuje?
Výběr typů rakouských rodinných domů s aktivním i pasivním využitím sluneční energie, jejichž potřeba tepla na vytápění se pohybuje mezi 40 - 50 kWh/m2 za rok.

Ing. Daniel Morávek
Experimentální nízkoenergetický rodinný dům v Koberovech
Obrazová, technologická a popisná část řešení výše uvedeného domu, který je vybaven teplovzdušným vytápěním a větráním s rekuperací tepla nové dvouzónové koncepce. Solární zisky z velkého teplovzdušného okenního kolektoru.

Helena Frkalová
Domy chráněné zemí
Dominantní textový i obrazový článek o výhodách domů chráněných zemí s ukázkou těchto staveb z celého světa. Energetické úspory jsou bezkonkurenční. Jediným jejich nedostatkem je, že jsou u nás zatím neznámé.

Josef Janeček
Peletový hořák firmy Sahlins EcoTec model D1
V minulém čísle časopisu AE byl představen výrobek švédské firmy Sahlins EcoTec AB. Jednalo se o hořák model A3 ve výkonovém rozsahu od 15 do 25 kW. Pro velký zájem a množství dotazů, které prezentace švédské firmy vyvolala, představujeme další zařízení na spalování dřevních pelet s vestavěným zásobníkem - model D1.

RNDr. Vojtěch Orel, CSc.
Nízkoenergetický dům v Podolí u Brna
V obci Podolí u Brna, nedaleko slavkovského bojiště, je realizován dům, jehož vytápění je celoročně kryto ze tří čtvrtin z hlavního zdroje obnovitelných energií - ze Slunce. Objekt projekčně vznikal v první polovině minulé dekády a byl z podstatné části stavebně realizován v letech 1994 - 1997. Řez domem, naměřené hodnoty, obrázek.

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Fotovoltaická elektrárna
Na budově Pražské energetiky, a.s. bylo zprovozněno fotovoltaické zařízení, které co do počtu snímaných hodnot z řady alternativ nemá u nás obdoby. Vše je možné sledovat on-line na internetu na
www.pre.cz/fve.

Inga Buss
Informace z HANNOVER MESSE 2002
Na veletrhu v části energetika nebylo možné nevidět, že obnovitelné zdroje energie se staly oborem podnikání jako cokoliv jiného. Liberalizovaný energetický trh, komplexní služby ve všech oblastech energetiky.

Evropský trh se slunečními kolektory (Gleisdorf SOLAR 2000)
Dokončení z minulého čísla. Vývoj evropského trhu se solárními kolektory v letech 1994 až 1999 a podmínky pro jeho další rozvoj. Porovnání vybraných 14 evropských států. Faktory ovlivňující další úspěšný rozvoj.

Ing. Karel Guzek
Praktické využití tepelných čerpadel
Nový způsob praktického využití tepelných čerpadel voda/vzduch s názvem komfort systém, při nichž se odvádí nebo dodává teplý vzduch z míst s přebytkem nebo nedostatkem tepla pomocí dvoutrubkové teplovodní soustavy.

Earth Policy Institute
2001 - druhý nejteplejší rok v historii
Údaje za rok 2001 ukazují, že tento rok byl druhý nejteplejší rok od roku 1867, kdy začalo měření globálních teplot.

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Sluneční tepelná zátěž
Rozbor navrhování slunolamů s uvedením variabilního řešení francouzské firmy Technal.

KORADO
Teplo v mnoha podobách (firemní článek)
Popis výrobků firmy Korado Česká Třebová s názvy: Radik, ...

Ing. Milan Bechyně
Vyhledávání informací na internetu a portál TZB-info (www.tzb-info.cz)
Vyznání autora k úžasným možnostem internetu, veřejným kontrolám návštěvnosti, vyhledávání pomocí klíčového slova a zasíláním pravidelného týdenního přehledu. Spolupráce s časopisem Alternativní energie.

Přetištěno ze Zpravodaje Svazu chladicí a klimatizační techniky 1/2002
Inteligentní budovy
Pod tímto poněkud nejasným názvem rozumí autor budovy, v nichž se člověk cítí dobře, tj. v případě kancelářských budov se mu dobře pracuje a přitom tyto budovy minimálně zatěžují životní prostředí. Úvahy o vhodných řešeních vycházejí z údajů o spotřebách primární energie a o emisích CO2. Rozbor výpočtu. Pro budovy nebytového typu se prognozuje celkem v Německu produkce 13 milionů tun CO2 do roku 2004.

 
 
Reklama