Alternativní energie
Ročníky: 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001
Dr. Zdeněk Kučera
Zákon o OZE po Poslanecké sněmovně schválil i Senát
Od 13. 11. 2003 do 31. 3. 2005 trvala cesta implementace Směrnice EU o podpoře obnovitelných zdrojů energie do české legislativy v podobě zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Článek rozebírá některé problémové body zákona a přináší i charakteristické názory některých senátorů.
Dr. Zdeněk Kučera, ČEA, MPO
Nová metodika hodnocení energetických projektů v rámci OPPP
Výtah z dokumentu, který vydala ČEA v dubnu letošního roku informuje o úpravách podmínek energetických programů tak, aby se zvýšila možnost přístupu podnikatelů k dotačním prostředkům.
Ing. Vlasta Petříková, DrSc., BIOM CZ
Podpora a perspektivy energetických rostlin
Ministerstvo zemědělství letos operativně vydalo dokument, který postihuje podmínky na dotace pro pěstování energetických plodin. Zemědělcům bude poskytnuta dotační částka 2 tisíce Kč na hektar nad rámec plošných dotací. Autorka se také zabývá otázkou, co s nadbytkem potravinářských plodin.
Ing. Daniel Veselý, Instaplast
Vytápění teplem, nižším než je teplota lidského těla
Firma Instaplast představuje program AISEO - rošty z kapilárních polypropylenových trubiček, které napojeny na tepelné čerpadlo nebo v kombinaci se solárním systémem využívají k vytápění obytného domu vodu ohřátou na teplotu kolem 23 stupňů.
Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Tepelná čerpadla 2005 - cesta vpřed nebo zpátky?
Autor přináší zásadní informace pro provozovatele tepelných čerpadel a sice jak ovlivní nové dvoutarifové sazby náklady. Provozovatel TČ zaplatí v sazbě D56 téměř o 11% více, provozovatel TČ uváděného do činnosti letos dokonce o 36%.
Dr. Zdeněk Kučera
Wels - přehlídka špičkových technologií
Reportáž z rakouského veletržního města, kde se konala tradiční Energie Spar Messe zaměřená na solární systémy, technologii zpracování a spalování biomasy, především pelet. Velká část expozice byla věnována energetickému stavebnictví, koncepcím nízkoenergetických a pasivních domů.
Ing. Petr Pávek, předseda ČSVE
Zákon o podpoře výroby elektřiny z OZE z pohledu České společnosti pro větrnou energii
V komentáři k zákonu o OZE vyjadřuje předseda České společnosti pro větrnou energii základní uspokojení nad tím, že Česká republika zákon už má. Poukazuje však na předchozí masivní kampaň v českých médiích především proti větrným elektrárnám ze strany různých energetických lobby a politických kruhů. Poukazuje na výrazné posunutí některých paragrafů proti původnímu záměru zákona, který má především podporovat malý a střední podnikatelský stav oblasti "zelené" energetiky a předkládá nejzávažnější nedostatky zákona.
Jiří Šála, Šála - MODI
Výpočtové metody v normách ochrany a energetické náročnosti budov
V posledních osmi letech jsme převzali nebývalé množství evropských výpočtových metod. Tyto metody popisují řešení jednotlivých dílčích tepelně technických problémů s různou úrovní provázanosti a s různou úrovní podrobnosti. Většinou jsou podstatně podrobnější než metody popsané v původních českých normách. Tvoří otevřený systém základních metod, které se průběžně doplňují a které je třeba využít v rámci uceleného systému hodnocení stavebních konstrukcí a budov.
Ing. Jaroslav Peterka
Savoniův větrný motor
Nejčastěji využívaným typem větrných motorů, vyrábějících elektrickou energii, je typ s horizontální osou rotace. Nejčastějším typem rotoru je pak vrtule (rychloběžný typ), následuje lopatkové kolo (pomaloběžný typ) a speciální rotory. Savoniův větrný motor se svislou osou otáčení byl odvozen z principu starých větrných motorů z Persie a Číny, kde sloužily k pohonu mlýnů. Pracovní plochy lopatek byly zakřiveny, čímž vznikal rozdíl tlaku na "návětrné" a "závětrné" straně a docházelo tak k pohybu. Princip dnes známe z různých samohybných poutačů. S vodorovnou osou otáčení lze využít i jako MVE. Finská firma Oy Windside Production Ltd. vyrábí tyto motory pod názvem Windside.
PŘÍLOHA ABECEDA SOLÁRNÍ ENERGIE
Bílá kniha ISES, Freiburg 2003
Solární energetika - cesta z minulosti k současnosti a budoucnosti
Úvodní část přílohy Solární abeceda. Role Slunce pro život a ekosystémy byla vždy prvotní a zůstane takovou, dokud život na této planetě potrvá - neboť je to energie Slunce, která pohání funkční mechanismy (chemické, mechanické, elektrické) všech živých organismů a vytváří podmínky životodárného prostředí.
Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Solární cesta je správná
Stručný průřez československou solární historií uplynulých 30 let (obrázek prvního prospektu slunečního kolektoru) s řešením problémů současnosti, kdy se rozhodující silou stává ekonomika. Výzva na zřízení "solárního muzea".
Ing. Dalibor Skácel
Solární systémy pro přitápění
Nejtechničtější příspěvek celé solární abecedy pojednává o fototermální přeměně slunečního záření a jejím využití pro přípravu TUV i vytápění. Podrobné hodnocení 5 základních typů solárních systémů pro přitápění, likvidace letních přebytků.
prof. Ing. Vítězslav Benda, CSc.
20 let fotovoltaiky na ČVUT - FEL
Dlouholetý pedagog a vědecký pracovník popisuje rozvoj výuky fotovoltaiky na ČVUT od počátečních laboratorních cvičení po dnešní propracovaný výukový program Evropské unie Erasmus - Sokrates, který studují desítky českých i zahraničních studentů.
ENVI - Solarglas Třeboň
Solární systémy pro aquapark v Jindřichově Hradci
Popis nového solárního systému pro výše uvedený nový aquapark. Řešení kolektorového pole (169 m2) a způsob předávání tepla do bazénové vody (výpočtem 98 363 kWh/rok) dává tušit, že se Jindřichův Hradec stane letošním cílem řady zájemců o podobné řešení.
Ing. Jaroslav Peterka, Csc.
Československá solární historie - Solární ohřev průtočného koupaliště
Řešení stále trvajícího problému solárního ohřevu bazénové vody bez filtrační stanice se u nás poprvé podařilo vyřešit již před 19 lety. Neohříval se celý bazén, ale jeho část, přes kterou se přítok čisté, sluneční energií ohřáté vody, prováděl průtočným způsobem. Popis řešení, obrázky, výsledky měření.
Příloha Alternativní energie
Zákon o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie a o změně některých zákonů (schválený v Poslanecké sněmovně 23. února a v Senátu 31. března 2005).