Alternativní energie
Ročníky: 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001
Ing. Ladislav Michalička, CSc.
Využití slunečního záření pro ekologizaci bytového fondu
Autor analysuje současný stav využití sluneční energie v České republice. Dosavadní snaha zhospodárňovat výrobu elektřiny i tepla přechodem na stále větší jednotkové výkony v silně koncentrovaných celcích vyvolává na druhé straně vyšší pořizovací a provozní náklady na rozvod k rozptýleným spotřebitelům. Narůstá tedy rozpor daný vztahem koncentrovaná výroba - rozptýlená spotřeba. Vzniká velký prostor pro využívání sluneční energie pro snížení nákladů za nákup paliv a energie. Popis prací plánovaných na rok 2001.
Ing. Jiří Šála, CSc.
O vnitřním zateplení
Nejnovější informace o vnitřním zateplování objektů, které se v naší republice začíná rozšiřovat v rozporu se zásadami správného zateplování. Proklamované úspory nákladů za lešení při vnějším zateplování jsou později několikanásobně vyšší při odstraňování vad (plísně, poruchy stavebních konstrukcí atd.).
Ing. Ivo Petříček
Úspora elektrické energie - škola a žáci
Výsledky a zkušenosti z úspory elektrické energie v areálu Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické v Liberci. Výsledky průzkumné lokální akce na zjištění spotřeby el. energie u domácích spotřebičů (provoz stand-by), extrapolace možné spotřeby el. energie na celou Českou republiku.
Ing. Josef Slováček
Tepelná čerpadla nejsou módním trendem, ale životní nutností
Dokončení článku, jehož anotace je uvedena v minulém čísle Alternativní energie.
Vladimír Crhák
Hromadění tepla slunečního v kapalinách
Informace z článku s výše uvedeným názvem, otištěným v časopise Vynálezy a pokroky v roce 1905, který má co říci i dnešní době. Řada číselných výsledků, které lze použít pro současný moderní výzkum venkovního otevřeného akumulátoru slunečního tepla.
Ing. Ladislav Hájek
Povídání o slunečních kolektorech
Autor odpovídá na otázky šéfredaktora Alternativní energie ve věci vývoje prvních českých slunečních kolektorů se spektrálně selektivní vrstvou. Výsledky měření z Rapperswilu.
Ing. Emil Malinovský
Využitie solárnej energie na zavlažovanie
Dokončení článku, jehož anotace je uvedena v minulém čísle Alternativní energie.
Karel Klečka
EKOPROGRAM Všeobecné stavební spořitelny Komerční banky, a.s.
Autor podrobně popisuje nabídky služeb VSS KB pro občany v součinnosti se Státním fondem životního prostředí. Využití stavebního spoření pro poskytování překlenovacího úvěru ihned, z volných zdrojů spořitelny. Podmínky, vzorový příklad.
Firma KOMEXTHERM vyrábí pro životní prostředí
Firemní článek o regulátorech firmy Komextherm, používaných pro kotle ústředního vytápění ve vztahu ke spalovanému palivu (uhlí, biomasa, dřevoplyn). Solární regulátory pro systémy s jedním nebo dvěma místy odběru (volba priority dle požadavku uživatele).
Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Veletrh v rakouském WELSU
Postřehy z návštěvy veletrhu, srovnání rozšíření solárních systémů v Rakousku a České republice. Koncepce výrobců komínů pro přechod na spalování obnovitelných zdrojů energie. Nově vzniklá společnost pro individuální vytápění.
Ing. Drahomír Šelong
Zhodnocení Státního programu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie pro rok 2000 za oblast V. podprogramu - podpory vyššího využití obnovitelných a druhotných zdrojů energie
Autor popisuje vznik Energetické agentury ČR a její transformaci na Českou energetickou agenturu (31. 8. 1995). Dále podrobně uvádí pro podprogram V. náklady, výkony a energetické přínosy vybraných podpořených 25 projektů z celkových 107 přihlášených do konce února 2000. V současné době je již dokončeno 11 projektů (jsou vyjmenovány). Zbývající musí být dokončeny do konce roku 2001.
Ján Struška
Gleisdorf - solar 2000
Dokončení třídílného seriálu o výsledcích jednání odborníků 5. mezinárodního sympózia o využívání sluneční energie v Rakousku, poslední část o fotovoltaických systémech.
SFŽP
Podpora ze státního fondu životního prostředí
Výtah ze standardních podmínek Fondu pro podpory v oblasti využití obnovitelných zdrojů energie pro podnikatelské subjekty a neziskovou sféru s uvedením názvů programů pro fyzické osoby, kterým byl věnován prostor v minulém čísle časopisu.
Michael Zipf
Pramen: Deutschland 5/2000 Život v solárním městě - Nadbytek energie ze Slunce
Jedny z nejmodernějších domů v Evropě jsou stavěny v německém Freiburgu. Domy produkující více energie než samy spotřebovávají využívají jednotlivé moderní úsporné technologie a zároveň staletími prověřované konstrukční prvky solární architektury.
Jan Klabal
Pet lahve jako sluneční kolektor
Zajímavý nápad, využití plastových PET lahví od nápojů jako komponent slunečního kolektoru. Popis jednoduchého systému pro ohřev TUV slunečním zářením.
Ing. František Sýkora
Způsob zpracování použitých automobilových pneumatik a pryžového odpadu pyrolyzní technologií
Článek popisuje problematiku použitých automobilových pneumatik v České republice a v zahraničí a vysvětluje zajímavý způsob zpracování tohoto odpadu. Autor vysvětluje základní pojmy a princip pyrolyzní technologie.
Jaromír Sum
Dva roky zkušeností z provozu solárního zařízení na přípravu TUV (teplé užitkové vody) pro rodinný dům
Popis moderního solárního systému pro ohřev TUV na rodinném domě. Roční bilance této technologie. Porovnání investičních nákladů a energetického přínosu solárního systému.
Luboš Baloun
Zateplování budov
Tento článek je zaměřen na obecné zásady platné pro navrhování a realizaci zateplovacích systémů a jejich rozdělení. Dále jsou popsány základní nedostatky a chyby, ke kterým dochází při zateplování budov.
Ing. Stanislav Štěpánek
ÚVP Brno s.r.o., Energetické využití bioplynu v ČR
Bioplyn lze zařadit mezi významné zdroje alternativní energie, které jsou na území naší republiky dostupné a neplatí pro ně omezení daná zeměpisnou polohou, jako např. pro energii sluneční nebo větrnou.
Ing. Radek Zahradníček
Desatero slunečních přikázání
V rubrice "Problémy alternativních řešení?" se autor rozepisuje v deseti základních bodech o solárních systémech. Článek popisuje nejdůležitější zásady pro navrhování a realizaci solárních systémů pro ohřev vody.
Karel Havlíček
Využití slunečních kolektorů v kombinaci s tepelným čerpadlem
Kombinace slunečních kolektorů s tepelným čerpadlem, využití nízkopotenciální energie, kterou produkují solární systémy jako zdroj energie pro tepelné čerpadlo. Snižování střední teploty na kolektoru při současném zvyšování účinnosti solárního systému a tepelného čerpadla. Využívání energie ze slunečních kolektorů, kterou již nelze jinak využít.