Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Alternativní energie

logo časopisu Populárně odborný časopis o úsporách paliv a energie a využívání netradičních zdrojů energie v domácnostech a podnikání.
Ročníky:  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002  2001 

Obsah čísla 1/2003 (únor 2003)
Datum: 20.2.2003
Rozšířené obory: Příprava TUV, Domácí spotřebiče
obrázek titulky

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Biomasa hrozí dioxiny
Reakce na článek stejného názvu v týdeníku PROFIT. Co jsou dioxiny, co se sledovalo doposud, nové výsledky a zhodnocení současných možností.

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Akumulační zásobník tepla pro ÚT a TUV
Ukázka možného řešení koncepce nízkopotenciálního nuceného vytápění (podlaha, stěny, vzduch) s celoročním využitím sluneční energie pro TUV, v 1. etapě se stabilním využitím elektrické energie pro vytápění a TUV (elektro dvoutarif) a ve 2. etapě s nestabilním nebo i stabilním využitím např. kotle na biomasu pro vytápění i TUV (elektro jednotarif). Bohatá obrazová dokumentace možných provozních stavů.

Ing. František Havlík
Pohon lodí větrem bez plachet
Článek přetištěný z knihy Triumf techniky, kterou v roce 1926 vydalo nakladatelství Borský a Šulc, Praha Žižkov. Touha využívat obnovitelné zdroje energie, přestože plachty v té době vytlačovala pára a diesel, je trvalá. Pomůže zapomenutý námět k novému, pro současnou společnost potřebnému uplatnění?

Ing. Jiří Šála, CSc.
Dotazy čtenáře a odpověď odborníka
Dotaz čtenáře: V literatuře se uvádí, že pro nízkoenergetické domy by se měla hodnota součinitele prostupu tepla pohybovat kolem 0,33 W/(m2.K). Této hodnoty lze dosáhnout dodatečnou izolací o tloušťce 0,2 m. Nedávno jsem se na jedné stavbě setkal se stavbyvedoucím, který mi tvrdil, na základě vlastních zkušeností, že taková tloušťka izolací je zbytečná, že 0,06 m stačí. Když jsem potlačil vnitřní odpor k tomuto "nesmyslu", nechal si to vysvětlit a následně to "hodil" do kalkulačky, ke svému překvapení jsem zjistil, že pokud jsem neudělal logickou chybu, dospěl jsem ke stejnému závěru. Odpověď odborníka: Podrobný výpočet s překvapujícím závěrem.

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Kam s ní, úspornou žárovkou?
Nový problém je na světě. Místo nerudovského slamníku se jedná o různé úsporné žárovky, které již přestaly svítit neboli skončila jejich životnost. Když jsme je kupovali, na některých obalech byla uvedena neuvěřitelná životnost - 8 000 hodin. Kdyby svítily 3 hodiny denně, je to více než 7 let služeb. Bohužel, nic na světě netrvá věčně. Kam je možné špatnou žárovku (už nepoužíváme slovo prasklou) odložit? Je to nebezpečný odpad nebo není? Výzva k řešení.

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Šetříme vodu, i teplou
V článku se přeneseme o 80 let zpátky, do života našich praprarodičů a prohlédneme si vybavení jejich sociálních zařízení od firmy Igosa.Vybavení bylo určeno bohatším vrstvám. Zjišťovali jsme jaké byly zařizovací předměty, jakým způsobem se šetřilo studenou i teplou vodou a jaké zásady přejímáme doposud. Objevili jsme řadu námětů, na které se zapomnělo a které by nám mohly, po zavedení do výroby, dále významně šetřit vodu a energii.

Ing. Miroslav Šafařík, Ing. Radan Panáček
Zamyšlení nad dobře utajenou Kampaní
Kampaň na podporu využívání obnovitelných zdrojů energie pro ČR byla navržena tak, aby v první řadě reagovala na nedostatek a roztříštěnost informací o obnovitelných zdrojích a také, aby pomohla vytvořit platformu pro argumentační "obranu" obnovitelných zdrojů při jejich prosazování před silnými skupinami, pro něž tento pojem v lepším případě neexistuje, v horším pak znamená ohrožení nebo "zbytečnou komplikaci". Zhodnocení roku 2002, nového internetového portálu
www.oze.cz a plán pro rok 2003.

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Peletová doba začíná
Kdo z nás má dlouhodobě smluvně zajištěný odběr pilin nebo jiného vhodného odpadu pro výrobu pelet, může se pustit do realizace linky na jejich výrobu. Budovat však linku bez zajištění vstupů je podnikatelský hazard. Pelety se staly vhodným exportním artiklem. Důkaz, že výrobci kotlů ve Švédsku jsou nuceni vyrábět takové typy, aby si je každý mohl vybrat buď s hořákem na fosilní paliva nebo pelety event. dva kotle vedle sebe vzájemně za provozu zaměňovat nebo podle potřeby zálohovat.

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Rekreační zařízení Borovice - Československá solární historie
Po roce 1980 realizoval budoucí největší výrobce slunečních kolektorů v Československu, Závod SNP n.p. ve Žiaru nad Hronom ve Slovenské republice na svém podnikovém rekreačním zařízení v témže okrese první reálné funkční kolektorové pole o velikosti 40 m2. Obrazová dokumentace, technické závěry platné dodnes.

Ing. Antonín Motyčka, RNDr. Alois Brandejský
V prosinci minulého roku jsme se navždy rozloučili s doktorem Aloisem Brandejským, dlouholetým a nejstarším spolupracovníkem naší redakce. Zemřel uprostřed činorodé práce ve věku 89 let. Po celou dobu vydávání Alternativní energie se staral o popularizaci palivových článků a publikoval zde celou řadu příspěvků. Informace z jeho bohatého technického života s nedokončenými úkoly uplynulého roku.

Akad. arch. Aleš Brotánek
Celosvětové setkání stavitelů ze slaměné technologie organizované skupinou GLOBAL 2000
Dokončení třídílného rozsáhlého článku o jedné akci v Rakousku, kde se řešily všechny problémy, aby se stavění ze slámy stalo svými výhodami ekonomickou i energetickou alternativou současných stavebních technologií. Obrazové ukázky ze stavění, technické údaje.

Ing. Miroslav Sedláček, CSc.
Stručné stanovisko k článku Jak vybírat vodní turbínu, který byl uveřejněn v AE 6/2002
Stanovisko autora ve výše uvedené věci, kdy turbína Setur byla druhým autorem označena za hračku na úrovni Segnerova kola bez naděje na smysluplné využití. Ujasnění pojmu vodní turbína a informace o skutečné účinnosti turbíny Setur s předpokladem jejího dalšího růstu. Že zařízení je celosvětově nové a průmyslově využitelné potvrdilo již 38 světových patentových úřadů.

Ing. Tomáš Voříšek
Téma: spalovny komunálních odpadů
Asi nejkontroverznějším tématem v oblasti nakládání s komunálními odpady je jejich zneškodňování či takzvané termické využití spalováním. Přímým spálením jedné tuny tuhého komunálního odpadu je možno získat přes 1,8 MWh tepelné a až 0,6 MWh elektrické energie, při výrazné objemové a hmotnostní redukci odpadu. Z toho vyplývá dilema, zda energetické a další přínosy převažují nad ekologickými negativy, které jsou se spalováním odpadů spojeny, jako jsou emise a nenávratná ztráta organických látek.

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Od přírody k biomase?
Úvaha nad možnou katastrofickou budoucností přírody. Pěstování rychle rostoucích rostlin a dřevin musí být všemi možnými způsoby myšlenkově "odděleno" od původní přírody. Spása lidstva ve využití biomasy se nesmí stát degradací přírody jako celku.

Radek Novák
Nesplachujte zbytečně své peníze
Existuje mnoho způsobů, jak docílit zmiňovaných úspor v rámci splachování WC. Můžeme kompletně vyměnit staré WC za nové. To je ovšem ten nejnákladnější způsob. Je také možnost do WC nádržky vložit PET láhve naplněné vodou. Jedná se naopak o nejlevnější řešení, ale velmi nepraktické. Snížíme si tak objem vody ve WC nádrži a v momentě, kdy to potřebujeme, nemáme k dispozici maximálně možný objem vody (např.9 l). Ideálním řešením, které můžeme nazvat tzv. "zlatá střední cesta" je koupě úsporného vypouštěcího zařízení. Průkazný výpočet úspor vody a peněz.

Tlačová informácia Thermo|solar Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom
Padne aj posledná podpora pre slnečnú energiu
Na Slovensku sú od 1. januára 2003 slnečné kolektory preradené do vyššej sadzby DPH. Toto preradenie poškodí občanov i ekológiu, pretože padne aj posledná podpora pre slnečnú energiu. "A tak kým u nás budú od nového roka slnečné kolektory zdaňované 20 percentnou DPH, vo Veľkej Británii je to len 5 percent, vo Francúzsku 5,5 percenta a v susednom Česku 5 percent. Táto nižšia sadzba sa v mnohých krajinách ešte často kombinuje s priamymi investičnými dotáciami, kombinovanými aj s výhodnými úvermi a daňovými úľavami", hovorí Ing. Ján Tomčiak, zástupca riaditeľa Thermo|solaru Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom.

Ing. Jaroslav Peterka, CSc.
Jak využívat obnovitelné zdroje energie
Recenze knížky "Jak využívat obnovitelné zdroje energie" s dovětkem "Praktický rádce pro domácnosti a obce", kterou vydalo v závěru uplynulého roku Hnutí DUHA - Přátelé Země ČR. Autoři Karel Polanecký a Jiří Bursa.

Solartec
Aktivní fotovoltaické logo
Informace o možnosti sestavit logo ze solárních článků. Firma Solartec, výrobce fotovoltaických článků a panelů v ČR je jednou z prvních firem, které přišly s tímto nápadem fotovoltaických log v Evropě.

Ing. Dalibor Skácel
Vítr z širého moře je připraven podpořit Evropu svou silou
Větrné farmy na širém moři slibují, že se stanou významným zdrojem energie v nejbližší budoucnosti, předpokládá se, že během 10 let, budou v evropských mořích instalovány větrné farmy s kapacitou tisíců megawatt - ekvivalent mnoha velkých tradičních tepelných či atomových elektráren. Tento článek se zabývá novými projekty větrných farem na evropských mořích - dokumentuje a přibližuje ekonomickou a finanční stránku věci.

Ing. Juraj Krivošík, SEVEn
Úspory energie v osvětlení - globální trendy i rodinný rozpočet
Energeticky úsporné kompaktní zářivky - moderní technologie mohou znamenat jak prospěch pro své uživatele, tak pro globální životní prostředí. Úspora energie je prospěšná nejen pro rozpočet každé domácnosti, ale i pro životní prostředí. Kompaktní zářivky jsou stále ještě relativně novou technologií, ale zvláště ve srovnání s klasickými žárovkami, svou nízkou spotřebou energie, dlouhou životností, širokým využitím, neustálým vylepšováním kvality a v neposlední řadě i snižováním prodejní ceny si stále více nacházejí své místo v domácnostech.

Ing. Peter Rzyman
Rotačné a kmitacie alternátory pre mikrozdroje
Príspevok sa zaoberá výberom vhodného typu rotačného alternátora pre vodné a veterné mikrozdroje a výberom meniča pre nerotačné tepelné, prípadne kogeneračné mikrozdroje elektrickej energie, určené na napájanie úsporných žiariviek, TV, a iných energeticky úsporných spotrebičov v domácnosti.

Tomáš Voříšek
Trendy z bílé techniky
Chladničky, pračky, sušičky prádla a myčky nádobí jsou dnes stále obvyklejším pomocníkem našich domovů. Ačkoliv principy jejich činnosti jsou nám už známy několik desítek let, je zajímavé sledovat, kam neustálý vývoj techniky, velká konkurence mezi výrobci a rostoucí ekologické vědomí (nebo svědomí?) spotřebitelů umožnily funkční vlastnosti těchto spotřebičů zdokonalit.

Ing. Jan Žákovec
Vrátí se plynové lampy?
Historie, současnost a budoucnost plynového osvětlení v ulicích měst u nás i ve světě.

 
 
Reklama